Автор української історії Микола Аркас грав у театрі Марка Кропивницького

  • 10 січ. 2023 12:08
  • 573
    • Стаття Автор української історії Микола Аркас грав у театрі Марка Кропивницького Ранкове місто. Кропивницький
     
    7 січня 2023 року виповнилося 170 років від дня народження українського письменника, історика, композитора, діяча української культури та освіти Миколи Миколайовича Аркаса, сповістили в Меморіальному музеї М. Л. Кропивницького.
     
    Ось лише декілька штрихів до його життєпису.
    За ініціативою та коштом Миколи Аркаса та його дружини Ольги Іванівни в селі Христофорівка – маєтностях родини Аркасів, було побудовано земську школу, регулярне навчання в якій розпочалося восени 1890 року.
     
    Значну частину життя Микола Миколайович присвятив заснованій ним 25 лютого 1907 року «Просвіті» в Миколаєві, яка разом з Київською і Одеською була за результатами діяльності одною з найкращих на теренах підросійської України. Як меценат Микола Аркас значною мірою покривав фінансові потреби «Просвіти», допомагав газеті «Рада», Михайлові Грушевському надіслав гроші на будівництво студентського гуртожитку у Львові. Був членом Миколаївського товариства аматорів природи.
     
    Микола Аркас-письменник – автор «Історії України-Русі», яка стала не лише джерелом ретельно дібраних та вибудуваних історичних фактів з історії рідної для нього землі, але й втілювала щиру любов до неї, яку Микола Миколайович прагнув передати нащадкам. Також автор поеми «Гетьман Пилип Орлик», яка вперше була надрукована лише 2 лютого 1993 р. в миколаївській газеті «Рідне Прибужжя».
     
     
    Свого часу, після навчання в Одеському університеті, М. Аркас спробував себе як актор в українському театрі Марка Кропивницького. І саме під впливом приятеля й однодумця останнього – Петра Ніщинського, який прищепив йому невичерпну любов до музики й фольклору, сам Аркас почав писати музичні твори.
     
    Як композитор Микола Аркас став автором неперевершених солоспівів, вокальних ансамблів, а також обробок українських народних пісень (близько 80). Найзначнішим твором Миколи Аркаса, який приніс йому визнання, стала опера «Катерина» за поемою Тараса Шевченка (1890 рік). Цей твір започаткував оперну шевченкіану і став першою українською ліричною народно-побутовою оперою.
     
     
    У той час українська культура була скута численними цензурними обмеженнями. Майже шість років цензурні відомства Москви й Києва не пропускали оперу, аж поки в 1897-му Аркас не зміг-таки видати її в Миколаєві власним коштом. Твір почали публічно виконувати в Миколаєві, і він був вшанований багатьма схвальними відгуками глядачів. А в 1899-му «Катерину» поставили в московському театрі «Акваріум» зусиллями українських акторів на чолі з Марком Кропивницьким. Згодом оперу виконували в театрах Миколаєва, Києва, Львова, Варшави, Кракова.
     
    У фондах Меморіального музею М. Л. Кропивницького наявні деякі предмети, що стосуються композиторського доробку Миколи Аркаса, які ми пропонуємо вашій увазі, а також чудова книга про життя та творчість цього культурного діяча, яка стане в пригоді усім, хто зацікавиться непересічною особистістю Миколи Миколайовича Аркаса.