Як працює Ветерано-волонтерський громадський простір
Більше місяця минуло з відкриття креативно-інформаційного та ветерано-волонтерського простору для кропивничан Кrop:Hub. З 19 жовтня у закладі провели більше 40 заходів. Разом із кропивничанами зібрали кошти для ветеранів і військових, безпритульних тварин із центру реабілітації «БІМ», провели засідання різних ГО, творчі зустрічі із Сергієм Притулою, актрисою Адою Роговцевою, режисером Ахтемом Сейтаблаєвим, письменниками видавництва «Фонтан казок», переглянули фільми у рамках міжнародного фестивалю «Docudays» тощо.
Історію відкриття, напрямки діяльності та плани на майбутнє розповіли засновники простору.
– Наша діяльність та знайомство розпочалось у наметі, який стояв на площі з грудня 2014-го по червень 2015 року. Ми створили організацію «Серця матерів Кіровоградщини», де допомагаємо ветеранам, сім’ям загиблих героїв на війні. Немає людини без проблем. Ми як волонтери, психологи без освіти інтуїтивно дійшли висновку: маємо створити простір, де хлопці, які повернулися з війни, могли б соціалізуватися, побачити, що змінилось у житті країни, поки вони її захищали. Там і з’явилась організація «Смайл». П’ять років ми були у маленькому приміщенні, де плели сітки на схід, збирали необхідні речі. На якомусь етапі ми захотіли саме у цьому приміщенні створити місце зустрічі для ветеранів, громадських організацій і містян. Ми співпрацюємо із «Жіночою асоціацією «Дія», яка також нам допомагає, – розповідає координаторка Кrop:Hub Інна Колпак.
Координаторки простору зазначають, що тут усе зроблено власними силами. Проте, оскільки їм потрібно платити за оренду й електроенергію, вони здають приміщення в оренду під проведення різних заходів. Заходи, які проводять волонтери або військові, – безкоштовні. Також жінки допомагають родинам загиблих в АТО.
– За 100 років ми пройшли три війни, зараз у нас триває четверта. В Україні досі немає системи адаптації ветеранів у суспільстві. Наша задача як цивільних людей – поставити їх на рейки життя, дати усвідомлення, що вони можуть рухатися далі. З кожним ветераном ми говорили. Проте ми також не забуваємо про громадян. Моя мрія – створити цікаве альтернативне дозвілля для кропивничан. Саме тому ми теж проводимо різноманітні заходи для містян, – говорить креативна директорка Krop:Hub Катерина Колтунова.
За час своєї роботи простір зібрав і витратив на благодійність – десять тисяч гривень на лікування ветеранів, 500 гривень на матеріали для ветерана-інваліда, 500 гривень для родини, яка постраждала внаслідок домашнього насилля тощо.
– Можливості наші необмежені. Ми хочемо стати також екоосередком. Зараз у нас можна придбати екоручки від шестикласників Кіровоградської гімназії №5, які їх створюють власноруч. Гроші від продажу йдуть у реабілітаційний центр для тварин «БІМ». Також приймаємо паперові стаканчики від напоїв і відправляємо їх на переробку. Збираємо і пластикові кришечки. У майбутньому хочемо проводити стендап-шоу, концерти, корпоративи, фотосесії тощо, – розповідає Катерина Колтунова.
У KropМайстерні художниця Інна Вишневська навчає дітей з нуля малювати:
– Я єдина, хто зіткнувся з проблемою війни в обличчя, приїхавши зі сходу. До живопису прийшла тоді, коли це було необхідно. Ми щодня займаємося, малюємо з дітьми. Працюємо не за теорією, як у художній школі, а індивідуально. Ось ви прийшли, хочете малювати, то ми це і малюватимемо. Ті знання, які маємо дати дитині, дамо. Ми втілюємо будь-які ідеї, – розповідає керівниця арт-майстерні Інна Вишневська.
До Нового року у Krop:Hub планують провести кінолекції та перегляд світових стрічок, благодійний аукціон книг для “Янголів Життя” на допомогу онкохворим дітям, свято Святого Миколая з майстер-класами, подарунками, а також тренінги.
На постійній основі у просторі діють: KropМайстерня, благодійний ярмарок DobroStore, «підвішена» кава для військових, збір речей на схід. А також благодійний розпродаж, виручені гроші від якого йдуть на допомогу військовим, ветеранам та їхнім родинам.
Летиція Курята