Друга неділя Великого посту присвячена пам'яті святителя Григорія Палами

  • 14 бер. 2017 09:42
  • 866
    • Новина Друга неділя Великого посту присвячена пам'яті святителя Григорія Палами Ранкове місто. Кропивницький
     
    Послання  через  віки.
    Друга неділя Великого посту (цього року 12 березня) присвячена пам'яті святителя Григорія Палами, архієпископа Фессалонітського. У 1341 році Константинопольський собор Православної Церкви прийняв положення святителя про те, що через подвиг поста і молитви Господь осяває вірян благодатним Своїм світлом, яким Він Сам сяяв на Горі Фавор. Святитель Григорій виклав вчення про Божественні енергії. Бог проявляє себе у дії, а дія Божа - це Божественна енергія, на церковно-слов’янському "благодать".
    Божественною енергією духовно сяють і святі нетлінні мощі Києво-Печерських угодників Божих, пам'ять яких також вшановується Вселенською Церквою в другу неділю Великого посту. І святитель Григорій Палама, і засновник Києво-Печерської Лаври преподобний Антоній, свого часу починали свій великий духовний шлях в монастирях святої Гори Афон. І сам Києво-Печерський монастир, а потім і православний Київ стали в XI столітті 3-iм уділом Божої Матері на Землі (Гора Афон - це 2-ий уділ).
    Учень преподобного Антонія Печерського Феодосій, який разом зі своїм  учителем шанується усією Церквою, як батько російського чернецтва не залишив після себе богословських праць, не були, на жаль, записані його натхненні полум'яні проповіді, але нам, нащадкам, відоме його послання великому Київському князю Ізяславу як главі православної Київської держави. У своєму заповіті основоположник російського чернецтва, який став зразком російської святості, преподобний Феодосій писав: «Берегитесь кривоверов и всех бесед их, ибо и наша земля наполнилась ими. Если кто и спасет свою душу, то только живущий в Православной вере, ибо нет иной веры лучшей, чем наша чистая и святая вера Православная. Не подобает хвалить чужую веру. Хвалящий чужую веру все равно, что свою хулит. Если кто начнет хвалить и свою, и чужую веру, то он двоевер и близок к ереси…
    …Твори милостыню не только своим по вере, но и чужеверным, ко всякому будь милосерден. О язычниках и иноверцах Бог в этом веке печется, но в будущем они чужды будут вечных благ. Мы же, живущие в вере Православной, и здесь получаем все блага от Бога, а в будущем веке спасет нас Господь Иисус Христос. Если тебе нужно будет умереть за святую веру, с дерзновением  иди на смерть, так и святые умирали за веру, а ныне живут во Христе. Если увидишь иноверных с верными спорящих, ложью хотящих отвести их от правой веры, помоги православным. А если смолчишь и оставишь их без помощи, то это все равно, как если бы ты отнял искупленную душу у Христа и предал ее сатане…
    …На слова «Ваша вера и наша вера от Бога» ответь: «Кривовер! Или ты и Бога считаешь двоеверным? Что говорит Писание: «Един Бог, едина вера, едино крещение!»
    Заповіт преподобного Феодосія важливо знати і прагнути  виконувати не лише державним діячам, але і усьому православному народу нашої країни. Невже ми осягнули усю глибину, дізналися і побачили усю красу Православ'я, що кидаємося до іновірців, сектантів, слухаємо зарубіжних "проповідників". Адже Київська Русь вже більше 10 віків освітлена Світлом Христовим і хрещена в Православ'ї. А православна віра, віра наших батьків і дідів, допомогла народу пройти вогняні випробування і вижити, збагатила, прославила нашу культуру і мистецтво і своїми благочестивими традиціями органічно увійшла до народного життя.
    Будемо зберігати цей дар Божий - святу православну віру! І будемо вірні Православній Церкві, подвигом поста і молитви, справами добра і милосердя, щирим покаянням і участю в Таїнствах Церкви, будемо здобувати  божественну благодать, яка зберігає і рятуює наші безсмертні душі!
    І треба постаратися усім частіше відвідувати Києво-Печерську Лавру, 3-й уділ Божої Матері на Землі, поклонятися її святиням і чудотворним мощам преподобних отців Печерських. А будучи в обласному центрі, проїжджаючи  фортецю святої Єлисавети, матері Іоанна Хрестителя, згадаємо, що один з її равелінів носить ім'я усіх святих Києво-Печерських. І завжди пам'ятатимемо заповіт преподобного Феодосія Печерського. Цьому посланню 950 років, але актуальність його і важливість сьогодні безперечні. Прислухаємося і ми до слів цього найбільшого святого Київської Русі і вселенського православ'я!
     
    Протоієрей Євгеній Назаренко.