На Компаніївщині вшанували пам’ять отамана Холодного Яру (ФОТО, ВІДЕО)
На Компаніївщині, у селі Червоновершка, відкрили меморіальну дошку отаману Холодного Яру Нестеренку-Орлу.
У Компаніївському районі розташоване мальовниче село Червоновершка, в якому у 1890 р. народився отаман Холодного Яру Герасим Нестеренко-Орел.
Герасим Онуфрійович працював вчителем, мав дружину і трьох дітей. Та у 1917 р., коли почалася революція, він приєднався до армії УНР, щоби боротися з більшовицькою навалою, мав псевдо Орел.
Учора, 9 листопада, за ініціативи Василя Бондаря, голови обласної спілки письменників, на будівлі Червоновершської середньої школи відкрили меморіальну дошку Герасиму Нестеренку-Орлу.
До цього заходу приєдналися і Кропивницька організація ВО "Свобода", і представники молодіжної організації "Сокіл", голова Компаніївської райдержадміністрації Вадим Спіктаренко, а також учні цієї школи.
Меморіальну дошку урочисто відкрив Віктор Луганщук, який є автором досліджень про отамана, а також автором самої меморіальної дошки. Старшокласники зачитали патріотичні вірші з даної нагоди.
До учасників цієї події з промовами звернулись Василь Бондар, Сергій Капітонов, Геннадій Маламен, а також Вадим Спіктаренко.
Віктор Луганщук подарував директорці школи Світлані Михайлівні книгу з дослідженнями про Герасима Нестеренка-Орла для шкільної бібліотеки, а Сергій Капітонов, депутат міської ради Кропивницького від ВО "Свобода", до 100-річчя Української революції презентував для школи книгу Ю. Митрофаненка та А. Домаранського про отаманів Холодного Яру.
Геннадій Маламен, голова обласної ГО "Сокіл" , звернувся до присутніх і зазначив, що: "У кожного із вас був предок, який був із Нестеренко у війську і який разом із ним намагався боронити нашу державу".
Довідка:
Герасим Нестеренко-Орел
Вчитель, член Єлисаветградської повітової земської управи (1917),
В 1917 році — отаман кінної сотні (30 осіб) Ревучанського куреня Вільного козацтва.
Військове звання — сотник (згодом — полковник) Армії УНР.
У повстанському русі, принаймні, з 1919 року. Організаційно підпорядковувався отаману Катеринославщини і Херсонщини Андрію Гулому-Гуленку. Організатор Єлисаветградсько-Олександрійського повстанкому.
Другу світову війну, за свідченням Нестеренка, він перебув у Румунії. Коли війська червоної Армії підступили до кордонів Румунії у 1944 році, він переїхав із сім’єю в глиб Румунії – в село Удени повіту Влашка. Перевіз і пасіку. Восени 1944-го перебрався поближче до Чорного моря, в повіт Констанца. Арештовано співробітниками відділу контррозвідки “Смерш” Одеського військового округу 7 червня 1945 р. Допити тривали до середини липня, вирок ухвалено 15 квітня 1946 року Особливою нарадою Міністерства внутрішніх справ СССР – 10 років ув’язнення у виправно-трудових таборах.
Подальша доля невідома.
Олена Скочко
Нагадаємо: Василь Шкляр: Їдучи Кропивницьким, завжди міркую, якими вулицями з тюрми тікав Горліс–Горський