Безпечна Україна. Безпечна Європа. Безпечний світ
Під такими гаслами минулого тижня у Кропивницькому пройшли Інформаційні дні НАТО. Протягом кількох днів голова Громадської ліги Україна – НАТО Сергій Джердж та голова Ради євроклубів Кіровоградщини обласного центру дитячо-юнацької творчості Олена Арутюнян спілкувались з учнями низки навчальних закладів області з метою обміну досвідом щодо поширення обізнаності і формування громадянського світогляду молоді на сучасний Альянс, привернення уваги до проблеми національної безпеки, соціального партнерства, розвитку співпраці та міжнародного співробітництва України з країнами Європи та світу.
У вступній промові Сергій Джердж зазначив, що до початку російської агресії щодо нашої країни політика Північноатлантичного альянсу була доволі інертною. Проте станом на поточний час діалог з Росією ведеться вже іншими словами та іншими діями. НАТО розуміє непередбачуваність дій кремлівського режиму, тому всередині блоку ведуться тісні перемовини щодо спільних дій в разі можливої ескалації. Зокрема, якщо ідея розташування чотирьох багатонаціональних батальйонів у Польщі та країнах Балтії передбачала укомплектованість військовими лише чотирьох країн, то станом на сьогодні кількість учасників розширилась до шістнадцяти. Звісно, цих сил недостатньо для утримання позицій в разі повномасштабної війни, але, за Статутом Альянсу, напад на одну з країн-учасниць є викликом усьому товариству. Тому ці чотири батальйони є своєрідним сигналом готовності до адекватної відповіді.
Крім цього, сили НАТО посиленими темпами опановують кібер-простір, який поступово стає однією з ключових складових сучасних методів ведення війни. Знову на порядку денному постає ядерна зброя – і знову таки завдяки РФ. Відповідні посилання на адресу Росії вже зроблені.
І, нарешті, нетрадиційна «гібридна» війна проти України змусила НАТО розпочати процес створення в Україні спеціального розвідувального центру для вивчення новітньої російсько-української війни. Працюватиме в ньому спеціальний підрозділ, формуванням якого вже займається штаб у Брюсселі. Також наявні авіаносні групи 6-го флоту США буде посилено кораблями інших країн НАТО – з причин посиленої автивності росіян на Близькому Сході. Дії угруповання ІДІЛ контролюватимуться авіамоніторингом системами АВАКС.
Певною цікавинкою у промові Джерджа стали натяки на виведення пов’язаних з ВПК підприємств Кропивницького на європейський та світовий рівень. Дещо з продукції було у складі загальної експозиції «Укроборонпрому» в Брюсселі, але що саме – залишилось таємницею. За словами промовця, сьогодні НАТО співпрацює з Україною по 40 напрямках, для чого створені півдесятка трастових фондів. Наслідками є регулярне постачання нелетальних зразків техніки та озброєння, але не виключені й інші форми співробітництва.
Членство в Альянсі є суто політичним питанням, проте сьогодні Україна декларує це лише на рівні балачок. Документально підтверджені лише вихід з «позаблоковості» та «приведення силових структур до стандартів НАТО». І, звісно, інформаційна кампанія, яка з причини російської агресії стала більш активною.
В свою чергу, Олена Арутюнян повідомила про попередні результати конкурсу серед молоді на теми обізнаності щодо Альянсу. За даними різних опитувань, 76 відсотків молоді і не лише позначать «так» щодо питання про бажання України стати членом Альянсу. На відміну від старшого покоління, молодь вважає НАТО більше політично-військовим та миротворчим об’єднанням, ніж агресивно-загарбницьким (а саме таким більшості українців його малювали на всіх рівнях). Більше того, в уявленнях молоді блок виступає також гарантом екобезпеки, кібербезпеки та інфобезпеки.
Тому більшість з 150 учасників конкурсу, розуміючи свої права на безпеку та усвідомлюючи необхідність самозахисту та захисту країни, активно долучилась до створення інформаційно-просвітницьких відеороликів, частина яких вже готується до поширення в якості посібників у навчально-виховних закладах області.
Максим Гуцалюк