Андрій Райкович аналізує результати роботи ОВА за пів року
Андрій Райкович про виклики, переорганізацію роботи і завдання в умовах воєнного стану.
Минуло пів року, відколи Андрій Райкович очолив Кіровоградську обласну військову адміністрацію, інформує міська рада у ФБ.
Які виклики довелося приймати в умовах воєнного часу, які проблеми вирішувати, як довелося переорганізувати роботу, хто підставив плече і які завдання ставить перед собою — очільник ОВА розповів під час пресконференції учора, 12 вересня.
Ейфорія розтанула дуже швидко
З моменту призначення Андрія Райковича на посаду начальника Кіровоградської ОВА, а це сталося на початку березня, за кілька днів після повномасштабного вторгнення російських військ в Україну, час для нього набув стрімкої швидкості. За його словами, потрібно було негайно вирішувати першочергові виклики і завдання, які постали в умовах війни.
- Ейфорія розтанула дуже швидко, бо потрібно було розуміти, що робити, як діяти, як захищати територію області, якими повинні бути і як використовувати оборонні ресурси, як узгоджено вирішувати питання з військовими. Цьому потрібно було вчитися, бо до цього ми жили у мирний час і не думали, що 24 лютого кардинально змінить наше життя. Тому в умовах воєнного часу необхідно було вміти вирішувати і реалізовувати завдання, які ставив Президент, військові, бо від цього залежала безпека людей, - розповідає Андрій Райкович.
Війна стала серйозним викликом для всіх. Ніхто не знав, як близько підійде лінія фронту до Кіровоградщини, як оборонятися від ворога. Пів року тому, за словами очільника ОВА, працювати в режимі 24/7 — було абсолютно реально. У найкоротші терміни вирішували питання оборони, підготовки укриттів, організацію роботи медичних і освітніх закладів.
- Сьогодні в області системно працює Рада оборони - ми називаємо її військовий кабінет. Це повна взаємодія між військовою адміністрацією, обласною радою, військовою комендатурою, усіма правоохоронними органами. Я на постійному зв’язку з усіма громадами і містами, - наголосив Андрій Райкович.
Волонтери – потужна сила
За час війни Кіровоградщина стала потужним гуманітарним хабом. Ще з початку АТО волонтери першими почали збирати українським захисникам їжу, одяг, необхідне обладнання. Саме вони «витягнули» найскладніший період початку АТО. І сьогодні продовжують невтомно працювати. Ще на початку свого призначення Андрій Райкович зустрівся з організаторами волонтерського руху у Кропивницькому й області, щоб вирішити основне завдання — забезпечення матеріальної допомоги жителям областей, яких спіткала гуманітарна катастрофа. Всі домовленості з волонтерами, окреслені на старті, чітко виконуються і сьогодні.
Нині в області працює понад 15 міжнародних представництв і до 100 волонтерських спільнот. Півсотні – лише в Кропивницькому.
- Усім волонтерам - від потужного «КропХабу» до найменшої дитини, яка продає яблучка і компот, щоб заробити кошти для ЗСУ, - мій низький уклін! Це - велика сила! - з вдячністю зазначив Андрій Райкович.
Спеціальний штаб працює і в ОВА. Його роботу довелось суттєво поправити. Позиція Райковича чітка – жорсткий облік і контроль кожного кілограма вантажу. Адже, станом на початок вересня в область централізовано надійшло 6,5 тисяч тонн гуманітарки. Через державний кордон ввезено 850 вантажів, 531 технічний засіб. Кожен вантаж, кожен кілограм гуманітарної допомоги — чітко облікований, наголосив начальник ОВА.
Переселенці і соціальні виплати
З початком російської агресії в Україні одразу запрацював обласний гуманітарний штаб, який приймав вимушених переселенців. Оскільки найбільше їх приймав саме Кропивницький, тут відкрили міський гуманітарний штаб.
- Ми використали всі наявні можливості: приватне житловий сектор, гуртожитки, санаторії, дитячі садочки, щоб прийняти всіх переселенців, які вимушено покинули свої домівки. Ми не відмовили у прихистку жодній людині. З початку повномасштабної війни через Кіровоградщину пройшло 170 тисяч вимушено переміщених осіб, понад 90 тисяч залишилися жити на наші території. Але цих людей значно більше. Область прийняла 26 тисяч дітей, 3,5 тисячі осіб із інвалідністю. Кіровоградщина першою почала приймати евакуаційні потяги з Донецької області, 2,7 тисячі евакуйованих громадян уже розселили в громадах області, - зазначив Андрій Райкович.
Кропивницький першим подав приклад створення гуртового житла для вимушених переселенців. Тепер цей досвід впроваджується не тільки в громадах області, а й в інших містах держави.
- Ми швидко налагодили реєстрацію внутрішньо переміщених осіб і виплату їм одноразової грошової допомоги. На сьогоднішній день переселенцям виплачено майже один мільярд гривень. В області немає боргів із виплати державної допомоги, пільг і субсидій. Жодна державна програма соціальної підтримки громадян не згорнута, - наголосив Райкович і подякував усім службам гуманітарного напрямку, усім громадам за допомогу і підтримку українців.
Економіка в умовах воєнного стану
Кіровоградщина - трудовий фронт. Одна з головних задач — працювати, наголосив начальник ОВА Андрій Райкович.
Нині, коли російський агресор продовжує знищувати українські міста і села, говорити про нове виробництво складно. Проте й економіка має працювати на наближення Перемоги. На початок вересня в області 450 суб’єктів господарювання, а це майже 91% від загальної кількості - працюють. Провідні промислові групи «Ельворті», «Гідросила», «Дозавтомати», «Металіт», «Олександрійські зернарі» з квітня розширили ринок збуту. З’явились нові адреси: Казахстан, Литва, Пакистан, США, Тайланд, Німеччина, Польща.
- Я поставив завдання економічному блоку максимально заявлятись на всі платформи, на автоматизовану систему релокації. Ми запропонували понад 300 заявок вільних виробничих площ під релокацію, - повідомив Андрій Райкович. - 42 суб’єкта це зробили. 33 вже працюють: у Кропивницькому, Олександрії, Новомиргороді, Бобринці, Світловодську.
Біля 10 підприємств також зацікавлені в тому, щоб перенести потужності на Кіровоградщину. В громадах продовжують реалізувати 30 інвестиційних проєктів.
Кіровоградщина – аграрний фронт
Кіровоградська область уже зібрала два мільйони тонн ранніх зернових й увійшла в трійку лідерів по намолоту зерна разом із Дніпропетровською й Одеською областями, зазначив Андрій Райкович.
- Попри всі труднощі, люди вийшли в поле і зробили максимум і навіть більше від можливого. Цей хліб в умовах війни - точно на вагу золота. Єдине що турбує - ціни і де його зберегти. Хоча ми бачимо, скільки б’ється Президент, держава, щоб зерно пішло на експорт. Це - теж гарантія, що ми економічно вистоїмо і голоду в світі не буде, - переконаний очільник ОВА.
Про те, що аграрний сектор економіки б’ється і розвивається попри війну, свідчать обсяги отриманих кредитів «Доступні кредити». Фермери думають про майбутнє. Понад 5 тисяч аграріїв Кіровоградщини зареєструвались на Урядовій платформі, що дає можливість ефективної взаємодії з державою.
Область активно включилась у всеукраїнську програму «Сади Перемоги». Більше ніж на 15% було збільшено площі під висадку овочів.
Медицина й освітній кластер
В умовах війни ці галузі стали надважливими. За словами очільника ОВА, завдяки системному діалогу з Міністерством охорони здоров’я України сьогодні медичні заклади області отримали обладнання, необхідне для порятунку життя і цивільних, і військових. Так у Новоукраїнській лікарні запрацювала киснева станція, у Знам’янській — комп’ютерний томограф, в Олександрійській міській лікарні відкрилося оновлене інфекційне відділення, у Кропивницькій лікарні швидкої медичної допомоги — операційний блок, обласна лікарня отримала сучасні ангеограф і дихальні системи.
- Пишаюся нашими освітянами, бо вони першими стали волонтерами, на їхні плечі лягла турбота про переселенців. 427 наших учителів сьогодні захищають Україну на фронті, - підкреслив Андрій Райкович і додав: готуючись до навчального року, потрібно було думати і про об’єкти укриття. Освітяни впоралися з цим завданням — підготували укриття, розпочали навчальний процес, визначилися з формами навчання дітей.
З гордістю Райкович говорить про те, що Кіровоградщина стала освітнім хабом у центрі України. 9 вищих навчальних закладів перемістилися в область і сьогодні влада зацікавлена, щоб вони тут і залишилися.
- Нам потрібно виховувати освічене покоління, яке відбудовуватиме країну, основу якої складатимуть інтелектуальні і розумні українці.
Домашнє завдання для Райковича
Війна триває, але й життя продовжується. У цих умовах Андрій Райкович визначив “домашнє завдання”, яке потрібно виконати.
- Нам потрібно завершити збір технічних культур, підготуватися до зими й увійти в опалювальний сезон без надзвичайних ситуацій. А це сьогодні дуже складне завдання, адже ворог руйнує енергетичну систему і Кіровоградщина також перебуває в зоні ризику. Тому підготовку до опалювального сезону жорстко контролюватимуть і ОВА, й Мінрегіон. В області буде 9 модульних котелень по 1,5 МВт потужності для того, щоб комунальні блоки у разі аварії забезпечити аварійним живленням і подачею теплової енергії. Працюватимуть ці котельні на твердому паливі. До того ж є варіант підключення до промислових тепломереж. Існує відповідний запас труб, за допомогою яких, на випадок аварії, за 3-4 дні мають підключитися до приватних котелень. Окрім того, Кіровоградщина захистила всі ліміти, уклала всі договори про заборгованості, а різниці у тарифах держава списала у відповідних формах, - зазначив Андрій Райкович і подякував Збройним Силам України за те, що ми живі! Разом ми сильні!Україна переможе!