Кропивницький лікар розповідає, як запобігти онкологічним захворюванням

  • 25 лист. 2016 17:02
  • 1781
    • Новина Кропивницький лікар розповідає, як запобігти онкологічним захворюванням Ранкове місто. Кропивницький
     
    В сучасному світі атмосфера із кожним днем забруднюється все більше. Тож не дивно, що люди частіше страждають на різноманітні небезпечні онкозахворювання. І Кропивницький в цьому плані, на жаль, не відстає від інших українських регіонів. Місто буквально стоїть на радіоактивних уранових рудах, які вкрай негативно впливають на нас.   
    Ми поспілкувались із завідувачем лор–кабінету хірургічного відділення 5–ї міської поліклініки Віктором Закладним, щоб дізнатись про ситуацію з динамікою прогресування цих захворювань у нашому місті та способи профілактики.  
    — Зараз взагалі повинна бути підвищена настороженість у зв’язку з тим, що з кожним роком зростає як загальна кількість онкопатологій, так і ЛОР–онкопатологій, — каже він. — Серед останніх найбільше зустрічається онкологія гортані. Випадки ураження цієї частини тіла складають 70%. Частіше хворіють чоловіки. Це пов’язано з тютюнопалінням та іншими шкідливими звичками. Також дається взнаки і перебування в задимлених приміщеннях. 
    Перебування в приміщеннях, де знаходяться лаки та фарби, які також мають канцерогенний вплив на слизову гортані, яка має 3 відділи: вестибулярний, серединний (або голосових складок) і підскладковий простір. Серед них найчастіше страждає серединний відділ. Найчастіше пухлини розвиваються на голосових складках. Саме тому хворих повинна насторожити раптова зміна голосу, хрипота. Якщо хворий хрипить більше двох тижнів, обов’язково потрібно звернутись до ЛОР–лікаря. Звертатись потрібно і після інших симптомів. Спочатку можна звернутись до сімейного спеціаліста. А якщо через два тижні хрипота не пройде, це сигнал для звернення до ЛОРа. І він вже поставить правильний діагноз і направить на лікування. 
    Зараз існує багато нових методик. Наприклад, фіброларингоскопія дозволяє оглянути недоступні місця в гортані, взяти біопсію і вірно верифікувати діагноз. Визначається, доброякісна чи злоякісна пухлина у пацієнта, потім хворого направляють в онкодиспансер, де знаходиться томоцентр, працює «прицільна» радіотерапія. Хворого обстежують, визначають, де знаходиться пухлина і  далі прицільно її опромінюють. 
    — Як давно з’явились у Кіропивницькому нові методики лікування? 
    — Томотерапія в нашому місті існує два роки. Тут знаходиться Український центр томотерапії. До цього було звичайне опромінення, яке опромінювало не тільки саму пухлину, а й прилеглі тканини. Тобто страждали тканини шиї, порожнини роту. У хворого виникав променевий епітеліїт — ускладнення ковтання, слинотеча, біль, печія. А за ці два роки ситуація суттєво поліпшилась. Хворі стали менше звертатись із наслідками променевої епітелії. Кількість негативних наслідків зменшилась майже у три рази.
    — Якщо порівнювати наше місто із іншими, то яка в нас ситуація?
    — Ситуація з онкопатологіями із кожним роком тільки погіршується — у зв’язку з тим, що ми знаходимось на покладах урану, а уран супроводжує радіоактивний газ радон. У людей, які знаходяться в загазованих приміщеннях на перших поверхах (вище першого цей важкий газ не підіймається), можуть спостерігатись новоутворення в легенях, верхніх дихальних шляхах, гортані, трахеї. 
    Слід враховувати, що новоутворення в глотці протікають приховано. Їх дуже важко виявити на початкових стадіях. Зазвичай ми виявляємо їх вже тоді, коли хворий звертається зі скаргами на утруднене ковтання та дихання. А патологію гортані можна виявити на ранніх стадіях, коли тільки виникла хрипота. В таких випадках можна швидко поставити діагноз і почати лікування. І воно зараз досить ефективне.
    — Схоже, пацієнти не поспішають звертатись по допомогу на ранніх стадіях, а приходять вже тоді, коли все погано?
    — На жаль, у більшості випадків хворі приходять вже тоді, коли все запущено. Не потрібно думати: «Вже пізно. Я не піду до лікаря». Такого немає. Потрібно звертатись до спеціаліста, який розробить детальний план обстеження, лікування та реабілітації. 
    Якщо хворий відчує, що щось негаразд із ЛОР–органами, перш за все він повинен звернутись до сімейного лікаря. А він вже вирішить, куди направити пацієнта. Два тижні відчуття недомагань — це оптимальний термін для звернення до лікаря. Якщо це запальне захворювання чи застуда, то вони за тиждень–два пройдуть. Хворий полікується засобами проти застуди, полосканнями, інгаляцією, і все пройде. Якщо це все не допомагає, треба обов’язково звернутись до лікаря. 
    — А чи є якісь методи профілактики?
    — Перш за все, це здоровий спосіб життя. Тут є методи профілактики. Наприклад, ми дуже рідко спостерігаємо рак гортані у людей, які не палять цигарок. Тобто, профілактика тут доволі проста: кинути палити, почати займатись спортом. Повинно бути раціональне харчування: більше овочів і фруктів.
    — Можливо, захворюваність ще може зростати тому, що лікування досить дорого, вартісне і просто не по кишені хворим?
    — Чим пізніше пацієнт звернувся, тим дорожчим буде лікування. Тому я і закликаю звертатись на початкових стадіях. Тоді і вартість лікування буде набагато нижчою. 
    — За той час, який ви на посаді, наскільки далеко вперед просунулась медицина в Вашій спеціалізації?
    — Досить відчутно. Якщо раніше в оперативному лікуванні були розширені операції, масивні, з великими крово–втратами — то зараз медицина пішла по органозберігаючому та малоінвазивному шляху. І в області ЛОР зараз роблять ендоскопічні, малоінвазивні, органозберігаючі операції. При таких операціях термін перебування на лікарняному значно знизився.  Якщо робиться, наприклад, ендоскопічна операція, то термін перебування в лікарні складає всього 2–3 дні, в той час як раніше цей термін складав 7–10 днів. 
    — А пацієнти знають про нові методи лікування?
    — Вони знають, що є методи ендоскопічної хірургії, лазерної хірургії, коли прицільно видаляється тільки патологічний утвір, чи поліпи порожнини носа, чи кіста гайморових впадин. 
     — І на завершення розмови, можливо, буде якесь побажання нашим читачам?
    — Кожен повинен цінувати своє здоров’я, своєчасно звертатись до лікаря, не займатись самолікуванням і звертатись до спеціалістів, а не шарлатанів від медицини, типу різних екстрасенсів чи народних цілителів. У цілителя повинна бути ліцензія Міністерства охорони здоров’я, що він володіє певною методикою і під контролем лікаря він може її використовувати. А не так, як у нас часто: звертаються спочатку до псевдоцілителів, запускають хворобу і доводять до того, що без оперативного втручання вже не обійтись. Тобто, я знову наголошую на тому, щоб своєчасно звертались до лікаря. Вилікуватись завжди можна, якщо звернутись вчасно. Було б лише бажання. 
     
    Андрій Вергуленко