Чи варто утеплювати квартиру?
Зараз існує маса способів для впорядкування й утеплення квартир у багатоповерхових будівлях. Але виявляється, часто такі «покращення» суперечать пожежній безпеці.
Якщо сталася надзвичайна ситуація, то більшість людей починають обговорювати, як і коли приїхали рятувальники, чому гасили так, а не інакше, де була вода і в якій кількості, а от про причини біди громадяни вважають за краще мовчати.
Але найчастіше самі мешканці винні якщо не в самій пожежі, то у створенні пожежонебезпечної ситуації, додаткових складнощів при гасінні пожежі. При цьому ні сам винуватець, ні його сусіди не здогадуються, що, утеплюючи квартиру, наражає на небезпеку весь будинок.
Для конструктивних елементів будівель існують певні норми безпеки. Коли створюють проєкт будинку, то проєктант зважає на те, яке навантаження спроможні витримати опорні стіни даної конструкції, яку температуру, ступінь вогнетривкості… І найменші зміни, внесені без необхідної професійної експертизи, руйнують цілісність конструкції, створюють загрозу для мешканців, про яку вони навіть не здогадуються.
Ось приклади таких порушень, які вже не одноразово ставали причиною біди.
У багатьох будинках у ліфтових холах спроєктовані приміщення для візків, які межують з шахтою ліфта. Вона ж витримує певні навантаження, тримає на собі конструкції, якими «бігає» ліфт. І ось хтось вирішує збільшити власну житлову площу, забудовує приміщення для візків і облаштовує там комору, кухню або навіть кімнату. До яких наслідків це може призвести? По-перше, будівельники-аматори починають свердлити та ламати опорні стіни, міжповерхові перекриття. Через це порушується міцність будівлі.
У випадку пожежі ці зміни впливають на вогнетривкість будівлі. При певних температурах залізобетонні конструкції деформуються, і будь-які несанкціоновані зміни загрожують обвалом. Крім того, перепланування можуть завадити швидкій і безперешкодній евакуації населення.
Вносити зміни в опорні конструкції не можна не тільки в під’їзді. Те саме стосується й квартир. Часто мешканці роблять арки, з’єднують кімнати, облаштовують у стіні акваріуми… Навіть свердління стін для встановлення кондиціонера або прокладання кабелю можуть стати каталізатором початку негативних змін у конструкції.
Ще один поширений спосіб підготувати квартири до зими – оздобити зовнішню стіну утеплювачами. На жаль, дуже часто люди, економлячи, обшивають зовнішні стіни горючими матеріалами, наприклад, звичайним пінопластом. А згідно з нормами, утеплювати стіни слід слабкозаймистими або негорючими матеріалами. В іншому випадкові будинок, декілька поверхів якого обкладені пінопластом, спалахне, як сірник, при цьому розповсюджуючи їдкий токсичний дим.
Чи замислювались ви, чому ми зараз бачимо використання повсюди обігрівачів, які нерідко стають причиною пожежі? Одна з причин у тому, що мешканці, збільшуючи житлову площу, встановлюють додаткові батареї і десь забирають тепло. Якщо збільшується об’єм батарей, то тиск падає, адже на будинок опалення подають згідно з нормою, закладеною в проєкті. При непрофесійному несанкціонованому втручанні руйнується вся система опалення будинку. Тому комусь стає холодно – і він вмикає обігрівач. Спочатку один сусід, потім інший, виникає перевантаження мережі й стається пожежа. Перевантаження електричної мережі – одна із основних причин пожеж.
У багатоповерхових будинках існують ще багато актуальних проблем, пов’язаних з погіршенням пожежної безпеки. Наприклад, забудова сходових майданчиків, які не задимлюються, оздоблення приміщень загального користування легкозаймистими матеріалами, захаращення шляхів евакуації, заварювання або закладання цеглою евакуаційних сходів на балконах… Усе назване неодноразово ставало на шляху пожежників Нерідко через це вогнеборцям заради порятунку людей доводиться ризикувати власним життям.
НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області