Кропивницький: Кінець аналогового. Чи є привід для паніки?
З 1 серпня на території Кіровоградської та Київської областей і міста Києва припинитияється аналогове ефірне мовлення національних та місцевих телеканалів у зв‘язку з впровадженням цифрового мовлення. Цей крок анонсували вже давно і, зрештою, це має статись. Тим не менш виникає чимало запитань. Перше — чому серед усіх областей у список поряд із столичним регіоном потрапила Кіровоградщина?
Під час зустрічі із регіональними журналістами в рамках парламентської конференції член Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення Валентин Коваль відкрив таємницю вибору.
— Київську область і місто Київ переводити на «цифру» з 1 серпня вирішили однозначно, — каже він. — Вибір на користь Кіровоградщини поміж двох інших областей був зроблений через низку позитивних сигналів з території. Ми покладались на наявну аналітику. Вийшло так, що мережа «ЗЕОНБУД» (ТОВ «ЗЕОНБУД» - Національна мережа ефірного цифрового телебачення) найбільше покриває Кіровоградську область, а можливості місцевих мовників дозволяють безболісно відмовитись від аналогового сигналу. Якщо виникнуть суттєві проблеми, ми матимемо можливість призупинити введення «цифри», але сподіваємось, все буде відбуватись за визначеним планом.
Говорячи про місцевих мовників, член Нацради мав на увазі три телеканали: канал «Кіровоград» (філія ПАТ НСТУ «Кіровоградська регіональна дирекція»), телерадіокомпанію «TTV» (Кропивницький) та «KTM» (Олександрія). Для них перехід на цифру не проблема. Приміром, ТРК «KTM» вже відмовився від аналогу. Олександрійці дивляться місцевий канал у кабельній мережі або за допомогою приставки Т2. «TTV» також має ліцензію на цифрове мовлення.
— Для Суспільного телебачення питання введення цифрового мовлення не настільки актуальне. Усі телевізійні канали НСТУ, а це UA:ПЕРШИЙ, UA:КУЛЬТУРА, UA: КРИМ та філії в областях протягом року ще будуть працювати паралельно у двох форматах, — зазначає Валентин Коваль.
Тим не менш, до переходу на «цифру» на каналі «Кіровоград» вже готуються і аналізують переваги, наслідки та ризики.
— Аналогових передатчиків по області знаходиться 15, які передають мовлення програм, цифрових у нас лише сім. Точніше в нашій області шість і ще одна ліцензія на Кременчук для того, щоб покривати частину Світловодського та Онуфріївського районів. Цифрового покриття (до 60% населення Кіровоградщини) по області значно менше, ніж аналогового (близько 70% населення області). Тобто ми фактично втрачаємо свого глядача з відключенням аналогового ТБ, але ми як телекомпанія на це ніяк вплинути не можемо, — говорить головний інженер відділу технічного забезпечення мовлення філії ПАТ НСТУ «Кіровоградська регіональна дирекція» Костянтин Карпов.
— Є постанова Кабміну від 13 червня 2018 року №509 Про внесення змін до плану використання радіочастотного ресурсу України. Цією постановою внесені зміни буквально 13 червня. Термін відключення аналогового мовлення перенесено на 31 липня 2018 року. Ця постанова чинна, і на сьогодні ми керуємося нею. Це встановлена дата, відповідно до якої має відбутися відключення аналогового мовлення. Але я можу поділитися деякою інсайдерською інформацією. Національна Рада та Кабінет Міністрів зараз працюють над цим питанням. Ми всі стурбовані, що в період інформаційної війни, в період агресії на сході залишають територію без аналогового мовлення. Унаслідок цього може постраждати дуже багато громадян, для яких цифровий сигнал є недоступний. Наскільки я знаю із достовірних джерел, в Києві готується прес-конференція Нацради з питань телебачення та радіомовлення щодо відключення аналогового ТБ. Вона має відбутися 26 липня, тобто за п’ять днів до відключення. Деяка оптимістична інформація там пролунає щодо суспільного мовника. Є інформація, що щонайменше на найближчий рік відключення аналогового мовлення не відбудеться. Я переконана, що в період інформаційної війни суспільне мовлення в аналоговому форматі держава збереже. Принаймні UA:Суспільне мовлення, місцеві канали без цифрової ліцензії, прикордонні райони на території проведення операції об’єднаних сил не постраждають, — запевняє менеджер філії ПАТ НСТУ «Кіровоградська регіональна дирекція» Олена Роміцина.
Наостанок іще два показові факти. За даними Нацради України з питань телебачення та радіомовлення, нині 66% телеглядачів уже користуються цифровим сигналом завдяки мережі кабельних провайдерів, супутниковим тарілкам, телебаченням та приставкам Т2. У наших найближчих сусідів-поляків аналогове телебачення повністю зникло 23 липня 2013 року.
Валентина Остапчук, Аліна Кулик