Кропивничани обговорили новий український правопис (ФОТО)

  • 30 січ. 2020 09:40
  • 1248
    • Новина Кропивничани обговорили новий український правопис (ФОТО) Ранкове місто. Кропивницький
     
    Вчора, 29 січня, у Книгарні Є зібралися кропивничани разом із філологами, щоб обговорити актуальність нового українського правопису.
    Про це повідомляє журналістка «Утреннего города». 
     
    Дискусію між собою вели професорка, завідувачка кафедри української мови ЦДПУ імені Винниченка Світлана Ковтюх, перекладач та викладач кафедри інмов у педуніверситеті Богдан Стасюк, модерував кандидат філологічних наук Дмитро Шульга. 
     
    — У нас завжди все не на часі. Якщо думати за мірками дешевої ковбаси, то правопис завжди не на часі. Але зрозумійте, що це — засадничий документ. Правопис — це фактично мовна конституція. Не матимемо його, буде хаос. Тому правопис завжди на часі, — сказав перекладач і філолог Богдан Стасюк. 
     
    До 2019-го року українці користувалися правописом 1993-го року. 
     
    Проте у філологів залишилося багато запитань до якості нового українського правопису. 
     
    — Подивіться в усіх напрямках: усе, що можна знищити українське — знищують. Таке враження, наче ця комісія була створена спеціально, щоб провалити новий український правопис. Бо до його створення, за даними сайту міністерства освіти, долучилися всі охочі. Серйозно? Ви бачили, щоб до створення українського правопису долучалися викладачі, в яких базова мова російська? На жаль, у багатьох людей з комісії було недбале ставлення до самого створення проєкту українського правопису. У ньому мають бути однозначні значення, а не «пишіть, як хочете: авдиторія чи аудиторія» тощо, — розповіла професорка, завідувачка кафедри української мови ЦДПУ ім. Винниченка Світлана Ковтюх.
     
     
    Богдан Стасюк також наголосив:
     
    — Не можна ігнорувати те, що вже існує у сучасному мовленні. Навіть якщо воно не затверджено офіційно. Тому коли дитина йде у перший клас, у неї має бути норма. Коли випускаємо енциклопедію, має бути все унормовано. Тому реформи правопису — це нормально. У світі час від часу завжди вносять зміни у писемне мовлення. Проте це треба робити якісно. 
     
    На захід прийшло близько 20 кропивничан.