Цукровий діабет: що потрібно знати?
Цукровий діабет - одне з найбільш небезпечних і поширених захворювань на планеті. Обнадійливим фактором є лише те, що за допомогою грамотних фахівців людина може повністю контролювати перебіг хвороби і максимально знизити ризики виникнення фатальних ускладнень. Про це спілкуємось із лікарем-ендокринологом Міщенко Сергієм Григоровичем.
- Які зміни в організмі породжують цукровий діабет?
- Почнемо з того, що всі клітини організму для своєї життєдіяльності потребують енергії. Таким енергетичним субстратом є глюкоза, але щоб вона увійшла в клітку, потрібен інсулін, який виробляє підшлункова залоза. Тобто, усі люди без винятку є інсулінозалежними, але у більшості з нас ці потреби задовольняє власна підшлункова залоза. У той же час у значної групи людей в силу різних причин клітини відрізняються малою чутливістю до інсуліну "власного виробництва". Щоб подолати цей поріг нечутливості, підшлункова залоза змушена виробляти все більше і більше інсуліну. Тобто, вона працює на знос, і рано чи пізно настає момент, коли її ресурси вичерпуються і вона вже не в змозі виробляти необхідну кількість інсуліну. Це і є механізм виникнення діабету другого (інсулінонезалежного) типу, який зараз у світі набуває розмірів пандемії і характеризується відносною інсуліновою недостатністю.
- Чим небезпечний цукровий діабет?
- Коли клітини не сприймають власний інсулін, глюкоза в них не заходить і в великій кількості лишається в крові. Але її надмірний вміст є надзвичайно токсичним - судини уражаються зсередини і лопаються. Якщо, наприклад, сталося ураження судин очей, то в "кращому" випадку сильно погіршується зір. Якщо ж дійшло до того, що судини лопаються, то відбувається крововилив, відшарування сітківки і як наслідок - сліпота. При ураженні судин нижніх кінцівок кров просто не може туди надходити - звідси гангрена і ампутація. А якщо ще є варикозне розширення вен, то всі ці ускладнення настають набагато швидше.
Якщо уражаються судини нирок, то виникає таке грізне ускладнення, як діабетична нефропатія, і єдине лікування в такій ситуації - гемодіаліз (штучна нирка). Відповідно, при ураженні судин головного мозку і серця ми маємо інфаркти та інсульти. І найсумніше те, що при цукровому діабеті людина дуже часто не відчуває болю, і це сильно ускладнює діагностику. Уявіть: в організмі відбувається судинна катастрофа, але людина її не відчуває, тому що цукровий діабет - крім усього іншого вражає ще й нервові закінчення, і вчасно не звертається за допомогою. Звідси – безбольові інфаркти, безбольові напади жовчнокам'яної хвороби тощо. Відповідно, і наслідки часто дуже важкі. У людей настільки втрачається чутливість, що іноді навіть хірургічні втручання можна робити без наркозу.
- Чи можна уникнути цих ускладнень, якщо вчасно звернутися до лікаря?
- Звичайно. Взагалі, момент переходу з таблетованих препаратів на інсулін у величезній мірі залежить від поведінки самої людини, від її способу життя. Якщо вона дотримується всіх рекомендації лікаря, то до інсулінотерапії можна взагалі не дійти, або максимально відсунути цей момент. І це будуть зовсім невеликі дози. Якщо ж правила і рекомендації ігноруються, то це протягом 5-7 років загрожує інтенсивною інсулінотерапією, плюс ще купа ускладнень. Тому люди, які входять до групи ризику, повинні 1-2 рази на рік здавати аналізи на рівень глюкози в крові.
- Які ж правила життя при діабеті?
- Найголовніше при лікуванні діабету - це комплексний підхід і навчання людини. Адже якщо людина знаходиться в групі ризику, або вже захворіла на діабет, вона має докорінно змінити свій спосіб життя. Перш за все, це самоконтроль: потрібно нормалізувати свою вагу, артеріальний тиск, рівень холестерину в крові. Крім того, слід правильно харчуватися, якомога менше вживати продукти, що містять швидко засвоювані вуглеводи (у першу чергу, це кондитерські та борошняні здобні вироби). Ще одна вимога - більше рухатися, так як фізичні навантаження знімають поріг нечутливості до власного інсуліну. Дуже важливий і психологічний фактор: адже коли людина дізнається, що у неї діабет, вона часто відчуває справжній шок, починає панікувати - за принципом "шеф, все пропало!". Все вищесказане говорить про те, наскільки важливо з кожним пацієнтом працювати індивідуально. На жаль, в поліклініках у лікарів на це просто фізично не вистачає часу. Тому мені дуже подобається працювати в центрі "ДокторПРО" - сюди кожен може прийти, і ми йому все чітко і детально розповімо і розпишемо - як жити з діабетом. Хоч 33 рази може прийти - тут на це є час.
Адже найголовніше - пробудити в людині мотивацію, заспокоїти і пояснити, що "не такий страшний чорт, як його малюють".
Групи ризику по цукровому діабету:
* усі люди після 60 років
* усі, хто має родичів, які страждають на цукровий діабет
* люди, які мають надлишкову вагу
* хворі на гіпертонічну та ішемічну хворобу серця
* люди, які мають хвороби шлунково-кишкового тракту (холецистити, панкреатити, гастрити, виразкову хворобу), особливо після видалення жовчного міхура і після операції на підшлунковій залозі
* жінки, які народили дітей з масою більше 4 кг
* жінки, які мали викидні
* жінки, які під час вагітності мали порушення вуглеводного обміну
* люди, які отримують лікування гормонами
* люди, з обструктивними захворюваннями легень
* люди, які часто хворіють на фурункульоз і гнійничкові захворювання шкіри
* люди із захворюваннями ясен (парадонтоз, парадонтитом)
Важливо!
Перші ознаки цукрового діабету:
* сухість у роті
* слабкість
* постійна спрага
* прискорене сечовипускання
* нічний діурез
* сверблячка шкіри в різних місцях (в т. ч. інтимних)
* на більш пізніх стадіях - втрата ваги, погіршення зору, слуху.
мовою цифр:
* Понад 50% хворих на цукровий діабет не знають про свою недугу, що призводить до запущених форм хвороби та важких ускладнень. Наприклад, до 19% хворих вперше дізнаються про цукровий діабет вже під час гангрени нижніх кінцівок.
* Як свідчить статистика, цукровий діабет підвищує смертність в 2-3 рази, ризик розвитку ішемічної хвороби серця та інфаркту міокарда - в 2 рази, патології нирок - в 17 разів, артеріальної гіпертензії - в 3 рази.