Чому ювеліри не використовують чисте золото
Золото — дорогоцінний метал з неймовірним кольором і високою пластичністю. Саме останній критерій дозволяє ювелірам створювати золоті браслети незвичних форм і дизайнів. Виготовити прикрасу з чистого золота — неможливо, оскільки дорогоцінний метал надто м’який.
Чому з чистого золота не вдасться виготовити ювелірну прикрасу
Чистий дорогоцінний метал можна розрізати ножем. Відповідно, ювелірний виріб з такого м’якого й пластичного матеріалу не виготовити не вдасться. Тому в ювелірних цілях використовують сплави — поєднання золота з іншими металами, що покращує експлуатаційні характеристики.
Чистий дорогоцінний метал використовується лише при золоченні. Сусальне золото, яке має вигляд тонкого листа, також знайшло застосування в кулінарії.
Навіть в природному середовищі золото не зустрічається в 100% чистому вигляді. Максимальний показник — 99,9%. Близько 0,1% складають сторонні домішки:
• срібло;
• мідь;
• залізо;
• платина.
Цікаво, що чистий дорогоцінний метал можна отримати, але виключно за допомогою ядерної реакції з додаванням атомів ртуті. Тож це дорого й невиправдано.
Інші недоліки чистого золота
Не лише надмірна м’якість стає проблемою при виготовленні ювелірних прикрас. Інші нюанси:
1. Вага. Золото — доволі важкий метал. Якщо виготовити прикрасу з чистого дорогоцінного металу, носити її довше, ніж 2-3 години, буде складно фізично.
2. Вартість. Ювелірні вироби стануть не ліквідними. Чистий дорогоцінний метал набагато дорожчий, ніж сплав на основі міді або срібла.
3. Палітра кольорів. Золото буває не лише жовтим, але й рожевим або білим. Отримати стільки відтінків не вдасться, якщо не використовувати сторонні метали.
4. Екологічність. Якщо виготовляти ювелірні прикраси з чистого золота, його запаси швидко вичерпаються.
Як обходяться з чистим золотом ювеліри
Ювелірні майстри знайшли ідеальний спосіб — створення сплавів. Коли до золота додають сторонні метали, воно стає твердішим і менш схильним до деформацій. Чим більше в сплаві домішок, тим він бюджетніший. Кількість сторонніх металів впливає на пробу. Наприклад, популярна 585 проба свідчить про те, що в складі сплаву 58,5% золота й 41,5% допоміжних компонентів. Кожна з домішок має своє конкретне завдання:
• срібло — відповідає за практичність і лимонний колір;
• мідь — забезпечує твердість і приємний рожевий або червоний відтінок;
• цинк — як і срібло, допомагає висвітлити прикрасу;
• кадмій — полегшує повторну обробку металу;
• паладій — зменшує пластичність, інколи надає легкого бежевого відтінку;
• платина — забезпечує максимальну стійкість, майже повну відсутність подряпин.
Тож коли ювеліри об’єднують золото з іншими компонентами, їм вдається покращити всі стандартні характеристики дорогоцінного металу. Це єдиний шлях до створення витончених ювелірних прикрас.