Професор Юрій Кулєшков з Кропивницького захистив титул чемпіона світу з самбо!

  • 4 лист. 2017 12:22
  • 1905
    • Новина Професор Юрій Кулєшков з Кропивницького захистив титул чемпіона світу з самбо! Ранкове місто. Кропивницький
             
     
    Минулої осені професор кафедри експлуатації та ремонту машин ЦНТУ Юрій Кулєшков став автором справжньої сенсації, коли виборов перемогу на чемпіонаті світу з самбо серед майстрів, виступаючи в якості дебютанта турніру такого рівня. До того ж на шляху до золотої медалі професор ЦНТУ поборов двох багаторазових чемпіонів світу з самбо серед ветеранів! Минулих вихідних Юрій Кулєшков довів, що торішня перемога не була випадковою. Він повторно виграв золоту медаль чемпіонату світу з самбо серед майстрів, знову перемігши більш титулованих суперників!
     
    Історію повернення професора кафедри експлуатації та ремонту машин Центральноукраїнського національного технічного університету, доктора технічних наук Юрія Кулєшкова (на нижньому фото — ліворуч) до змагань з боротьби самбо після майже 25–річної перерви та про виступ українського науковця у Хорватії на чемпіонаті світу з самбо серед майстрів у жовтні 2016 року можна прочитати на сайті ЦНТУ.
     
    Успішне повернення у спорт та напрочуд вдалий дебют на чемпіонаті світу серед майстрів надихнули Юрія Кулєшкова продовжувати тренування та виступити на змаганнях із самбо. Як результат: протягом поточного року професор кафедри експлуатації та ремонту машин ЦНТУ виграв два «ветеранські» турніри в Україні та потрапив до лав збірної для участі у чемпіонаті світу серед майстрів 2017 року, що проходив у грецькому місті Салоніки 20–23 жовтня.
    Як і торік, Юрій Кулєшков виступав у категорії М6: вага спортсменів до 74 кг, вік 60–64 роки.
     
    Проте з вагою був пов’язаний непередбачуваний курйозний випадок, який змусив українського самбіста докласти додаткових зусиль, аби отримати допуск до змагань (та, відповідно, до майбутньої золотої медалі).
    У боротьбі вага спортсмена має неабияке значення, саме тому й існують чітко розмежовані вагові категорії. Борці суворо слідкують за своєю вагою, тримаючи її в межах дозволеного. Але під час зважування виявилось, що вага Юрія Кулєшкова складає 75 кг, на один кілограм більше, ніж має бути. «Ветеранська» збірна України з самбо до міста Салоніки добиралась автобусом майже дві доби, прямуючи до Греції через Угорщину, Сербію, Македонію. Напевне, причиною надлишкової ваги став час, проведений у дорозі майже без руху та без навантажень.
     
    Тоді перед професором з ЦНТУ став вибір: або реєструватися у наступну вагову категорію (82 кг), 
    або якимось чином позбутися зайвого кілограма. Участь у змаганнях у ваговій категорії 82 кг при власній вазі 75 кг означала одразу подарувати суперникам чималу перевагу. Тому Юрій Кулєшков на–дягнув на себе увесь верхній одяг, який мав, та почав бігати навколо спортивного комплексу, де проходили змагання. Пробігав увесь час, який ще залишався до завершення реєстрації, хвилин 40–45, але таки досяг потрібного ефекту. Вага впала до позначки трохи менше 74 кг, і самбіста із Кропивницького допустили до турніру.
     
    Отже, оскільки професор українського університету Юрій Кулєшков виступав на чемпіонаті світу серед майстрів у тій самій ваговій та віковій категорії, що й торік, то й головні суперники були тими ж: росіяни Моллагасан Халаєв (чемпіон світу з самбо серед майстрів 2012–14 років, на чемпіонаті–2016 Юрій Кулєшков переміг його на першому етапі змагань із різницею у рахунку всього в один бал) та Владімір Коржуков (багаторазовий чемпіон світу серед ветеранів по дзюдо і по самбо, професійний тренер по дзюдо і самбо, на чемпіонаті–2016 Юрій Кулєшков переміг його у фінальному двобої).
     
    Обидва російські самбісти не приховували свого рішучого наміру взяти реванш у минулорічного дебютанта. Проте не так сталося, як їм гадалося!
    В півфіналі чемпіонату світу 2017 року серед майстрів боротьби самбо жереб звів Юрія Кулєшкова і Владіміра Коржукова. Як розповів професор кафедри експлуатації та ремонту машин ЦНТУ, в цьому поєдинку йому вдалося провести декілька результативних прийомів, один з яких — контр–прийом після імітації кидка через стегно, тобто він просто перехитрив суперника. Півфінал завершився із рахунком 9:1 внаслідок перемоги українського самбіста за явною перевагою (у самбо різниця у рахунку вісім та більше балів означає дострокове завершення поєдинку).
     
     
    І навпаки: фінал проти Моллагасана Халаєва для професора кропивницького університету видався дуже непростим.
    За словами Юрія Кулєшкова, суперник став ще сильнішим  порівняно із попереднім чемпіонатом. Халаєв з перших секунд фіналу пішов в атаку, хоча Юрій Кулєшков заздалегідь був готовий до такого розвитку подій, і для нього стартовий наступ суперника не став несподіванкою. Потім з ходом фінального матчу самбіст з України помітив, що судді занадто лояльно ставляться до його суперника, і зрозумів, що для перемоги знадобиться докласти навіть більше сил, ніж у нього було. За рахунку 0:1 не на користь Юрія Кулєшкова росіянин упіймався на «утримуванні».
    У самбо «утримування» — це фіксація суперника у партері протягом певного часу: за 10 секунд утримання нараховується 2 бали, за 20 секунд — нараховується 4 бали. Чи вдасться виконати «утримання», залежить не лише від навичок, уміння та кваліфікацій борців, а ще й від фізичної сили. Юрій Кулєшков вважає, що фізично Халаєв був сильнішим за нього, проте професору ЦНТУ неймовірними зусиллями вдалося утримати суперника в партері усі 20 секунд, завдяки чому український самбіст заробив чотири бали та одразу повів у рахунку 4:1. На той момент до закінчення чотирихвилинного фінального поєдинку залишалось ще 1,5 хвилини.
     
    В подібних спортивних випадках найбільш очевидна тактика — утримання переможного рахунку. Проте правила самбо забороняють пасивне ведення двобою. Якщо судді побачать, що один зі спортсменів ухиляється від боротьби та просто затягує час, йому робитимуть зауваження та нараховуватимуть бали супернику. Отже, Юрій Кулєшков продовжив боротися, як і раніше, і під час однієї з атак йому не вдалося виконати прийом, внаслідок чого українець сам опинився у ситуації, що могла привести до «утримування».
    До фінального гонгу залишалось 28 секунд. За словами Юрія Кулєшкова, в той незначний проміжок часу, коли він буквально викручувався з рук суперника, у нього перед очима проскочив увесь тренувально–змагальний рік. І це не іронія. Стільки зусиль і часу витратити на підготовку до чемпіонатів України та чемпіонату світу серед майстрів, з такими труднощами добиратися до Греції, щоб на останніх секундах віддати супернику перемогу?
    «Не скажу, що це був спортивний подвиг, але якимось чином мені вдалося вивернутися і не дозволити супернику провести фіксацію та розпочати «утримування», — говорить професор Юрій Кулєшков. — Потім були ще декілька секунд боротьби, гонг —  і радість перемоги».
     
    Звичайно, не можна не згадати, що готуватися тепер вже дворазовому чемпіону України та дворазовому чемпіону світу Юрію Кулєшкову до усіх змагань із самбо серед майстрів, в яких він брав участь протягом 2017 року, допомагав тренер КДЮСШ–3 обласного центру Володимир Долгіх.
    За словами Юрія Кулєшкова, збірна України виступила на цьогорічних змаганнях краще, ніж торік. При тому, що кількість борців у нашій збірній зменшилась із 59 до 42 осіб, представники української команди вибороли вісім золотих медалей (в 2016 році — шість), а ще сім срібних та 18 бронзових. Багатий медальний доробок дозволив збірній України посісти друге загальнокомандне місце з 17 країн–учасниць.
     
    Нагадаємо: Кропивницький третьокласник здобув «бронзу» на всеукраїнських змаганнях зі стендового моделювання