Чому люди люблять подорожувати?... Подорож — це завжди відкриття.
Мандруємо Україною!
Світ — це книга.
І хто не подорожував
по ньому –
прочитав у ній лише одну сторінку.
Августин Аврелій
Чому люди люблять подорожувати?... Подорож — це завжди відкриття. Подорожуючи, ми відкриваємо для себе світ, а себе — світові. Тільки вирушивши у подорож, ми можемо побачити своїми очима далекі країни та міста, про які так багато чули або читали. Та що там далекі країни… сусіднє місто чи мальовниче село можуть назавжди залишитись для нас тільки назвами, якщо ніколи туди не поїдемо. Подорожуючи, ми зустрічаємо нових людей та дізнаємося про їхній спосіб жити і мислити. Подорожуючи, ми пізнаємо себе. Хтось, залишаючи свій рідний дім, повернувшись, скаже, що дома краще. А для когось подорож відкриває шлях до кращих змін. Подорожуючи, ми починаємо дивитись на речі по–новому, більше цінувати те, що залишили вдома. І нарешті, подорож — це завжди яскраві враження, незабутні моменти життя, веселі спогади і безцінний досвід.
Чи багато ми знаємо про Україну? Більшість думає що так, але починаючи мандрувати цією квітучою державою, вивчаючи звичаї різних регіонів, знайомлячись з їхньою культурою, розумієш, що в Україні є дуже багато цікавого та незвіданого. Окрім знайомих всім місць відпочинку та екскурсій є багато куточків, які маловідомі, але не менш цікаві та захоплюючі!
Історія України в усі часи була насичена яскравими подіями, про які й донині свідчать історичні та архітектурні пам›ятки, розкидані по всій країні. Про духовні багатства народу можуть повідати стародавні вцілілі церкви, про славні і героїчні часи — замки, про красу природи — мальовничі парки. У будь–якому куточку Україна подарує уважному і зацікавленому мандрівникові цікаву розповідь, легенду або просто гарне місце, що радує око.
Гортаючи сторінки видань: Україна — єдина країна. — К.: Глорія, 2016. — 208 с.: кол.іл., фото.кол.; Бєліков Олег Михайлович. Чарівні куточки України / Олег Бєліков; фото Юлія Воронцова [та ін.]. — 3–е вид. — Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2014. — 205,[3] с.: фото.кол.; Бєліков Олег Михайлович. Перлини України / Олег Бєліков; фото: Юлія Воронцова, Данило Данько, Андрій Жежера та ін. — Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2014. — 205,[3] с.: фото.кол., ви дізнаєтеся, що в Україні є не тільки власна Швейцарія, але й Атлантида, Стоунхендж, Венеція, водоспади, гранд–каньйони і навіть Сахара. Для поціновувачів еко–туризму в Україні є просто–таки природні клондайки. Тут вибір неймовірно великий: є і гори, і річки, і степи, і каньйони, і луки…
Для тих, хто полюбляє сплави або ж завжди мріяв спробувати це, є Дністровський, Буцький, Тетерівський, Смотрицький, Арбузинський (Миколаївський, який є дуже стрімким і небезпечним, а ще найстарішим в Україні), Актовський та Коростишівський каньйони. Одразу варто попередити, що Миколаївський є більш небезпечним, тому тут сплавлятися варто тільки професіоналам. Для кого вираз «Краще гір можуть бути тільки гори», існує неймовірна краса Карпат з піками Говерла, Синяк, Хом›як тощо. До речі, у Карпатах віднедавна зробили таку новацію, як карпатське море. А ще — для тих, хто не зміг цього року потрапити у пустелю Єгипту, для вас є чудова альтернатива — найбільша пустеля в Європі, яка розташувалась на Херсонщині. Йдеться про Олешківські піски. Більше того, зараз тут придумали чудову атракцію — катання на квадроциклах!
Здолавши сотні кілометрів, автори видання: Україна: кращі з 500 куточків, які треба відвідати: велика ілюстрована енциклопедія / Тетяна Жабська [та ін.]. — Х.: Ранок:Веста, 2014. — 245,[3] с.: фото.кол. — Алф. покажч. с. 242–245 зібрали безліч цікавого матеріалу про головні туристичні принади нашого краю. Степи й гори, замки та парки, славетні міста та величні храми постають в ореолі старовинних легенд і науково виважених фактів. Так, з даного видання можна дізнатися про Кам›яну могилу в Запорізькій області — стародавню святиню під відкритим небом, яку називають «українським стоунхенджем», величезні кам›яні брили, висотою до 12 метрів, у деяких місцях вкриті унікальними петрогліфами, які викликають величезну кількість їх інтерпретацій, а також дискусій щодо походження цієї пам›ятки. Про маловідомі природні визначні місця України: українське «мертве море» — солоне озеро Кунігунда, вода якого за цілющими властивостями не поступається мертвому морю в Ізраїлі. Берег і дно Кунігунди вкриті лікувальними грязями чорного кольору. Густина води така велика, що подолати її опір і дістати лікувальну грязь можна лише за умови, коли один чи двоє помічників тримають нирця за ноги й силоміць занурюють його у воду; єдиний у нашій країні діючий вулкан (незвичайний тим, що замість лави і попелу, викидає... бруд); дивовижної краси високогірне озеро Синевир; долина нарцисів (унікальний ботанічний заповідник, де в квітні — травні зацвітає поле нарцисів рідкісного виду); найдовша печера України носить назву «Оптимістична» і знаходиться на Поділлі. Це гіпсова печера на глибині 20 м протяжністю 216 км. Найдовша гіпсова печера у світі і друга за протяжністю взагалі, вона поступається лише Мамонтовій печері в США. Тож ця книга надихне всіх, хто любить та цікавиться Україною, на власну подорож.
Хочете перенестися в лицарські часи? Тоді вам допоможе сімейна подорож по замках. Маленькі дівчатка мріють стати прекрасними принцесами, а хлопчики — відважними лицарями. Діти точно знають, як будувати уявні замки з піску. Вам же під силу подарувати їм набагато більше — казкову подорож до справжнього дому королів і королев. У нашій країні їх близько трьохсот, тому варіантів достатньо. На території нашої країни досі збереглися такі середньовічні фортифікаційні споруди, як Старий замок у Кам›янець–Подільському, Генуезька фортеця в Судаку, Білгород–Дністровська фортеця, Олеський та напівзруйнований Невицький замки та ін. Подорожувати замками — це й милуватися величними видами, і дивуватися майстерності предків, а може, й відчувати ауру минулого. Путівник: Україна. Фортеці, замки, палаци: 70 архітектурних пам’яток / упоряд.: Олег Бєліков, Юлія Воронцова. — Харків: Альбатрос, 2013. — 223,[1] с.: фото. — Бібліогр. с. 219 знайомить з популярними визначними пам’ятками України — старовинними замками, фортецями і палацами. Описано їхню історію і змальовано сучасний стан. У книзі дані фотографії та плани–схеми замків, палацових комплексів та парків, представлені реконструкції незбережених архітектурних пам’яток. Путівник пропонує детальне описання проїзду до пам’ятки автомобільним та іншими видами транспорту. Наприкінці кожного розділу приведено довідкову інформацію — телефони вокзалів, готелів, кав’ярень та ін. відомості, необхідні мандрівникам.
Мандруючи Україною, не забудьте прихопити з собою книгу: Памятники национального культурного наследия Украины. Неизведанная Украина: автомобильно–туристический атлас / сост.: Андрей Глазовой, Юлия Ференцева, Игорь Лыльо. — К.: Балтія–Друк, 2012. — 287,[1] с.: фото. цв., табл., карты, ил. — (Сер. «История. Культура. Туризм»). — Алф. перечень населен. пунктов с. 240–287. Цей атлас згодиться тим мандрівникам, хто вирішив подорожувати власним автотранспортом. Видання складається з 105 карт–квадратів, до кожної з них подається опис всіх історичних місць і об›єктів, які потрапляють на територію, обмежену даним квадратом; містить також фотографії найцікавіших туристичних об›єктів — пам›яток природи, культури, архітектури та історії нашої країни. У посібнику представлені схеми всіх обласних міст України, таблиці відстаней між великими населеними пунктами та інша корисна і практична інформація.
Тож давайте пізнавати нашу Україну — вона прекрасна! Як сказав італійський драматург Карло Гольдоні: «Розумний мандрівник ніколи не зневажає свою власну країну».
Хто не уявляє свого життя без подорожей теренами нашої країни, запрошуємо до Орхуського центру екологічної інформації обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д.І. Чижевського, де ви зможете познайомитися з цими та іншими книгами даної тематики.
Наша адреса: вул. Велика Перспективна, 24.
Наталія Ракуленко,
головний бібліотекар відділу
документівз економічних,
технічних та природничих наук
ОУНБ ім. Д. І. Чижевського