Кіровоградщина: «Дорога до преображення довжиною у два століття...»

  • 28 вер. 2018 13:04
  • 1957
    • Новина Кіровоградщина: «Дорога до преображення довжиною у два століття...» Ранкове місто. Кропивницький
     
    Напередодні Всеукраїнського дня бібліотек, 26 вересня 2018 року, Олександрія зустрічала колектив обласної універсальної бібліотеки імені Д. І. Чижевського. Загальними зусиллями працівників Олександрійського міського музейного центру імені А.Ф.Худякової, відділу мистецтв обласної бібліотеки імені Д.І. Чижевського, краєзнавців Нової Праги був розроблений план туристично-екскурсійного маршруту «Від козацьких хуторів до міста Олександрії». 
     
     
    Відповідно до плану перша зупинка відбулася біля пам’ятного знаку, встановленого на честь видатного українського поета, філософа, козака Семена Климовського, автора пісні «Їхав козак за Дунай». Далі екскурсанти відвідали Нову Прагу, де вшанували пам'ять видатного краєзнавця, лауреата обласної краєзнавчої премії Федора Плотніра, якому 3 жовтня виповниться 100 років від дня народження. Вчитель української мови та літератури Новопражської школи Наталія Бугайова змістовно розповіла про Федора Плотніра як особистість, а також запропонувала долучитися до історичних та пам’ятних місць ХІХ – ХХ ст. ст. Нової Праги. Завдячуючи місцевим краєзнавцям гості з обласного центру та Олександрії побували на могилі земського лікаря Вострікова, оглянули будівлю колишньої земської лікарні.
     
     
    На замовлення обласної універсальної бібліотеки ім. Д.Чижевського завідуюча краєзнавчого відділу Олександрійського міського музейного центру ім. А. Худякової провела пішохідну екскурсію «Вулицями старого міста». Гості з обласного центру відвідали історичні та пам’ятні місця Олександрії к. ХІХ – поч. ХХ ст. ст., милувалися краєвидами сучасного міста. На згадку про наше місто були здійснені загальні знімки на фоні оновленого олександрійського театру (нині міський палац культури), будинку Чижевських та Європейській площі. Також гості міста відвідали художню галерею. 
     
     
    Після відвідання двох бібліотечних закладів Олександрії краєзнавча подорож була продовжена. 
    Далі подорож пройшла у форматі туристично-паломницького маршруту «ДОРОГА до ПРЕОБРАЖЕННЯ ДОВЖИНОЮ У ДВА СТОЛІТТЯ»… Краєвиди села Талової Балки, старовинний Преображенський храм та доброзичливий прийом духовенства і насельників монастиря приємно вразили усіх присутніх. Оглянувши старовину будівлю храму, екскурсанти вже в якості паломників перебували у цій прекрасній, благодатній місцевості. 
     
     
    Доречно було б нагади, що саме колектив обласної універсальної бібліотеки імені Чижевського у 2012 році один із перших підтримав ідею олександрійського краєзнавця Ольги Божко. У жовтні 2012 р. в краєзнавчому відділі обласної бібліотеки була організована фото-виставка «Православні храми рідного краю, що благають допомоги». Ця виставка вперше показала стан і необхідність відродження православних святинь рідного краю, у числі яких була і Спасо-Преображенська церква с. Талової Балки. Преображенська церква один із перших кам’яних храмів Олександрійського повіту. 
    Збудована у 1803 – 1806 роках на кошти землевласника генерал-майора Федора Боровського. 
     
    На початку ХХ ст. цей величний храм був у вигляді «пораненого воїна». Завдячуючи священникам, монахам та небайдужим вірянам, які відгукнулися на цей позив і приїхали до Талової Балки, Преображенський храм поступово відроджується.
     
    Ольга Божко
     
     
     
    Нагадаємо: Бібліотечна філія №8 у Кропивницькому стала переможницею конкурсу «Краща бібліотека – 2018»