Мешкаючи в Олександрії Кіровоградської області Дмитро Чижевський захоплювався астрономією
В музейному відділі "Будинок Дмитра Чижевського" експонується телескоп. Зроблений він на початку 20 століття в Лондоні. Ймовірно, що саме такий був у родині Чижевських, розповіли в Олександрійському міському музейному центрі імені А.Ф. Худякової Group.
Іван Костянтинович Чижевський народився в 1863 році. Навчався в Псковському кадетському корпусі та артилерійській академії. Військову службу проходив у Кронштадтській фортечній артилерії. Глибоко знав фізику та математику, історію, літературу.
Після звільнення з військової служби закінчив Одеський університет, одержав звання "домашнього вчителя". Обирався дійсним членом земської управи, де майже десять років опікувався розвитком освіти та медицини Олександрійського земства. Після жовтневого перевороту Іван Костянтинович очолив Першу Олександрійську семирічну школу.
Все життя Іван Костянтинович Чижевський захоплювався астрономією. Він був членом товариства "Любителей мироведения". Спостереження за небесними світилами ретельно описував, робив замальовки, схеми.
За підсумками спостережень друкував статті в журналі "Известия русского общества любителей мироведения" в 1913-1917 роках. Наприклад: "Смуги на великих планетах", "Про течії на поверхнях Сонця і Юпітера", "Канали Марсу в зв'язку з питаннями про життя на ньому", "Про полярну шапку на Венері". Ці праці наразі зберігаються в Київській обсерваторії.
Мріємо про той час, коли настане Велика Перемога і скасують комендантську годину. Зустрінемося в нашому музеї та відродимо традиції родини Чижевських - спостерігатимемо за яскравими небесними світилами.
Тетяна Шуткіна, завідувачка відділу "Будинок Дмитра Чижевського"