Кропивничанка Вікторія Поляновська: Материнство – це стимул для створення й розвитку бізнесу

  • 24 вер. 2019 14:25
  • 1763
    • Новина Кропивничанка Вікторія Поляновська: Материнство – це стимул для створення й розвитку бізнесу Ранкове місто. Кропивницький

    – Алло! Зателефонуйте, будь ласка, пізніше! Я щойно народила, мені треба трохи перепочити. Але запів години зможу з вами розмовляти!

    Цей діалог – не вигадка, а епізод із життя Вікторії Поляновської. Мама трьох донечок та водночас директорка мовної школи Mortimer у Кропивницькому сприймає материнство не як перешкоду, а як стимул для створення та розвитку креативного бізнесу. Відтоді, як з’явились нові напрямки (ментальна арифметика, швидкочитання, підготовка дошколи і, нарешті, сама школа),Mortimer «переріс»в освітній центр «Мозаїка». Цей проект Вікторія називає своїм улюбленим, для душі.

     

    Прості секрети

    – Мабуть, секрет мобільності у всіх матусь один: це – грудне вигодовування, – ділиться Вікторія Поляновська. – У мене воно тривало з усіма дітьми до трьох рочків й допомагало вільно почуватись за будь-яких умов. Ти можеш працювати, і при цьому зберігаєш зв’язок з дитиною. Ще одним незамінним бонусом є слінг – довгий шмат тканини, який пристосовують для носіння дитини. Для мене це – додаткова пара рук, спокійні нерви та гарне самопочуття, яке дає можливість щось для себе зробити. Звісно, важлива й допомога чоловіка, без якого бізнес-ідеї реалізувати з трьома дітьми було б неможливо.

    Тіньові сторони успішної мами – пропущені ранки в дитячому садку, непочуті віршики й пісеньки, тому що в мами важлива зустріч. Звісно, такі моменти виснажують. Але мені здається, що плюсів все ж таки більше.

     

    Час для дитини чи для бізнесу?

    – Існує думка, що бізнес чи взагалі якась діяльність у декретній відпустці – це недоречно, бо потрібно приділяти час дитині, бути вдома, – розмірковує моя співрозмовниця. – Справді, є жінки, яким ці три роки потрібні. Але якщо ви не можете сидіти, склавши руки, – не змушуйте себе. Я належу до цієї категорії жінок, хоча й поважаю тих, хто витрачає весь свій час на дитину. І таких «ненормальних» матусь, як я, багато.

    У цій ситуації є чимало позитивних моментів. По-перше, активність – це найкращі ліки від одноманітності. Приходять клієнти, працівники, треба вирішувати невідкладні питання, іноді навіть прямо під час пологів. Так було, коли народилася наша третя донечка, і я по телефону пояснювала людині, що зможу приділити їй увагу дещо пізніше.

    Ще одна перевага роботи в декреті – фінансова. Які б у вас не були гарні стосунки з чоловіком, все ж таки краще мати власний запас грошей. Це підтримує, підбадьорює. Гроші – еквівалент нашої цінності для світу (я це зробила, я змогла!), невеличкий, а інколи й великий бонус.

    Третя перевага – постійний розвиток та самореалізація. Мама, яка веде бізнес, змушує працювати й інших. Це концентрація активності, напруження нервів і сил. Та після цього ти вже можеш все.

    Мені подобається ідея саме в декреті знайти справу свого життя. Чимало жінок, які мають успішний бізнес, відкрили його саме під час декретної відпустки. До цього вони працювали з дев’ятоїранку до шостої вечора і не мали часу подумати, що може бути інакше. А в декреті ти згадуєш, що можеш робити і те, і те, і те... Якось викручуєшся, щоб просто не з’їхати з глузду. А потім дивишся – а з невеличкого хобі виріс бізнес і немає потреби повертатися до старої роботи.

     

    Як працювати в декреті?

    Це улюблене запитання всіх знайомих, які бачать мене завжди усміхненою та успішною. Моя улюблена відповідь: нічого я не встигаю! Бо дійсно так і є. Головна проблема в матусі – відсутність часу. Одноманітність, рутина, прогулянки, годування, прибирання заповнюють весь час. Здається, немає жодної хвилинки! Але, як на мене, коли є бажання і мета, – ви знайдете час на їх реалізацію. Якщо це вам потрібно – знайдете. Якщо не потрібно – віддасте максимум своїй дитині. Кількість година на добу у всіх однакова.

     

    Система пріоритетів

    Запитайте у себе: чи буде це важливо через десять років? Я почула цю пораду від психологині Ольги Юрловської. Коли ви вирішуєте зварити борщ або написати пост в соцмережі – думайте про перспективу. Чи впливатиме те, що ти зараз зробиш, на твоє життя через десять років? Якщо я розумію, що так, то замовляю готову їжу з доставкою додому, або ж приготую сама, але іншим разом. Бо згодом я відчую цей внесок у розвиток моєї справи. Це гарна перевірка, коли нервуєшся з приводу того, що щось розлилося чи порвалося.

    Делегування повноважень

    Чия година роботи коштує дорожче? Це запитання, яке колись допомогло мені відбутися, змусило взяти домашню помічницю. Двічі на тиждень до нас приходить жінка і допомагає з прибиранням. На кухні все ж таки «паную» я, або старша донька. Якщо у вас достатньо часу і сил – будь ласка, робіть самі. Але якщо ви спите по три години на добу, бо намагаєтеся зробити все, – рано чи пізно це може завершитися нервовим зривом. Моя година праці, коли я встигаю зробити багато, спланувати й реалізувати нові проекти, коштує більше, ніж прибирання. Це просто економічно вигідно. Ми у родині намагаємось відійти від радянської установки «все сама»: і вісім годин працювати, і прибирати, і три страви готувати, і бути найкращою для чоловіка. До речі, він у мене – найперший помічник і порадник в усьому.

     

    Як знайти, чим можна зайнятися

    Для початку треба вивчити себе: що тобі цікаво, але є досить розповсюджені варіанти. Наприклад, власне хобі. Чимало матусь у декреті згадують, що вони вміють малювати, вишивати, пекти торти. Згодом захоплення стає їхнім бізнесом. Це шлях до розвитку – обирати те, що тобі подобається.  

    Ще один варіант для бізнесу – чуже хобі. Люди не вміють нічого робити самі, але мають гарні організаторські здібності. Можна знайти тих, хто вміє щось гарно робити, і влаштувати їм просування. Вигода обопільна: і вони зароблять, і ви отримаєте свій організаторський відсоток. Я є власницею школи розвитку та мовної школи, де працюють люди, які вміють навчати. Я ж можу гарно організувати цей процес. За допомогою Інтернету можна організовувати продажі. Зараз в інстаграмі можна продавати більше, ніж у магазині, де ви сплачуєте за оренду. Дропшиппінг – це посередництво між виробником та покупцями. Це теж цікавий варіант заробітку.

    Є знання – навчайте, займайтеся з дітьми, консультуйте, проводьте вебінари. Люди готові платити, а ви можете зробити з цього бізнес. Хто відкритий для нових можливостей, знайде купу варіантів – від розрахунку карми, опанування медитації до бухгалтерських чи юридичних послуг.

     

    Чому діти – це стимул для мами в бізнесі?

    Важливо позбутися відчуття провини: «Я погана мама, мої діти без мене страждають, чогось недоотримують, а я бозна чим займаюсь. Навіщо це мені треба?» Якщо так думати, ваша психіка зробить все для того, щоб цей проект був невдалим. Тому треба розуміти, що діти – це насправді бонус для бізнесу. Що цей бізнес, коли розвинеться, зможе дати додаткові можливості для ваших дітей. Тому їх наявність – ваша конкурентна перевага перед людьми, які дітей не мають.

    Декрет – це пауза для усвідомлення нових ідей та планів на життя. Просто витратьте час для вивчення історій відомих людей. Чимало жіночих бізнесів починалися з того, що мама залишалась у декреті з дитиною й починала писати статті, проводити вебінари, пекти торти, виготовляти прикраси. І це ставало справою життя. До декрету жінка ходила на роботу, де проводила весь час зранку до вечора і робила, що скаже керівництво. А тут змінюється все, вона стає господаркою свого часу і своїх фінансів, а головне – має стимул для розвитку.

    Так, діти вимагають уваги. Тому час витрачається максимально ефективно. Коли ти вдома і мультизадачність панує над усім, треба встигнути все. А в тебе є десять хвилин, поки дитина на дитячому майданчику їсть пісок, і ти за цей час можеш встигнути дуже багато…

    Іноді жартують, що армія – це дрібниця порівняно з декретом. Бо тільки мама може повністю одягнутися за час, поки дитина облизує коляску чи гризе собачий корм (в кожної матусі можуть бути власні варіанти).

    Всі мами, а особливо матусі кількох маленьких дітей, – це супер-люди, здатні на, здавалося б, неможливі речі. У кожної є вміння максимально ефективно витратити кожну хвилину. Потім, коли малюк підростає, воно стає ще більш цінним, бо його можна примножувати.

    Багато мам, народивши дитя, змінюють сферу своєї діяльності. Вони крутяться у сфері дитячих послуг, товарів, дитячого розвитку і стають у цьому експертками. Я, наприклад, маю економічну освіту й займалася експертною оцінкою. А коли народилась донечка – зацікавилась темою, пов’язаною з навчанням та розвитком дітей. Зараз у мене абсолютно «дитячий» бізнес. Але цього б не сталося, якби я займалась оцінюванням і надалі.     

     

    Як почати?

    Треба просто починати, не чекаючи ідеального моменту. Він ніколи не настане. Ніколи не буде достатньо уваги від чоловіка, слухняності від дітей чи зайвих курсів. Просто беріть і починайте, якщо ви вирішили. Плануйте свій час та бізнес з урахуванням потреб на родину та відпочинок. Хай там що, а ви повинні спати, а не працювати. І бачити свою родину, своїх дітей, давати їм емоційну підтримку й любов, бо інакше можна втратити мету.

    І останнє. Знайдіть підтримку. Треба, щоб хтось тобі сказав: усе в порядку, навіть якщо діти розлили суп, у домі безлад і ти виглядаєш, м’яко кажучи, не дуже. Я мрію створити у Кропивницькому бізнес-інкубатор для мам, де можна навчатись, відбирати гарні ідеї, підтримувати їх. Це було б круто – створити такий квітник «Мамський бізнес». Ми з моєю командою готові зробити на базі Центру «Мозаїка».

     

    Людмила Макей

     

    Матеріал підготовлено в межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», що реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центромВолині за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews

     

    Чтайте також: Про лавочки, зарплати та гендерноорієнтований бюджет.