Кропивницький: Коли припинеться вимагання благодійних внесків з батьків?

  • 1 бер. 2018 17:05
  • 1898
    • Новина Кропивницький: Коли припинеться вимагання благодійних внесків з батьків? Ранкове місто. Кропивницький
     
    У Кропивницькому ситуація з поборами у школах практично не контролюється. Попри гарне фінансування шкіл, як і раніше, просять здати на всі існуючі в природі потреби, навіть якщо таких немає. Гроші беруть готівкою. 
     
    За словами кропивницької журналістки та голови правління ГО «Батьківська рада міста Кропивницький» Олени Бринзи, батьки розповідають про випадки, коли зі школи телефонують у будь–який час доби і повідомляють про заборгованість по добровільних внесках.
     
    — Не може у благодійних пожертвах такого бути. Повідомляють, яку суму треба здати і за скільки місяців. Їм неважливо, дитина пільговик чи ні. В тих класах, де батьки перестали платити внески колективно, — ця система припинилася. Керівники шкіл створили легенду, що школи не фінансуються і все дуже бідно. Є батьки, які в це наївно вірять і навіть пресують інших батьків, які відмовляються платити. З бюджету другий рік на садки та школи виділяють кошти на потреби закладів, та попри розпорядження управління освіти, закон про корупцію, розпорядження міського голови внески збираються, — розповідає Олена Бринза. 
     
    Під час прес–підходу в рамках робочого візиту міністра освіти та науки Лілії Гриневич до чиновниці кілька разів звучали запитання: «Коли припиняться внески?». Очільниця освіти України повідомила, батьки не будуть здавати кошти до школи тоді, коли люди вимагатимуть правильно розподіляти місцевий бюджет.
     
    — У результаті фінансової децентралізації доходи обласного бюджету Кіровоградської області за останній рік зросли майже на два мільярди гривень. Питання в тому, як ці кошти розподіляють депутати. Звісно, що область має багато видатків на дороги та інше. Важливо, щоб ті освітні субвенції, які ми даємо з державного бюджету  та місцевих бюджетів, прозоро витрачались. Закон про освіту вимагає сьогодні оприлюднювати всі бюджети навчальних закладів, де має бути записано звідки та на що ці гроші надійшли і на що ці гроші витрачаються. Якщо ваша школа потребує ремонту даху або ремонту, ви повинні про це сигналізувати. Має бути бюджетний запит від школи до бюджету. Далі ви як батьківська громада на оприлюдненому бюджеті маєте розібратися, чому, якщо місцева влада дала кошти на ремонт, школа вимагає кошти у батьків, як і тоді, коли місто ці гроші не давало, — розповіла Лілія Гриневич.
     
    Вона пояснила, якщо до батьків школа звертається за допомогою, то треба чітко зрозуміти, під що буде витрачена допомога.  Закон про освіту батькам дає більше повноважень впливати на справи у школі. Якщо школі потрібна допомога, то співпраця з батьками має бути усвідомлена, а не перетворюватися на здирництво. Найголовніше, що в цих відносинах батьків та шкіл не мають страждати діти.
     
    — Найстрашніше, що спостерігається, не всі батьки спроможні цю суму принести, і важливо, щоб це не відбивалося на дітях. Така допомога може бути тільки добровільною. 
    Якщо це обов’язкова сплата, то це мають бути оформлені офіційно освітні послуги, і треба чітко зрозуміти, що за освітня послуга. Всі внески обов’язково мають бути не в готівці, а на розрахунковий рахунок. Якщо кошти збираються в готівці, то це перше суворе порушення. Гроші в готівці неможливо відслідкувати, як вони витрачаються та кому ці гроші в конверті можуть лягти.  Якщо є такі порушення, то про них треба відверто говорити, — зазначила міністр освіти у Кропивницькому. 
     
    В коментарі журналісту «Первой городской» Олена Бринза повідомила: громада батьків налаштована рішуче. Зі скаргами планують звертатися до органів місцевого самоврядування. Це роблять для того, щоб ліквідувати це ганебне явище та закликати управління освіти й міського голову навести лад зі сплатою внесків і щоб вони були безготівковими. Якщо батьків не почують, то про Кропивницький «шкільний терор» знатимуть у міністерстві.
     
    Дмитро Семенюк