...І повіє вогонь новий з Холодного Яру... (ФОТО)

  • 3 трав. 2017 12:46
  • 1896
    • Новина ...І повіє вогонь новий з Холодного Яру... (ФОТО) Ранкове місто. Кропивницький
    ...І повіє вогонь з Холодного Яру...
    З кожним роком відзначення чергових роковин історичних подій у Холодному Яру набувають нових рис. Цього року з нагоди 100-річчя вільного козацтва та 100-річчя української революції 1917-21 років дводенна програма була розширена на кілька локацій. А найголовніше – офіційна частина заходів вперше розпочата на Кіровоградщині.
    Цим початком стало урочисте відкриття у Розумівці 29 квітня 2017 року  пам’ятника Юрієві Горлісу-Горському, автору історичного роману «Холодний Яр», свідку і учаснику визвольних змагань 1917—1920 років. Пам’ятник встановили кропивницькі активісти, об’єднані спільним прагненням зберегти історичну пам’ять про часи Національної революції. Його авторами стали скульптори Віктор Френчко та Василь Ткаченко, виготовили монумент коштами Благодійного фонду Станіслава Березкіна «Добротвір» та фермера із села Розумівка Володимира Шепелюка.
    Пам’ятник Горлісу-Горському розташували поряд із могилою його побратима — легендарного отамана Чорного Ворона (Миколи Скляра), який у 1920 році загинув у нерівному бою з кіннотниками Будьонного. Саме Горліс-Горський, за переказами, одним із перших прибув на місце загибелі отамана Чорного Ворона, саме він у 1942 році ініціював вшанування пам’яті холодноярців, організувавши в Розумівці поминки.
    Освятив пам’ятник єпископ Кропивницький та Голованівський Марк.
    Сільська влада впевнена, що це місце буде внесено до туристичного маршруту «Шляхами української революції 1917—1921 рр.». А тим часом навколо оновленого на повороті до Розумівки банера-вказівника розгортаються публічні баталії в соцмережах. І «націонал-кретинізм», і відмова від «нашей истории», і нібито «наруга над усипальницею Раєвських»... Дякуючи тому, що українських патріотів стає все більше, перемога буде за ними.
    Слід відмітити, що дводенна програма заходів фактично мала два напрями – мілітарний та музичний. Локаціями першого дня були батьківщина одного з ватажків Коліївщини Максима Залізняка  село Івківці та місце центрального штабу повстанців різних часів село Медведівка. Другого дня події розгортались біля пам’ятника холодноярцям на батьківщині отамана Василя Чучупаки у Мельниках та меморіальному музеї на хуторі Буда.
    У Івківцях було відкрито дитячий спортивний табір імені Миколи Міхновського, учасники якого брали участь у козацькому турнірі зі стрільби  страйкбольними автоматами імені В.Чучупаки (організатор – ЦСТП «Білий вовк») та турнірі зі стрільби з лука, організований ГО «Нація». В свою чергу, ВГО «Сокіл» непогано провели реконструкцію одного з боїв на сході України. Сюжет традиційний: російсько-сепарський блокпост гальмує легкову автівку, намагається «віджати» дівчину-пасажирку. Водій чинить спротив і гине, автівка разом з дівчиною в багажнику  відганяється у село. Після нетривалого мінометного обстрілу українська розвідгрупа намагається провести розвідку боєм, але, отримавши кілька поранених, під прикриттям диму відступає. Перегрупувавши сили, українські бійці під прикриттям БРДМ штурмують блокпост, захоплюючи в полон недостріляних окупантів, і встановлюють над ним український прапор. Шкода, але доля дівчини-бранки залишилась невідомою. Коментував перебіг бою учасник оборони аеропорту Донецька, командир «Карпатської Січі» та нинішній очільник «Легіону Свободи» Олег Куцин.
    Але давня історія також не забута – гостям демонструвались організований Федерацією козацького фехтування майстер-клас Твердислава Філатова, традиційні козацькі забави, включаючи ходіння по розпеченому вугіллю, майстер-клас ковальського мистецтва Назара Лавриненка та музей народних старожитностей. Козак з Мельників Вогнедар розповів про особливості козацьких коней, провів майстер-клас з їхнього сідлання та верхової їзди. Наостанок учасники військово-спортивної гри «Джура» здійснили сходження на гору Семидубову, на якій, за однією з версій, похований Богдан Хмельницький.
    Тим часом у Медведівці урочисто відкрили пам’ятний знак «Слава Україні», після чого гості мандрували книжковим ярмарком, виставкою творів народних майстрів, слухали  учасників фестивалю вояцької пісні «Холодний Яр -2017». Крім вже відомих кобзаря Тараса Силенка та лідера гурту «Тінь сонця» Сергія Василюка, гучними оплесками зустріли нову зірку патріотичної музики гурт «Та Рута» та учасника війни на сході Олексу Бика, відомого піснею з фільму «Добровольці Божої чоти». У сільському клубі  кінорежисер Михайло Іллєнко проводив фестиваль документального кіно про визвольну боротьбу, на сцені вже згаданий Олег Куцин та президент історичного клубу «Холодний Яр» Роман Коваль презентували «Український календар визвольної боротьби» та «Чорні перемагають: Спогади про прадідів 72-ї бригади». Завершився перший день вечірньою ватрою, де з піснями Тараса Силенка гостей вражав театр вогню Олександра Воробйова.
    Другий день був більш мілітаризований – адже саме після вшанування Василя Чучупаки та його побратимів вояки різних військових формувань – як воюючих на сході, так і парамілітарних, освячують зброю у водах Гайдамацького ставу. Традиційно вшановують і гайдамацького ватажка 18 ст. Гната Голого, похованого у лісі між ставом та селищем Кресельці, сотника Івана Компанійця у Мотриному монастирі, інших повстанців різних часів, полеглих за волю України.
    Головний позитив дводенних заходів – повна деполітизація. Жодних партійних зірок, жодного політичного піару. Приємно було бачити там нардепів-свободівців Андрія Іллєнка та Юрка Левченка, які вільно ходили від локації до локації – адже вони тут майже вдома. Водночас прикро вражали окремі випадки «туризму» - коли деякі гості не розуміли, куди вони насправді приїхали. Дякувати вищим силам, вони це голосно не виказували. Ще б пак – чисельні таборівки різних патріотично-націоналістичних формувань подібне б не пробачили.
    І повіє вогонь з Холодного Яру... І підніметься на ворога освячена зброя... І проженеться ворог зовнішній, і зникне ворог внутрішній... І все буде Україна!
    Максим Гуцалюк