Як підготуватися кропивничанам до виходу з карантину?
Поки українці продовжують сидіти вдома через пандемію коронавірусу, частина кропивничан уже поринули думками у те, що робитимуть після зняття обмежень. Насправді ж, занадто швидкий темп повернення до звичного темпу життя може зіграти злий жарт. Про те, як варто виходити з карантину, щоб не нашкодити собі, журналістка “Утреннего города” поспілкувались із психологинею Яніною Данильченко.
Користувачі соцмереж усе частіше діляться планами (дехто навіть детальним), що робитимуть після завершення карантину. Проте експерти різних галузей вважають, що процес виходу з обмежень не буде настільки приємним і легким, як думає більшість.
— Незважаючи на те, що українці прагнуть запустити економіку та повернутися до звичних активностей, варто пам'ятати, що ці події, як не дивно, теж викликатимуть стрес. Коли знімуть обмеження у праці та пересуванні, багатьом людям доведеться зіткнутися з новими викликами та обмеженнями: зменшення заробітку, пошук нової роботи та тимчасове погіршенням звичної якості життя. І не тільки зіткнутись, але й вирішувати ці проблеми. А це викликатиме не надто приємні переживання, — розповідає Яніна Данильченко.
Дехто з кропивничан уже відчуває неприємні наслідки карантину і радіє, поки він не закінчився. Так, пані Анна працювала івент-менеджеркою в одній з місцевих компаній. Спочатку всіх працівників перевели на дистанційний режим роботи, потім — у відпустку за свій рахунок. Врешті-решт, дівчина звільнилася:
— Коли я зрозуміла, що по завершенню карантину, скоріше за все, більшість працівників звільнять, то пришвидшила цей процес сама. До того ж, не думаю, що одразу після зняття обмежень буде розумним проводити заходи. Вже пару тижнів як я — безробітна. Поки що мене це не дуже турбує: у мене є трішки збережень, я придбала собі відеоігри і, поки що, майже цілими днями граю. Крім цього щодня займаюся мінімально спортом і виходжу на вулицю — добре, що приватний будинок це дозволяє. Розумію, що після карантину доведеться буквально з нуля себе ставити (бо професію також хочу змінити), але зараз я дала собі час на байдикування, насолоду життям і певні щоденні ритуали. Готуюся, так би мовити.
Тим, хто ще зараз починає очікувати від себе швидких результатів і високу ефективність, психилогиня радить не квапитися та не вимагати від себе повної включеності в активне життя. Адже швидкий старт і надмірне прагнення надолужити втрачене може зіграти злий жарт: призвести до дистресу та вигорання.
Найкращий спосіб підготуватися до цього — зробити підґрунтя виходу вже зараз. Це дасть змогу впоратись із викликами, які чекають. Про три етапи, над якими варто працювати вже зараз, розповідає Яніна Данильченко.
“Найперше — дбайте про своє фізичне та психічне здоров’я”
— Самотурбота — найкраще, що можна зробити для себе: раціонально харчуватися, спати відповідно до режиму, а також забезпечити себе мінімальною активністю. Нормалізувати емоційний фон, вносити у життя приємні справи та заняття, спілкуватися з дорогими людьми, меньше фокусуватися на негативі та похмурих новинах — ця стратегія допоможе краще почувати себе, коли доведеться зустрітись із викликами після карантину.
“Подбайте про подушку безпеки”
— Інший шлях, який допоможе підготувати себе до післякарантинних змін — це інвентаризація наявних проблем, ресурсів та пошук шляхів оптимізації. Для цього корисно подумати про те, які труднощі можуть виникнути після виходу з карантину і які можуть бути варіанти вирішення ймовірних проблем. Наприклад, якщо ви передбачаєте (чи вже маєте) труднощі фінансового характеру, варто провести “мозковий штурм” стосовно вирішення проблем в залежності від розвитку подій. Наявність “плану А”, “плану Б”, “плану С” допоможе не розгубитись, якщо справи будуть не дуже добре.
“Виховайте у собі стресостійкість”
— Є те, що допомагає людям залишатися стійкими під час випробувань: виховання в собі резильєнтності (стресостійкості). Один із надійних методів виховання — це вчитися бути гнучкими, пристосовуватися до обставин і приймати ситуацію такою, якою вона є. Гнучкість допоможе не зламатись і не впасти у депресію, якщо ви на якийсь час після виходу з карантину будете позбавлені того, що раніше робило ваше життя комфортним і приємним. Уміння пристосуватися до обставин дозволить краще триматися на плаву. А прийняття ситуації допоможе не витрачати сили та нерви в ситуації, яку не можна змінити. Натомість це сприятиме збереженню сил для того, щоб рухатися вперед і змінювати те, що можна.
Летиція Курята