Кропивницька ріелторка: як не стати жертвою при купівлі квартири?

  • 20 лист. 2019 18:12
  • 2026
    • Новина Кропивницька ріелторка: як не стати жертвою при купівлі квартири? Ранкове місто. Кропивницький
     
    На що в першу чергу потрібно звернути увагу перед продажем житла або купівлею нового будинку чи квартири? Як не потрапити в руки шахраїв та які існують ризики при операціях з передачею нерухомості? Про це в інтерв’ю «Первой городской» розповіла професійний ріелтор агентства нерухомості «Респект» Оксана Слатницька. 
     
    – Дайте кілька порад кропивничанам, на що слід звернути увагу при купівлі житла? 
     
    – Перш за все, перед купівлею житла кропивничани мають визначитись з районом, де планують жити. Від цих параметрів залежить і ціна квартири, і її параметри. Потрібно зрозуміти, який район для вас є комфортним.
     
    Перше, повторюсь, що потрібно визначитись з районом та кількістю кімнат квартири. Вибрали житло. Перед покупкою потрібно попросити у продавця правоустановчі документи на нерухомість і паспорт власника. Обов’язково мають співпадати адреса та ПІБ чітко по буквах. Були такі випадки, коли різнилося в документах по батькові: Дмитрівна та Дмитрієвна або Наталя і Наталія. Це може стати причиною відмови нотаріуса у посвідченні договору купівлі-продажу.
     
    Друге – має бути наявність усіх власників, бо за практикою нерухомість може належати декільком людям. Усі власники мають підтвердити намір продажу житла. Якщо хоч одна людина проти, то угода не відбудеться. Всі особи, хто є власниками, вказані в правоустановчому документі. Покупцеві мають надати оригінал правоустановчого документа, а не копію для ознайомлення. Далі потрібно з’ясувати, хто зареєстрований у приміщенні. Якщо є зареєстровані неповнолітні, то договір купівлі-продажу посвідчений не буде. Потрібно дітей виписати та прописати в іншому місці, а також вимагати довідку про їхню реєстрацію.
     
    Третє – якщо співвласником або власником є неповнолітня особа, то обов’язково потрібне рішення опікунської ради про продаж цієї квартири, бо в іншому випадку договір укладений не буде.
     
    – Про що треба просити власника квартири, що була виставлена на продаж?
     
    – Потрібно попросити власника квартири зібрати всі довідки про відсутність заборгованості по комунальних платежах (довідки з мокрими печатками). На момент продажу приходять контролери і перевіряють всі прилади обліку – газу, електроенергії та води. Це убереже в подальшому нашого покупця від неприємностей. Також потрібно піти до нотаріуса та перевірити наявність заборон чи арештів на нерухоме майно, а також перевірити власника, чи не є він боржником.
     
    – Розкажіть про секрети продажу квартир і чого не варто робити продавцю?
     
    – Обов’язково треба визначитись із стартовою вартістю. Дуже багато житла продається, коли люди придумали собі якусь чималу вартість і чекають, що в них куплять квартиру. Коли показуємо, скільки грошей вони втратили за п’ять років, поки експонують квартиру, то продавці неприємно вражаються від цієї статистики. Отож, по-перше, треба визначитися з вартістю квартири.
     
    Друге, на що я завжди рекомендую звернути увагу продавцям, – це передпродажна підготовка об’єкта. Квартира має бути максимально наближена до вигляду готельного номеру. Це робиться для того, щоб людина могла цю квартиру, так би мовити, «приміряти на себе», відчути себе її господарем. Не має бути релігійних символів, нагород, статуеток або інших символів, що можуть дратувати покупця. Це все має бути прибрано, щоб людина не дратувалася, коли прийде на огляд вашої квартири.
     
    – Наведіть приклад, як предпродажна підготовка впливає на продаж квартири.
     
    – Була ситуація, коли продавали квартиру і вартість її була визначена правильно, район гарний. Показів вісім було цієї квартири і всім подобається квартира, але відмовляються її купувати. Пізніше з’ясувалося, що не сподобався покупцям брудний та невідремонтований під’їзд. Ми вийшли із ситуації, пофарбувавши перший поверх і шостий, де знаходиться квартира, та прибрали у під’їзді. Після невеликого ремонту – перший показ, і квартира продається. Ціна ремонту під’їзду склала 600 гривень.
     
    – Поради для людей, що продають.
     
    – Беремо ваш правоустановчий документ та ваш паспорт і звіряємо. Дані обох документів мають співпадати. Документ повинен бути в оригіналі, право власності належним чином зареєстроване. Визначаємо правильну стартову вартість, готуємо квартиру/будинок до огляду, робимо рекламу на максимальну кількість рекламних майданчиків, перевіряємо відсутність арештів та заборон. Дуже багато було випадків, коли люди колись брали споживчі кредити і на рахунку лишилося кілька копійок боргу. Як наслідок  -  вони потрапляли в реєстр боржників.
     
    – Які шахрайські схеми актульні та як не потрапити в лапи злодіїв?
     
    – Останнім часом я не чула про такі схеми. Дуже раджу бути обережним, коли квартира продється за дорученням. Потрібно знайти можливість все ж таки поспілкуватися з власником. А також раджу в договорі купівлі-продажу нерухомості вказувати реальну вартість, за яку купується ця нерухомість. 
    Потрібно звернути увагу на те, хто був прописаний у квартирі, бо, наприклад, осіб, позбавлених волі, з квартир виписують, але вони мають право після повернення з МПВ прописатися. Дуже раджу пройтися по сусідах та поцікавитися про цю квартиру, а саме хто жив тощо.
     
    – Яка вартість квартир на сьогодні у Кропивницькому і що впливає на ціну?
     
    – На вартість квартир впливає район та поверх. Це два головних чинники, які впливають на її вартість. Ціни на однокімнатні квартири сьогодні від 14 тисяч доларів. Двокімнатні від 17 тис. доларів та трикімнатні – від 20 тис. доларів.
     
    – В якому районі кропивничани шукають квартири найбільше?
     
    – Попитом користуються райони із розвиненою інфраструктурою – Попова, Волкова, Жадова, Полтавська, Миколаївка, Ковалівка, Габдрахманова, Шкільний та інші.
     
    – Що роблять ріелтори та чому слід користуватися їхніми послугами?
     
    – Перш за все, ріелтор проводить повний аналіз правоустановчих документів. Перевіряють документи на юридичні «підводні камені». Ми заощаджуємо час як продавцю, так і покупцю. Ми чітко виявляємо потребу клієнта та пропонуємо те, що підходить саме йому. Найважливіше – з допомогою ріелторів купують чи продають швидко, вигідно та надійно. Послуги ріелтора – це також гарантія. Людина при покупці може бути впевненою в юридичній чистоті. Наше агентство це гарантує. 
    ДОВІДКА: агентство нерухомості «Респект» знаходиться за адресою: вул. Арсенія Тарковського, 60. Довідки за телефоном (095) 730-87-41.
     
    Дмитро  Семенюк