Чому не треба соромитися своєї Православної Віри?
Не соромся своєї Православної Віри!
17 грудня, в день пам'яті св. великомучениці Варвари, на Київській Русі починалися Микольські свята - свята світла і радості: дні пам'яті святих Варвари, Савви (18 грудня) і Миколая Чудотворця (19 грудня)...
Св. великомучениця Варвара була красивою, розумною, багатою і знатною дівчиною, пізнала єдиного Бога і Сина Божого Ісуса Христа. Вона не побоялася страшних мук і віддала своє життя за сповідання віри Христової понад 1700 років тому. Вона отримала у Господа благодать зберігати від раптової смерті і просити у Бога християнської кончини людям. Але це при молитовному зверненні до святої, в молитві щирій і щоденній, з почуттям смирення перед Господом.
Прп. Савва освячений (532 р) почав своє подвижницьке життя з 8-річного віку, коли пішов в монастир. Він став великим подвижником, заснував Лавру в Палестині, недалеко від Віфлієму, відому всьому християнському світу, написав перший Статут церковної служби, був прозорливий і чудотворець. І зараз багато паломників відвідують в пустельній гірській частині Палестини монастир і поклоняються святим мощам прп. Савви і гробниці преподобного Іоанна Дамаскіна (його пам'ять 17 грудня) та іншим святиням монастиря.
Святитель Миколай - великий в Церкві Христовій і в усьому світі. Православна Церква відзначає пам'ять Миколая чудотворця щочетверга кожного тижня. Особливо святкувала і святкує вся Русь (ні в одному народі, ні в одній країні не шанують так цього угодника Божого, як на Русі). Відзначають в народі «Миколая зимового» 19 грудня, «Миколая весняного» 22 травня, і різдво його - 11 серпня. Святий Миколай до нас прийшов одночасно з православ'ям, його свята віра і благочестя, милосердя і любов оспівана в нашому народі. Безліч храмів, міст, монастирів будували (і зараз будують і відновлюють) з його молитвою і його ім'ям. В кожній церкві, в кожному будинку зберігали, як святині, ікони Миколая Чудотворця, маючи його своїм помічником і покровителем. В нашій фортеці св. Єлисавети є равелін св. Миколая, в Успенському Кафедральному соборі Єлисаветграда (зруйнований богоборцями в 50-х рр. минулого століття) був приділ на честь святителя Миколая Чудотворця і на честь святої Варвари. А в Спасо-Преображенському соборі обл. центру і зараз є приділ святителя Миколая, з чудотворною іконою святителя і з часткою його святих мощей. Слава Богу, що місто Миколаїв зберігло своє святе ім'я (на відміну від Єлисаветграда) і 19 грудня відзначає свої іменини ...
А початок зародження Київської Русі і майбутньої просвіти її Православною Христовою вірою поклав апостол Андрій Первозванний (пам'ять його 13 грудня). Піднявшись по Дніпру до гір Київських, апостол пророче сказав: «На цих горах засяє благодать Божа, велике місто буде тут... Господь поставить в ньому багато церков і просвітить світлом Хрещення всю цю землю». Апостол Андрій поставив хрест на цих горах (на тому місці стоїть зараз Андріївська церква, закладена в 1744р. імператрицею Єлисаветою Петрівною), поплив вгору по Дніпру, дійшовши до Новгорода...
У XX столітті лише за якихось 60-70 років було витравлено з пам'яті народу православний духовний світогляд, майже знищено глибоке коріння віри і традиційності, втрачено багато в чому національну своєрідність. Ми майже залишилися без правдивої історичної пам'яті і тому беремо (а часто нам просто нав'язують чуже, те що зовсім не відповідає нашому способу життя).
Неоязичники сіють духовну розпусту, а ми, вважаючи себе православними християнами, часто соромимося, проходячи біля православного храму, зупинитися, перехреститися, не кажучи вже, щоб зайти в храм і подякувати Богові за те, що ми можемо сьогодні це вільно сповідувати.
Православний християнин повинен бути безстрашним. «Хто Мене посоромиться перед людьми, того і Я посоромлюсь перед Небесним Отцем Моїм» - говорив Ісус Христос.
Молитвами святих угодників Божих зміцнимося в православній вірі, не забуваючи, що живемо ми на землі Святої Русі, в «Домі» Богородиці. А «Дім» цей, як говорили наші предки, з боковим вівтарем на честь Миколая Чудотворця.
Вітаємо всіх християн, котрі носять імена Варвари, Савви та Миколая, з іменинами!
Радості всім Вам! І твердості в істинній вірі!
Протоієрей Євгеній Назаренко.