Кривавий Тегеран: хронологія смертельного польоту
Вночі 8 січня літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту Імам Хомейні, який знаходиться на околицях Тегерана.
Згодом стало відомо, що на борту перебували 167 пасажирів та 9 членів екіпажу. Усі вони загинули — зокрема громадяни Ірану, Великої Британії, Німеччини, Канади, Афганістану та Швеції, а також 11 українців. Серед них було двоє колишніх студентів Кіровоградської льотної академії.
Командир екіпажу Володимир Гапоненко закінчив Льотну академію Національного авіаційного університету в Кропивницькому. Мав понад 11,5 тисячі годин нальоту. У Володимира залишилися дружина і двоє дівчаток. Його дружина Катерина під час включення на одному з телеканалів сказала, що тримається тільки заради дітей. Про смерть чоловіка дізналася не від представників МАУ, а з новин. Додала, що її чоловік був пілотом усе життя і не уявляв свого буття без неба. Перед вильотом жінка просила чоловіка не летіти в Іран, але він сказав, що не може так вчинити.
Старший бортпровідник Ігор Матьков родом він з Козельця на Чернігівщині. Навчався в Кіровоградському льотному училищі, також закінчив відділення східних мов Київського національного лінгвістичного університету. У компанії МАУ пропрацював 10 років. Його батько повідомив, що дізнався про трагедію від своєї дочки, яка перебуває у США.
– Подзвонила дочка зі Штатів о 06:15 і сказала, що в Америці повідомили про катастрофу літака МАУ. Вона запитує, куди полетів Ігор. Ми сказали: Тегеран, вранці прилетить. Потім знайшли відео падіння літака, – сказав Валерій Матьков.
Важливо вказати, що трагедії передувала низка подій, які призвели до зростання напруженості на Близькому Сході та у відносинах між Сполученими Штатами й Тегераном. Напруження почалося після вбивства в ніч на 3 січня американськими військовими генерала сил спецпризначення «Аль-Кудс» Корпусу вартових Ісламської революції Касема Сулеймані. У відповідь на це Іран обстріляв ракетами американську базу в Іраку.
Спершу іранська влада заявила, що інцидент був трагічним випадком механічної неполадки в системах літака. Також представники Ірану спершу відмовилися віддавати чорні ящики виробнику літака Boeing. Проте згодом з’явилася інформація, що їх все ж таки передадуть Франції, адже Іран не має необхідних технологій для декодування чорного ящика.
Примітка: чорна скринька – це пристрій, що використовується в авіації для запису подій польоту, переговорів екіпажу тощо. Інформація з чорних скриньок використовується для з’ясування причин аварій літаку.
Зранку 11 січня президент України Володимир Зеленський заявив, що Іран публічно визнав свою провину в цій трагедії.
– Ранок сьогодні не був добрим, але приніс правду. Ще до закінчення роботи міжнародної комісії Іран визнав свою провину в збитті українського літака. Але наполягаємо на цілковитому визнанні вини. Ми очікуємо від Ірану запевнень у готовності до повного й відкритого розслідування, притягнення винних до відповідальності, повернення тіл загиблих, виплат компенсацій, офіційних вибачень по дипломатичних каналах, – коментує президент України.
В офіційній заяві йдеться про те, що трагедія сталася через «людський фактор», також вони пообіцяли покарати винних у трагедії. Вони підтвердили, що літак помилково сприйняли за ворожий об’єкт після того, як він повернув у бік військового центру Корпусу вартових Ісламської революції.
– Причиною катастрофи українського літака стала «людська помилка», допущена в кризовий період через «авантюризм» США. Наші глибокі співчуття та вибачення нашому народу, сім’ям усіх жертв та іншим постраждалим країнам, – повідомив на своїй сторінці у Twitter голова МЗС Ірану Джавад Заріф.Президент України звернувся до українців і запевнив, що вони домовилися з владою Ірану про повну юридичну та технічну взаємодію, зокрема з питанням отримання компенсації. Також він пообіцяв повернути всіх загиблих їх близьким та рідним.
– Я закликаю всіх міжнародних партнерів України, всю світову спільноту бути єдиними та наполегливими до повного й остаточного розслідування всіх обставин цієї катастрофи. Це потрібно всім нам, – запевнив Володимир Зеленський.
Редакція «Первой городской газеты» співчуває родинам та близьким загиблих.
Нік Шендеровський