Кропивницький: Як викорінити «свинячий» менталітет

  • 31 січ. 2019 20:00
  • 1714
    • Новина Кропивницький: Як викорінити «свинячий» менталітет Ранкове місто. Кропивницький
     
    Викинуте на вулиці сміття — це адміністративне правопорушення. Карається штрафом від 340 до 1360 гривень. На жаль, більшість кропивничан ігнорують закон та, користуючись традиціями «свинячого» менталітету, закидають сміттям вулиці міста. Виправданням тому є: «Я не бачу тут смітника», «Тут і так брудно» або найгірше — «Всі так роблять. А що тут такого?».
     
    Напередодні у фейсбук-спільноті «За кермом-Кропивницький» Сергій Михайленко виклав пост з фотографією автомобіля, з якого жбурнули недопалок.
    — Якщо ви вже палите в авто, то нащо недопалки за борт викидати? Так робить дуже багато куряг, на жаль. Давайте ставати кращими і почнімо з себе, — написав Сергій Михайленко.
     
     
    Реакція на пост була двозначною. Більшість підписників підтримували автора, але були й ті, які стояли на боці порушення правопорядку: «Автор, ты чё? Ну пойди до «Екостайла», что после праздников возле домов горы мусора невывезенного. Слабо?», “От жжешь. Автору скучно было стоять в очереди за «проездом под аркой». Пост полная *****” та інші коментарі. В одному з висловлювань впевнено пояснювали хибну думку щодо існування комунальних служб: “Есть коммунальные службы, которые должны наводить порядок в городе после нас всех, а не только по праздникам, и то если пендаля выпишут им».
     
    В Європі за такі правопорушення людині доводиться сплачувати чималі штрафи. За інформацією берлінського кореспондента Укрінформу Ольги Танасійчук, за невеликий об’єм сміття, відправлений не в урну, а куди попало, доведеться заплатити 35 євро. Те саме за виплюнуту жуйку, за кинутий на землю недопалок — 20 євро. 
     
    — Навіть за «екологічні» відходи на кшталт огризків, кісточок від фруктів і ягід, а тим паче бананову шкірку, може накладатися штраф. Але це якщо вас зловили на гарячому. Особисто я ніколи не бачила, як це виглядає на практиці. Хоча є у ФРН навіть спеціальні сміттєві детективи. Проект стартував 12 років тому у Франкфурті-на-Майні і потім поширився на деякі інші міста. «Детективи» за допомогою звичайних фотоапаратів, камер спостереження та аналізу сміття знаходять порушників, і тим тоді вже від штрафу не відкрутитися (втім, тільки якщо хулігана можна чітко розпізнати на знімку, в іншому випадку є можливість оскаржити претензії). Тільки ось камери встановлені не скрізь, та й сидіти в засідках є сенс лише тоді, коли в якомусь місці смітять дуже вже злісно і зухвало, — пише Ольга Танасійчук.
     
    У Кропивницькому та в Україні практика покарань не лякає. Побачити людей різного віку, які жбурляють сміття просто на вулиці, не рідкість. Найдієвіший спосіб — це зробити зауваження, зафіксувати порушника на відео, повідомити в контрольні органи або викласти відео до соцмережі.
    Начальник спецінспекції Кропивницького Андрій Максюта в коментарі «Первой городской» розповів, що сам ставав свідком громадянського нехлюйства багато разів. Одразу робив зауваження або складав протоколи.
     
    — Найдієвішим способом є самостійно робити зауваження. Я сам неодноразово робив зауваження людям, котрі викидали сміття з вікон автомобілів. Вибачались, виходили, забирали. Мене здивувало мислення людей, коли робив зауваження біля магазину на Гоголя. Люди взяли в кафе каву, на вулиці попили та покурили, а все сміття викинули у вікно автомобіля. Спочатку ці люди сприйняли мої слова з подивом, мовляв: “А що тут такого? Всі так роблять”. На зауваження тоді відреагували позитивно. Сміття прибрали. В цьому є також і інший бік ситуації. Не у всіх закладах є урни, але ми над цим працюємо, — розповів Андрій Максюта.
     
     
    На твердження з соцмереж, що “комунальники мусять за нами прибирати”, Андрій Максюта відповів:
     
    — Сьогодні місто обслуговують близько 250 двірників, але вони люди, яким не під силу прибрати 102 кв. км.  Це 525 вулиць, провулків та проїздів. На одного двірника припадає чимала площа, яку він має прибрати, посипати та інше. Його обов’язок утримувати правила благоустрою. Ми маємо розуміти, що, окрім правил та норм, закріплених юридично, ще є людська свідомість. Є правопорушення, які людина вчиняє незалежно від обставин, а є такі, які людина може не робити, але свідомо робить. Сюди можна віднести і викидання сміття, і куріння в громадських місцях, викидання сміття з автомобіля чи балкону… Як свиня себе поводити, а потім нарікати, що після нього мають прибирати, — це неправильно. Комунальники мають прибирати вулиці, але і показувати своє нехлюйство непотрібно, — розповів Максюта.
     
    Поки в Україні вчаться карати за “вуличне свинство”, слід передавати відчуття відповідальності особам, в яких воно відсутнє. Якщо бачите людину, яка жбурнула сміття, то варто вказати їй на правопорушення. У разі її відмови, усунути зроблене, непотрібно ігнорувати цей факт. Коли в суспільстві переважатимуть відповідальні люди, то викорінення “свинячого менталітету” неодмінно відбудеться.
     
    Дмитро Семенюк   
     
      
     
    Нагадаємо: Кропивницький: Лекція-семинар "Экономия поглаживаний"