Коли і кому в Україні підвищать пенсії
5 лют. 2017 09:10
3214
(продовження, поч. 31 січня на сайті http://www.ugorod.kr.ua/news/2017-01-31-56488.html )
Мінімальна пенсія нині — всього 1170 гривень. Таку пенсію отримують, за інформацією Пенсійного фонду, понад 100 тисяч осіб. Фактично вони перебувають за межею бідності. У грудні мінімальна пенсія зросла до 1247 гривень, а в новому році — до 1400 гривень.
Середня пенсія в країні — приблизно 1730 гривень. Ще кілька років тому існувала система «осучаснення» пенсій. Зараз же пенсії індексують (підвищують) на рівень інфляції. Щоправда, і це не завжди вдається зробити. Так, в 2015–му інфляція досягла 43%, а пенсії підвищили всього на 13%. У минулому році, за даними уряду, річна інфляція була на рівні 12%, а пенсії підвищили на 16%. У новому році ціни зростуть на 8,1%, а соцвиплати проіндексують на 10,1%.
Навіть з урахуванням низьких пенсій грошей у бюджеті катастрофічно не вистачає. В Україні існує солідарна система пенсійного забезпечення. Працюючі українці платять податок до Пенсійного фонду (Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) у розмірі 22% від зарплати), ці гроші розподіляються між сучасними пенсіонерами. Розмір пенсії залежить від того, як довго платили Єдиний соціальний внесок і яку зарплату отримували. В 2016 році дефіцит у бюджеті Пенсійного фонду досяг 145 мільярдів гривень, «дірку» компенсують за рахунок державного бюджету.
— 11% ВВП йде на виплату пенсій, на дотацію. Ці гроші повинні були бути направлені на розвиток освіти, на дороги, на медицину, на інфраструктуру. А ми змушені з бюджету забирати останні гроші, яких і так мало, для того, щоб просто наших пенсіонерів утримувати на тому злиденному рівні», — прокоментував в інтерв’ю виданню «Сегодня.uа» ситуацію в Пенсійному фонді міністр соцполітики Андрій Рева. — Ми підрахували, що в 2025 році лише 8% чоловіків і 10% жінок зможуть отримувати пенсію за віком. Наша ідея полягає в тому, щоб зробити диференційованим час виходу на пенсію. Кожен майбутній пенсіонер сам для себе визначить його, залежно від того, як сплачував внески.
Андрій Рева зауважив, що і в Росії, і в Бєларусі, й у Молдові внески до Пенсійного фонду сплачують більш дисципліновано, ніж в Україні. У нас із 26 мільйонів осіб працездатного віку внески сплачують всього 10 мільйонів.
— Має виконуватися контракт поколінь, — сказав Андрій Рева. — Я працюю — сплачую внески, мої діти працюють — сплачують внески. Так, нинішні пенсіонери свій контракт виконали, а сьогоднішні працюючі виконують його лише на 40%. Тому нині центральним завданням є відновлення стимулів, аби всі сплачували внески. Бо саме це є головним елементом наявності страхового стажу.
Також урядовець зазначив, що якщо сьогодні не вжити заходів і не провести реформу пенсійної системи, то незабаром ПФ рухне й усі спитають з нинішніх посадовців: «Чому ви, розуміючи наслідки, нічого не вдіяли?».
Власна ініціатива чи вимога Заходу?
Міжнародний валютний фонд (МВФ) зажадав підвищити пенсійний вік громадян до 63 років.
Про це йдеться в оновленому меморандумі про співпрацю між Україною та МВФ, в якому містяться умови надання Києву четвертого траншу за програмою розширеного фінансування EFF. Копію документа оприлюднила «Економічна правда» 16 січня поточного року. Метою є отримання Україною нового траншу вже на початку лютого.
Остання редакція меморандуму відрізняється від варіанту, який був підготовлений у вересні 2016 року після надання Україні третього траншу в розмірі $1 млрд. Зокрема, якщо в старій редакції йшлося про проведення пенсійної реформи в Україні без вимоги підвищити пенсійний вік, то в новому варіанті чітко говориться, що до 2027 року шляхом поступового збільшення пенсійного віку для чоловіків і жінок має досягти 63 років. Відповідний закон повинен бути прийнятий парламентом до кінця березня 2017 року.
Кабмін зреагував миттєво. Зокрема, віце–прем’єр України Павло Розенко заявляє, що нинішній уряд не піде на підвищення пенсійного віку в країні. Повідомлення з’явилось на урядовому веб–порталі. За словами посадовця, Україна не має зобов’язань перед Міжнародним валютним фондом (МВФ) підвищити пенсійний вік громадян.
— Я переконаний, що нинішній уряд та нинішня влада не зроблять ніяких кроків щодо підвищення пенсійного віку, — сказав він, додавши, що зараз реалізується пенсійна реформа, схвалена в 2011 році за президента Віктора Януковича, згідно з якою пенсійний вік для жінок поступово підвищується до 60 років.
За словами Розенка, незважаючи на це, дефіцит Пенсійного фонду не тільки не скоротився, але навіть збільшився. Тим часом перемовини з МВФ продовжують вестись. Міністр соцполітики Андрій Рева розповів представнику МВФ в Україні про бачення пенсійної реформи. Відповідний законопроект уряд має намір подати на розгляд Верховної Ради в березні, повідомили у прес–службі міністерства. Зазначено, що міністр розповів про деталі під час розмови з постійним представником Міжнародного валютного фонду Жеромом Ваше. Серед головних змін передбачено зменшення страхового стажу. Зараз діє норма, відповідно до якої тим, хто досягне пенсійного віку, з 1 січня 2021 року пенсії будуть платити, тільки якщо у них не менше 20 років страхового стажу і 30 років спільного. На думку міністра, це призведе до того, що лише 8% українців будуть претендувати на пенсію.
Згідно з проектом пенсійної реформи, страховий стаж буде знижений до 15 років з 1 січня 2018 року. Таким чином на державне пенсійне забезпечення перейдуть 30% громадян. При цьому буде передбачена можливість купити собі 15 років страхового стажу, сплативши відповідну суму єдиного соціального внеску. «Ця сума складе близько 130 тисяч гривень: по 704 гривні за кожен місяць множиться на 15 років», — сказано в повідомленні. Також розглядається запровадження норми про те, щоб отримувачі пенсії не працювали. Передбачається, що пенсії буде платити не лише Пенсійний фонд. У його веденні залишаться пенсії за віком. Пенсії з інвалідності та пенсії у зв’язку з втратою годувальника буде виплачувати Фонд соціального страхування. Серед тих, кому призначатимуть пенсії за вислугою років, залишаться виключно військовослужбовці. Термін вислуги залишиться незмінним — 25 років, проте єдиний соціальний внесок з зарплат повинен буде сплачуватися в подвійному розмірі. За задумом авторів пенсійної реформи, до 60 років пенсію військовослужбовці отримуватимуть з державного бюджету, після 60–ти — з Пенсійного фонду. Також у планах передбачається скасування всіх надбавок.
— Якщо ця схема буде прийнята, то дефіцит Пенсійного фонду зникне в 2024 році. Ми усвідомлюємо, що з прийняттям цього закону шок у наших співгромадян може бути таким, як і після підвищення тарифів. Але це вимушений і необхідний крок, аби збалансувати Пенсійний фонд. Крім того, важливо ще й спонукати українців відмовитися від звички думати, що держава за них має все вирішити, а змусити усвідомити, що майбутнє кожного в його руках, — зазначив Андрій Рева.
Таким чином, проведення пенсійної реформи — це одна з умов продовження кредитної програми Міжнародного валютного фонду. При цьому віце–прем’єр Павло Розенко й раніше заявляв, що Україна не буде підвищувати вік виходу на пенсію, поки не підвищаться рівень і якість життя українців і тривалість життя. А Пенсійний фонд лише в 2017 році отримає 142 млрд грн. дотацій з держбюджету.
Де ж істина?
13 січня віце–прем’єр Павло Розенко заявив, що рівень оплати праці і мінімальна заробітна плата будуть рости щороку. Трохи, але тішить. Але після повідомлення його колеги Андрія Реви про «шокове» сприйняття пенсійної реформи урядовий портал видалив новину про основні складові пенсійної реформи, яку планується почати в Україні вже цього року. Підсумок зустрічі міністра соцполітики Андрія Реви і постійного представника Міжнародного валютного фонду Жерома Ваше на урядовому порталі теж не відкривається. Першим новину поширив «Укрінформ», потім видалив, але вона є на інших інформаційних ресурсах. Пояснити цю ситуацію у прес–службі Кабміну та Мінсоцполітики столичним журналістам не змогли.
Дехто з експертів вважає запровадження пенсійної та інших анонсованих реформ політичним самогубством чинної влади. Але відмова від них спровокує нову економічну кризу у 2018 році. Як відомо, кризи та непопулярні реформи стали нормою життя сучасного українця. Тож маємо вижити.
Максим Гуцалюк