Кіровоградщина: Олександрійський іконописець Олександр Охапкін відзначає 61 рік

  • 28 січ. 2023 13:15
  • 890
    • Стаття Кіровоградщина: Олександрійський іконописець Олександр Охапкін відзначає 61 рік Ранкове місто. Кропивницький
     
    28 січня 61 рік минув відомому українському художнику, ілюстратору, скульптору, автору неймовірних картин-ікон, педагогу - Олександру Охапкіну (@Alexander Okhapkin), розповіли в ФБ "Музеї Кіровоградщини".
    - Моя мета - через красу духовно збагачувати людей і робити їх кращими, - говорить митець.
    Мистецтвознавці називають творчість Олександра Охапкіна "релігійною поезією у фарбах".
     
     
    У листопаді 2022 року в конкурсі кращої різдвяної марки від "Укрпошти" ескіз Олександра Охапкіна посів друге місце.
    - На ескізі марки зображено українського військового та колядників. Я не здивований результатом, оскільки мені ніколи не щастить зайняти перше місце у будь-яких конкурсах,  - прокоментував Олександр Охапкін.
     
    - Олександр Охапкін працює у галузі станкового малярства. В його роботах талановито синтезуються традиційні техніки стародавнього іконопису і сучасного виконання, такий стиль називають творчою іконою, поставленою на національну основу. А ще мистецтвознавці називають творчість Олександра Охапкіна "релігійною поезією у фарбах", - Роман Свередюк.
    Майбутній художник народився в Житомирі, навчався в Дніпропетровському художньому училищі, працює учителем у дитячій художній школі міста Олександрії. Закінчив факультет живопису Київського державного художнього інституту, після чого повернувся до Олександрії.
    - Мені хочеться завжди зробити так, щоб робота “світилася” світлом посмішок наших людей, світлом, що виблискує в окрасі речей нашого побуту, мерехтить у вишиванках. Тому то й хочу, щоб серед нас оселився Бог, Божа Мати, всі святі, - Олександр Охапкін.
     
    Олександр Охапкін об'їздив усю Україну - всотував "тепло" вишитих рушників, сорочок.
    Він говорив, що відома етнографиня і мистецтвознавиця Романа Кобальчинська навчила його бачити глибину в побутових і в обрядових традиціях, відчувати силу спілкування з Богом через молитву.
    - От я і творю свою молитву… Перебираючи та торкаючись вишивки на давніх рушниках, тканих люблячими руками довгими вечорами, я відчував їх тепло, яке й досі намагаюся передати глядачеві… - розповідав митець в інтерв'ю.
    Картини художника експонувались на багатьох виставках в Україні й за кордоном.
    - Думаю, якби іконописці завжди дотримувалися канону, то ніколи не було б української ікони. Наші іконописці обігрують канон: "вдягають" святих у вишиванки й очіпки, домальовують прикраси коло німбів. Буває, тло забарвлюють орнаментами з українських обрусів. Оці речі я завжди шукав у репродукціях і старих оселях. Ці елементи переосмислюю у своїх роботах. Хочеться, щоб через ікону Бог здавався людям ближчим, - Олександр Охапкін.
    Світлі лики з ікон митця "дивляться" на парафіян у храмі Святого Володимира в Парижі, в Соборі святого Юра у Львові, у київській церкві св.Миколая на Аскольдовій могилі, у храмах Олександрії і Кропивницького.