Кропивницький: Амброзія. Скоро

  • 27 лип. 2019 09:34
  • 2465
    • Новина Кропивницький: Амброзія. Скоро Ранкове місто. Кропивницький
     
    Для багатьох кропивничан період цвітіння амброзії полинолистої – це просто пекло на землі. Хтось у цей час намагається поїхати у відпустку в місця, де амброзія відсутня, а комусь доводиться терпіти її цвітіння, перебуваючи в епіцентрі. 
     
    Журналіст Сергій Михайлін виїхав працювати до Києва. Там чоловік забув про проблему амброзії. 
     
    Від серпня до середини вересня нікуди з Києва не виїжджаю. Коли жив у Кропивницькому, то в цей період доводилося закидуватись антигістамінними таблетками і практично не вилазити із сольової кімнати. Також бажано сидіти вдома і особливо не виїжджати на поля, - розповів Сергій Михайлін. 
     
    Чому ж у Кропивницькому не “рай” для містян, як у столиці, та як з цим явищем борються у Європі, дізнавався наш кореспондент. 
     
    – Цього року ми продовжуємо традиційно боротися з амброзією. Наше підприємство “Благоустрій” викошує траву, в тому числі карантинних рослин на закріплених за комунальним підприємством територіях, а наші ЖЕО косять траву на прибудинкових територіях. Також ми співпрацюємо зі спецінспекцією та головами наших двох районів, які проводять роз’язнювальну роботу з квартальними комітетами. Дуже багато аброзії саме на ділянках приватного сектору, де люди самі зобов’язані утримувати їх в належному стані. Відповідно там спецінспекція і проводить бесіди з власниками. Є в нас програма боротьби з карантинними рослинами. Вона затверджена, передбачені нею заходи виконуються. Основні з них – це покоси територій та робота Управління земельних ресурсів із власниками ділянок, - розповіла заступниця начальника ГУ ЖКГ Кропивницького Юлія Яндович.
     
    Ініціаторкою створення окремої програми боротьби з карантинними рослинами у Кропивницькому є депутатка міської ради, учасниця міждепутатської групи «Рівні можливості» Катерина Шамардіна. 
     
    – Програма передбачає боротьбу з цим небезпечним явищем та інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення про важливість боротьби, - зазначає вона. – Тому що комунальні служби можуть викошувати амброзію лише на комунальних землях, а жителі приватного сектору мають самостійно ліквідовувати рослини на своїх прибудинкових територіях, що виходять на проїжджу частину. Це їхній обов’язок. 
     
    Наше завдання – роз’яснення про те, що найефективніше виривати з корінням до того, як вона почне цвісти і викидати суцвіття й пилок. Також інспекція працює з тими людьми, які не дотримуються правил благоустрою і розводять біля себе хащі абмрозії. За це передбачено штраф. Тут підключаються районні ради, працюють із квартальними, передають інформацію спецінспекціям. Також програмою передбачена закупівля техніки для КП "Благоустрій", тому що зараз у них є 14-15 кіс, а цього недостатньо, щоб викосити всі ділянки, які належать до комунальної власності.
     
    Інформаційна кампанія проводиться і в школах, і в засобах масової інформації. Серед населення плануємо провести конкурс із призами на боротьбу з амброзією. 
     
    На жаль, у цьому сезоні бракує фінансування для закупівлі техніки та проведення конкурсу, тому ці пункти будемо реалізовувати в наступному. Але інформаційна кампанія триває. З амброзією полинолистою можна ще боротися восени, після того, як вона відцвіте і ще не викине насіння, – утилізувати її, щоб насіння не потрапило в ґрунт і не проросло. Якщо до осені з’явиться фінансування, то ми закупимо техніку, якщо ні, цим займатимуться комунальники.
     
    Інформації про те, як винищують амброзію в Європі, ми не знайшли, але поцікавились, як борються з нею в столиці. Зокрема, торік у Київзеленбуді почали боротися з амброзією новим методом. Тепер алергенну рослину обробляють спеціальним препаратом, який, потрапляючи на його листя, проникає всередину і змушує небезпечний бур’ян в’янути, пише «Сегодня».
     
    – Якщо провести обробку на початку цвітіння, то рослина стає неалергенною і її насіння втрачає здатність розмножуватися. Оскільки насіння амброзії зберігаються в ґрунті до 40 років, повторну обробку в одному і тому ж місці слід проводити протягом трьох-чотирьох років. Це дозволить зменшити кількість і алергенність рослини й не дасть їй зацвісти, – повідомили в зеленому відомстві столиці.
     
    Як зазначила в коментарі «Первой городской» Юлія Яндович, в Кропивницькому заборонено використовувати хімічний спосіб боротьби з амброзією. 
     
    – Це питання вже кілька років порушувалося. Ми зверталися до фітоінспекції й отримали роз’яснення, що не можна боротися хімічним способом на території міста, - зазначила Яндович.
     
    Дмитро Семенюк