Гастроємності: види, призначення та критерії вибору
Гастроємність – це ємності з нержавіючої сталі, полікарбонату, які використовуються для приготування, викладення, зберігання продуктів або готових страв. Своє поширення вони набули у закладах громадського харчування.
Гастроємність – це ємності з нержавіючої сталі, полікарбонату, які використовуються для приготування, викладення, зберігання продуктів або готових страв. Своє поширення вони набули у закладах громадського харчування. Відрізняються такі предмети розмірами та призначенням. Як вибрати найкращий варіант та як правильно використовувати, розберемося далі.
Призначення гастроємностей
Якщо вам потрібно купити гастроємності, то перш за все необхідно розібратися, для яких цілей їх можна використовувати. Залежно від розмірів та матеріалів призначення буває таким:
- зберігання харчових продуктів;
- теплова обробка у пароконвектоматах або іншому устаткуванні;
- заморозкa;
- транспортуванняa готової їжі;
- виставлення на вітринах;
- презентації на роздавальних лініях.
Головна особливість всіх варіацій виконання гастроємностей – це їхня міцність, стійкість до деформації та гігієнічність.
Переваги та недоліки гастроємностей з різних матеріалів
Така тара є максимально зручною в експлуатації, особливо на професійній кухні. Існує кілька поширених матеріалів – це нержавіюча сталь, полікарбонат, трітан, меламін. Кожен з них має свої переваги та недоліки.
Перший і один з найпоширеніших – це нержавіюча сталь. Такі ємності можуть використовуватися в тепловому обладнанні, при цьому не псуються і не деформуються при нагріванні, також успішно застосовуються і в холодильних, і морозильних установках, на столах. На лініях роздачі вони мають естетичний вигляд. Єдиний недолік – вони непрозорі, іноді це дуже критично.
Поліпропіленові та полікарбонатні гастроємності мають такі переваги:
- легкі, не гримлять під час перевезення;
- прозорі – видно все, що всередині;
- ідеально підходять для зберігання у холодильниках.
Недолік – у них не можна готувати, тому що вплив температури понад +90 C призводить до плавлення та руйнування структури.
Матеріал тритан – це нова технологія для харчової промисловості. Такі ємності мають ті ж переваги та недоліки, що й пропіленові, проте вони екологічніші, прозоріші і зовні схожі на скло.
Меламін на додаток до вищесказаних переваг матеріалів легкий, буває кольоровим. Однак подібні ємності менш міцні, а отже, і міняти їх доводиться частіше.
Як вибрати гастроємності для громадського харчування
Ключовий критерій вибору гастроємностей – це призначення. Так, якщо планується їх використовувати виключно для викладення або зберігання готових страв або інгредієнтів для них, можна підбирати практично будь-які з представлених. Коли цікавить ще й приготування в них, підігрів чи інший тип теплової обробки, потрібні вироби з нержавіючої сталі.
Також слід дивитися на розмір. Він позначається як GN, а індекс 2/1, 2/4, 1/1 та інші, що вказує на їх конкретний розмір. Звертайте увагу на глибину. Враховуйте, що у гастроємностей може бути ряд додаткових особливостей, наприклад, антипригарне покриття, силіконова прокладка, диспенсер, перфорація, ручки. Окремі моделі також містять шкалу, що вказує обсяг. Це особливо зручно при поповненні запасів певного продукту.