Державна служба зайнятості сприяє працевлаштуванню учасників АТО

  • 2 вер. 2016 17:18
  • 2563
    • Новина Державна служба зайнятості сприяє працевлаштуванню учасників АТО Ранкове місто. Кропивницький

     

    За коментарем про працевлаштування демобілізованих учасників АТО ми звернулись до заступника директора Кіровоградського обласного центру зайнятості Богдана Стояна.

    — Богдане Сергійовичу, які структури надають допомогу демобілізованим військовослужбовцям у пошуку роботи?

    — В першу чергу це органи державної служби зайнятості. В кожному місті обласного значення та районі діють базові центри зайнятості. В Кропивницькому охочі мають можливість звернутись до приватних агентств зайнятості, а також отримати інформацію з єдиної в області спеціалізованої газети з пошуку роботи “Трудоустройство”.

    — Давайте уточнимо — чи кожен демобілізований учасник антитерористичної операції може звернутися до центру зайнятості?

    — Відповідь на запитання залежить від того, чи працював демобілізований військовослужбовець до призову, чи ні. Громадянин, який працював та був призваний на службу, має бути поновлений на своєму робочому місці. Ймовірна відмова роботодавця від поновлення на роботі працівника є грубим порушенням законодавства про працю. У таких випадках слід звертатися до суду або до територіальних органів Державної служби України з питань праці. Вже інше питання — це можливе звільнення працівника після поновлення на роботі. Але ніхто не має права змушувати поновленого працівника звільнятись з роботи за власним бажанням. Громадяни, які до призову не працювали, мають можливість невідкладно звертатись до центрів зайнятості.

    — На які послуги можуть розраховувати учасники АТО в центрах зайнятості?

    — Видами соціальних послуг є професійна підготовка та орієнтація, пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, інформаційні та консультаційні послуги, пов’язані з працевлаштуванням.

    — А скільки вже учасників АТО звернулось до центрів зайнятості і знайшли собі роботу?

    — В минулому році в центрах зайнятості області було зареєстровано 1000 демобілізованих осіб, з них працевлаштовано 147 осіб, взяли участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру 47 осіб.

    Протягом січня–липня 2016 року соціальними послугами скористувалось 1853 громадянина, з них працевлаштовано 264 особи, 94 особи взяли участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру. Станом на 01.08.2016 мали статус безробітного       1 236 учасників АТО.

    — Чи відповідає рівень їх працевлаштування загальному рівню працевлаштування безробітних?

    — За 7 місяців поточного року в області знайшли роботу 31,8% зареєстрованих безробітних, рівень працевлаштування демобілізованих склав 14,2%. Тобто, такий рівень більше, ніж в 2 рази нижчий за середній. Існує декілька чинників, які впливають на таку ситуацію. Серед них той факт, що середній розмір грошового забезпечення військовослужбовців суттєво вищий за середній розмір заробітної плати в області. Як наслідок допомога по безробіттю перевищує розмір заробітної плати, на яку може розраховувати особа. Цілком зрозуміло, що це стримує частину громадян від працевлаштування.

    — Які документи потрібні для реєстрації колишніх військовослужбовців в центрі зайнятості?

    — Реєстрація проводиться за умови пред’явлення паспорта, облікової картки платника податків, трудової книжки, диплома або іншого документа про освіту. Звільнені в запас військовослужбовці пред’являють військовий квиток. Учасники бойових дій надають документ, що підтверджує такий статус. Для призначення допомоги по безробіттю надаються довідки про розмір грошового забезпечення та про період проходження військової служби, що прирівнюється до страхового стажу.

    — А де можна отримати такі довідки?

    — Їх видають у військовій частині, де людина проходила військову службу, або військовим комісаріатом. Доцільно отримувати такі довідки на момент звільнення зі служби безпосередньо у військовій частині.

    — А якщо людина не має можливості надати такі довідки, чи призначається їй допомога?

    — Розмір допомоги по безробіттю залежить від страхового стажу та розміру грошового забезпечення. Наприклад, за наявності страхового стажу понад 10 років допомога призначається у розмірі 70% від розміру середнього грошового забезпечення. До страхового стажу включаються як періоди військової служби, так і періоди роботи до призову. Розмір допомоги не може перевищувати 5800 гривень.

    Якщо громадянин не має можливості надати довідку про грошове забезпечення і його страховий стаж за останні 12 місяців складає не менше 6 місяців, допомога по безробіттю виплачується у розмірі 1160 гривень. Якщо не надана довідка про періоди проходження військової служби, допомога призначається у розмірі 544 гривень. Після надходження вказаних довідок здійснюється перерахунок допомоги по безробіттю.

    — Якщо учасник АТО отримав інвалідність, чи може він бути зареєстрований як безробітний?

    — Так, може. Пошук підходящої роботи для інваліда здійснюється з урахуванням рекомендацій МСЕК та індивідуальної програми реабілітації. Інваліди також мають право на допомогу по безробіттю.

    — А чи можуть демобілізовані військовослужбовці зайнятись під­приємницькою діяльністю?

    — Учасники АТО мають право в установленому порядку отримати допомогу по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності. Такі виплати в минулому році отримав кожен другий працевлаштований учасник АТО, в поточному році одноразову виплату отримали 34 особи.

    Є тільки одне обмеження — одноразова виплата здійснюється в межах коштів, передбачених для цього бюджетом Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Сума таких коштів на цей рік є меншою, ніж в минулому році. Через це можливості центрів зайнятості щодо виплати допомоги одноразово вкрай обмежені. Але всі охочі громадяни мають можливість користуватись послугами консультаційних центрів з провадження підприємницької діяльності.

    — А чи є випадки повернення демобілізованих військовослужбовців з числа безробітних громадян на військову службу?

    — Такі випадки є. В поточному році загалом вступили на службу за контрактом 120 безробітних, з них 62 колишні учасники АТО.

    — Де демобілізовані учасники бойових дій можуть отримати більш детальну інформацію з питань зайнятості?

    — Демобілізовані можуть звернутися до громадської приймальні обласного центру зайнятості, телефон 22–64–15, до відділу організації сприяння працевлаштуванню, телефон 32–17–68, отримати інформацію на сторінках центру в мережі Інтернет та соціальній мережі Фейсбук.