Наскільки безпечні ліфти та як уберегтися від травм
Життя та праця людини в сучасному світі невід’ємно пов’язані з ліфтами, як пасажирськими так і вантажними.
Перший електричний ліфт запатентував 1861 року Е. Г. Отіс. Перший електричний пасажирський ліфт з рейковим механізмом було виготовлено німецькою фірмою Siemens & Halske 1880 року. Він піднімався на висоту 22 метри за 11 секунд. Перший електричний ліфт фірми «Отіс» було змонтовано в одному із нью-йоркських хмарочосів 1889 року. З того часу проблема підйому більше не стримувала побудову будівель угору.
Мешканці багатоповерхових будинків не уявляють сучасного життя без роботи ліфта, його надійної безпечної експлуатації. Дістатись третього поверху багатоповерхівки не так складно, та що казати, наприклад, про десятий чи п'ятнадцятий поверхи. Виведення з ладу ліфта – це завжди прикрість для жителів багатоповерхових будинків.
Проте останнім часом українські ліфти стали справжнім випробовуванням, бо кількість травм через несправність підйомників дедалі збільшується. Адже деяким із них давно вже за 25 років. Саме такий строк експлуатації вказують більшість виробників.
Халатність в обслуговуванні ліфтів чи технічні несправності призводять до трагічних випадків. Саме такий і стався в Сумах у перші дні 2019 року. У результаті несправності з ліфтом загинуло двомісячне немовля. Трагедія сталася після повернення з прогулянки. Коли дідусь малюка виходив на дев’ятому поверсі з дитячим візочком, ліфт раптово обірвався. На жаль, дитину врятувати не вдалось. Подібні випадки трапляються дедалі частіше в Україні.
Так, 28 квітня в Одесі стався такий трагічний випадок: у будинку на вулиці Маршала Говорова впав вантажний ліфт, в якому перебувало восьмеро осіб, усіх пасажирів доставили в лікарню. За фактом події поліція відкрила кримінальну справу.
Ліфтова галузь з кожним роком старіє. Кількість ліфтів, які відпрацювали нормативний термін їхньої безпечної експлуатації (25 років) збільшується швидше, ніж поява нових сучасних надійних підйомників. Сьогодні ліфтова галузь України перебуває в глибокій кризі. Майже 60 % ліфтів вичерпали свій технічний ресурс безпечної експлуатації, наявна недосконалість законодавчої та нормативної бази, якість технічного обслуговування ліфтів дуже низька, відчувається дефіцит кваліфікованих кадрів, з кожним роком зменшується рівень диспетчеризації ліфтів, який за останніх 25 років зменшився на 20 %.
Усе це пов'язано з відсутністю як фінансових коштів для проведення ремонту та заміни ліфтів, так і кваліфікованого, централізованого, цілеспрямованого розвитку всієї галузі.
Падіння ліфта може бути викликане його незадовільним технічним станом, а іноді грубим порушенням правил експлуатації ліфта або звичайним хуліганством. Під час користування ліфтом необхідно пам'ятати про правила безпеки, зокрема:
Не перевантажуйте ліфт понад встановлені норми.
Не перешкоджайте закриттю дверей ліфта.
Не натискайте на кілька кнопок одночасно.
Діти до семи років повинні користуватися ліфтом лише в супроводі дорослих.
Якщо ліфт зупинився:
- Не панікуйте.
- Не намагайтеся самостійно відчинити двері ліфта.
- Викличте диспетчера і вислухайте вказівки щодо подальших дій.
У разі падіння ліфта також є свої правила безпеки. Тому, якщо ви зрозуміли, що трос ліфта відірвався і ліфт почне або вже почав падіння, ви повинні діяти за таким алгоритмом:
Натисніть кнопку «Стоп» і в жодному разі не натискайте кнопку, що відчиняє двері.
Існує міф, що під час падіння ліфта потрібно підстрибнути, однак це – міф, такі дії не дадуть ніякого ефекту. Набагато ефективніше буде притиснутися спиною до стінки кабіни, сівши навпочіпки і впершись руками в підлогу. Якщо розмір ліфта дозволяє, ви можете лягти на підлогу. Якщо часу занадто мало, то спробуйте просто зігнути коліна, бо стоячи на прямих ногах, ви можете травмуватися.
Пам'ятайте, чим менш рухливі ви будете в момент зупинки, тим менше постраждаєте: на дні шахти є амортизатори.
Важливо пам’ятати: яка б несправність не сталася, спроби усунути її самостійно можуть привести до травм або навіть фатальних наслідків для людини! Про несправності ліфта необхідно повідомити в диспетчерську службу!
Утримання і ремонт ліфтів здійснює виконавець зазначених послуг або за договором – спеціалізована організація; виконавець послуг має право самостійно утримувати та ремонтувати ліфти за умови наявності відповідних дозволів згідно з Правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій.
Відповідальність за справний стан і безпечну експлуатацію ліфта покладено на його власника згідно із Положенням про систему технічного обслуговування та ремонту ліфтів в Україні.
НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області