Як на Кіровоградщині відбулися місцеві вибори

  • 28 жовт. 2020 14:09
  • 1914
    • Новина Як на Кіровоградщині відбулися місцеві вибори Ранкове місто. Кропивницький
     
    Минулої неділі жителі Кіровоградщини обирали мерів і депутатів. Загалом виборчий процес у містах та селищах області відбувався без значних порушень, але порушення таки були.
     
    Практично всі виборчі дільниці на Кіровоградщині відкрилися вчасно. Одна дільниця у Пантаївці Олександрійського району відкрилася о 8.34. Це було пов’язано з тим, що не могли знайти контрольні талони для опечатування урн. І це тривало до тих пір, поки спостерігачі не викликали поліцію.
     
    А виборча комісія на дільниці №350257 у селі Високі Байраки Кропивницького району почала працювати на 10 хвилин пізніше і з двома головами. Ситуація там така. Кіровоградський окружний адміністративний суд напередодні виборів, а саме 24 жовтня, зобов’язав Великобайрацьку сільську ТВК повторно розглянути подання обласного осередку ПП «Слуга народу» про внесення змін до складу комісії №350257: замінити голову комісії Юлію Коваленко на Олену Фещікову та прийняти рішення відповідно до вимог виборчого законодавства. Попередньо Великобайрацька ТВК за поданням партії «Слуга народу» призначила головою спочатку Юлію Коваленко, а пізніше – Олену Рещікову. Останню ТВК призначила з процедурними по-рушеннями. У постанові суду прізвище кандидатки на голову зазначене помилково як «Фещікова». На засіданні ТВК 24 жо-втня за кандидатуру Олени Рещікової на посаду голови ДВК члени комісії не проголосували. Партія «Слуга народу» подала скаргу на Великобайрацьку ТВК. То в результаті на робочому місці знаходилися дві голови, які чекали на постанову сільської територіально-виборчої комісії.
    В Олександрії одна дільниця відкрилася із затримкою на 10 хвилин. Через те, що охоронець забрав із собою ключі від дільниці, комісія розпочала свою роботу із запізненням.
     
    Протягом всього дня біля виборчих дільниць у Кропивницькому утворилися великі черги. Люди стояли від 20 хвилин до години. Виборців у дільниці пускали невеликими групами. Голосування кожного з них займало деякий час, це обумовлено великою кількістю бюлетенів та складністю пошуків фаворитів серед кандидатів.
     
    Кандидата в депутати сільської ради від «Європейської солідарності» Тетяну Кочубей не пустили на підготовче засідання дільничної виборчої комісії в селі Карбівці. Представники партії подали заяву в поліцію.
     
    Також на дільниці в с. Карбівці виборцям не вимірювали температуру на вході, а лише цікавилися станом їхнього здоров’я.
    А у селі Вершино-Кам’янці на виборчій дільниці №350375 на спостерігачку від кандидата у селищну раду від ВО «Свобода» накинувся член ДВК. Людмила Матвієнко вирішила скористатися обприскувачем для знезараження рук, а Вадим Кириченко кричав на жінку та принижував її гідність за нібито неправильне використання дезінфекційного засобу. 
     
    – Склалося враження, що в селі на дільниці дезінфектор поставлений «для годиться», а не для користування, – обурювалася спостерігачка Людмила Матвієнко.
     
    На дільниці №350825 в бюлетенях, де вказані кандидати до міської ради Кропивницького, прізвища не відповідали виборчому округу. В бюлетенях зазначені кандидати у депутати з п’ятого територіального виборчого округу замість шостого. Цю помилку помітили виборці через годину після початку голосування. Найцікавіше, що цього не помітили члени самої ДВК, коли їх отримували та перераховували. У свою чергу голова Кропивницької міської ТВК Тетяна Буземська підкреслила, що голоси будуть зараховані за єдиний територіальний виборчий список по кожній партії, а як уже будуть обрані представники, вирішуватиме та чи інша політична сила.
     
    Також, за словами Тетяни Буземської, невідповідні бюлетені виявили на одній з дільниць у Кропивницькому ще у п’ятницю. Їх вилучили та надрукували нові.
     
    У Кропивницькому на дільниці №350903, що розташована в дитячому садочку «Ластівка», чоловік з криками та лайками порвав бюлетені і пішов. Порвану виборчу документацію забрала членкиня ДВК.
    І без агітацій не обійшлося. У Новомиргороді кандидат на дільниці агітував за себе. Представники кропивницької «Пропозиції» заявили, що їхніх білбордів немає по місту.
      
    – Ми написали заяви до правоохоронних органів стосовно бордів по місту різних політичних сил. Хоча агітація завершилася ще у п’ятницю, – зазначив начальник штабу ПП «Пропозиція» Юрій Семенюк.
     
    На моє питання, чому по місту до цього часу висять білборди від їхньої політичної сили, він відповів, що їх немає. Хоча ми спостерігаємо іншу картину.
     
    Ну і, звісно, не обійшлося без підвозу виборців. Відповідні заяви у правоохоронні органи написані. 
    На №350835 дільниці відбулася підміна протоколів. До речі, такий факт був і у 2015 році, коли через неуважність членів комісій плутаються не лише номери виборчих дільниць і округів, а й прізвища. На дільниці №350821 відбувалося підвезен-ня виборців, на №350906 фіксували підкуп виборців, на №350862 були винесені бюлетені з виборчої дільниці.
    На Новоархангельщині склалася комічна ситуація: один з кандидатів у Надлаку запрошував виборців на дільницю через відвідування наливайки.
     
    А на дільниці №350811, що в селищі Власівка Олександрійського району, четверо із шести членів ДВК на момент відвідування дільниці спостерігачем ОПОРИ закрилися в сусідній кімнаті. Двері виламав член ДВК.
     
    – На наше прохання показати ранковий протокол засідання і питання, де всі інші члени комісії. Члени ДВК зазначили, що вони в сусідній кімнаті. Згодом виявилося, що не можна відкрити двері. Один із членів комісії виламав двері. Члени дільничної виборчої комісії розповіли, що пили чай, і наголосили, що попрацювали вранці, адже на цій дільниці голосують пацієнти пансіонату для ветеранів війни та праці. Згодом показали ранковий протокол засідання, – зазначив спостерігач ОПОРИ.
     
    У Кропивницькому на виборчій дільниці №350930 з початку відкриття виборчої дільниці члени виборчої комісії не встановлювали особу громадян, які голосують, – не просили їх зняти маску. В кабінку для голосування заходить інша особа інколи без повідомлення про це голови комісії або члена дільничної виборчої комісії. 
     
    – Станом на 17.00 явка виборців на дільницях складає 27-28%. Черг дуже багато, приблизно по 40 людей вимушені стояти, – зазначила кандидатка на посаду міського голови Ольга Алокілі-Ковальова.
     
     
    На одній із дільниць уже під час підрахунку бюлетенів у скриньках для голосування, а також наявних у членів комісії неви-користаних бланків виявили недостачу 10 одиниць незаповнених бюлетенів. Інформацію за цим фактом внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч.2 ст.158-1 Кримінального кодексу України.
     
    До поліції Кіровогрaдської облaсті у день виборів нaдійшло 104 повідомлення про події, пов’язaні з виборчим процесом.
    Зa двомa фaктaми поліцейські розпочaли кримінaльні провaдження зa ч.2 ст.158-3 Кримінaльного кодексу Укрaїни тa ч.2 ст.158-1 КК Укрaїни. За попередньою версією слідства, кандидат від однієї з політичних партій організував так звану сітку із декількох груп виборців загальною кількістю 65 осіб, яким пообіцяв винагороду за голосування під час проведення місцевих виборів. За цією «схемою» один голос виборця оцінювався від 500 до 1000 гривень. Виплату коштів кандидат організував через посередників.
    Тaкож поліцейські склaли чотири протоколи про aдміністрaтивні прaвопорушення зa ст.212-23 КУпAП (Пошкодження, приховувaння, знищення свого виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосувaння нa референдумі aбо винесення його зa межі приміщення для голосувaння).
     
    Явка українців на місцевих виборах 25 жовтня становила 36,88 %. По Кіровоградській області явка виборців на дільниці – 35,29 %.
    І ще на п’ять років кропивничани обрали мером Андрія Райковича.
     
     
    Обрали головою громади вбивцю
     
    Віктор Лозінський упевнено виграв вибори на посаду керівника Підвисоцької ОТГ Голованівського району.
    Нагадаємо, 16 червня 2009 р. поблизу селища Голованівськ тодішній нардеп у компанії прокурора району, начальника поліції та єгеря розстріляв з рушниці місцевого жителя Валерія Олійника.
     
    У квітні 2011 року Лозінського засудили на 15 років ув’язнення, у зв’язку з чим на свободу він мав вийти у 2025 році. 
    Втім, у 2012 році апеляційний суд пом’якшив вирок до 14 років, а у 2013 році Вищий спецсуд змінив статтю звинува-чення з вбивства на хуліганство, скоротивши термін ув’язнення до 10 років.
    У підсумку Лозінський, відбувши лише чотири роки, вийшов у червні 2014-го на волю «за станом здоров’я».
     
    Ірина Лягул
    Фото: Ігор Філіпенко