Кропивницькі націоналісти відзначили День пам’яті героїв бою під Крутами
1 лютого місцева організація ВО "Свобода" та ВГО "Сокіл" влаштували Вечір пам’яті бою під Крутами. Про це пише журналістка сайту Утренний город. На захід прийшли сокільці, активна молодь, прихильники партії, націоналісти.
Першим взяв слово голова організації, депутат Міської ради м. Кропивницького Сергій Капітонов, який зазначив, що саме депутат-націоналіст ВР VII скликання Андрій Міщенко являється автором постанови про вшанування героїв, які воювали у бою під Крутами, на державному рівні.
Бій під Крутами свободівці розцінюють не як даремну жертву, а як перемогу українських вояків над більшовиками. Адже Студентському куреню вдалося затримати ворога на підступах до Києва не на один день, а на тиждень - це дало можливість уряду УНР підписати вигідну міжнародну угоду у Брест–Литовську.
Депутатка Фортечної районної ради Олена Скочко розповіла присутнім про сам бій та юнаків з нашого краю, які брали активну участь у боях за українську державу і безпосередньо у бою під Крутами, такими були:
Володимир Шульгін родом з нашого міста (тодішнього Єлисаветграду), який потрапив у полон і був знищений більшовиками;
двоюрідні брати Семен Могила і Михайло Михайлик з села Глодоси (тепер Новоукраїнський р-н), які брали участь у розвідці
перед боєм, а після того продовжили боротьбу за становлення української держави;
Сергій Горячко з села Гурівка (Долинський р-н) був поранений у бою під Крутами, пізніше брав участь у Другому зимовому поході, а потім емігрував до Німеччини.
Член партії ВО "Свобода" і депутатка Подільської районної ради Олена Яцун розповіла присутнім про загальнополітичну ситуацію, яка склалася в Україні на той час, про передумови і наслідки протистояння армії Михайла Муравйова та української армії.
Учасники заходу переглянули історичну стрічку Студії документальних фільмів "Крути. Перша незалежність", в якій представлені коментарі різних істориків та племінниці Володимира Шульгіна, яка проживає зараз у Кропивницькому і зберігає фото сім’ї Шульгіних.
Учасники заходу провели паралелі між сьогоденням і подіями в Україні сто років тому. Тодішній Уряд на чолі з Михайлом Грушевським і нашим земляком Володимиром Винниченком не усвідомлювали того, що молодій державі потрібна боєздатна армія. Центральна Рада помилково вважала, що країні не потрібно боронитися від ворогів, адже Україна позиціонує себе як мирна держава. За це Українська Народна республіка невдовзі поплатилася, втративши свою незалежність на довгі роки. За допомогою озброєної армії більшовики колонізували Україну і насильно насадили українцям "Совєтську власть".
Та все ж бій під Крутами став прообразом мужності та відваги українського народу, став прикладом для тих, хто боровся за незалежність України.
Традиційно місцеві патріоти разом виконали славень України.
Олена Ягоденко
Володимир Шульгін, наш земляк