Кіровоградщина: Попри війну саджаємо дерева
Дерево завжди вважалося символом життя. Тож і в нинішніх умовах агресивної війни люди не забувають про це й продовжують висаджувати зелені насадження, неначе говорячи ворогу – попри все ми житимемо. Мешканці Кіровоградщини не стоять осторонь подібної ініціативи і постійно влаштовують масові зелені десанти.
Шевченківські дубочки в Кропивницькому
Кропивничани залюбки долучилися до всеукраїнської екологічної акції «Шевченко єднає Україну». У міськсаду, де раніше вирощувалися фрукти для царської родини, а нині функціонує парк Перемоги, було висаджено 27 саджанців дубів.
Жолуді, з яких проростили молоді деревця, незвичайні. Їх зібрали під Шевченківським дубом на Черкащині. Саме це дерево використовував маленький Тарасик, щоб ховати в його дуплі свої малюнки від пана Енгельгардта. Під цим тисячолітнім дубом він мріяв про волю для себе й України.
Нині дуби, саджанці яких виростили саме з жолудів цього знаменитого дерева, розповсюдили по всіх обласних центрах. У Кропивницькому висадили 27 екземплярів, що символізують 24 області, а ще Крим, Київ та Севастополь.
Черкащани започаткували акцію "Шевченко єднає Україну" ще у 2018 році, виростивши дубові саджанці з Шевченківських жолудів у розплідниках і розповсюдивши по всій Україні. У Кропивницькому довго обирали місце для видатних дерев, адже дуби вимогливі до ґрунту, та й догляду маленькі деревця потребують відповідного. Врешті зупинилися на парку Перемоги.
Дубовим сіянцям усього рік, тож їх підв’язали, щоб надалі сформувалися рівні стовбури. Деревця поливатимуть двічі на тиждень. Під кожен саджанець вливатимуть по 3 відра води. Галявину, на якій висадили дуби, назвали «Алеєю незламності».
Дуби на честь міст-героїв
Шевченківські дуби – не єдині дерева, які кропивничани висадили у міському саду. Ще торік у квітні тут облаштували алею на честь 10 міст-героїв. Тепер напроти додалося нове насадження. Цього разу кожне дерево символізує незламні Мощун, Ірпінь, Тростянець, Бучу, Гостомель, Бородянку, Охтирку, Суми і Чернігів. Саме вони пережили окупацію чи блокаду. В посадці взяли участь військові, переселенці, молодь.
Біля кожного 4-річного саджанця встановили табличку, на якій написали назву міста і зобразили його прапор. Кожне деревце коштує 180 гривень. Їх висадили коштом КП «Благоустрій» та «АІС-Будком». Вони ж організують поливання дубків до осені двічі на тиждень.
З тих двох десятків червоних дубів, які висадили у 2022 році, прийнялися всі. За два десятиліття вони мають витягнутися до 25 м. Участь в акції взяв Олександр Кашлаков, переселенець зі Слов’янська. Разом із сином вони висадили дубовий саджанець на честь Бородянки. Заразом перевірили, як почувається їхній дубок, який торік власноруч посадили на честь Херсона.
Липи у Несватковому
В Олександрівській громаді теж вирішили вшанувати пам’ять міст-героїв. Ліцеїсти з Несваткова висадили 12 лип на честь нескорених українських населених пунктів. Висадили алею в парку Перемоги, який розбили минулого року. Тоді з’явилися кущі бузку. Цьогоріч продовжили роботу по впорядкуванню зеленої зони.
Горіховий сад у Новій Празі
Підприємець мав на меті розвивати зелений туризм. Заради цього придбав кілька садиб у Новій Празі Олександрійського району. Заготовив дві сотні саджанців, підготував ділянку для висадки. Але завершити розпочате не встиг – прийшла повістка з військкомату.
Мобілізований чоловік завітав до голови громади Богдана Курупа і запропонував роздати саджанці селянам, щоб не пропали. Та новопразці вирішили допомогти захиснику втілити мрію в життя й самі висадили горіховий сад, дочекавшись сприятливих погодних умов. А доглядатиме за горіхами комунальна служба. Тож коли захисник повернеться з фронту, побачить квітучий садок.
60 саджанців у Малій Висці
Залишити по собі добру пам’ять вирішило подружжя Стукало з Малої Виски. Марина й Михайло замовили шість десятків молодих беріз, буків, ясенів, грабів, кленів у Житомирській та Вінницькій областях.
Зробили алею навпроти свого будинку, де розміщений цукрозавод. Перші саджанці з’явилися тут минулого року. Не всі з них прийнялися, то цьогоріч додали нових. Раніше там був старий парк, але він конче потребував омолодження, тому містяни взяли на себе цю функцію. Люди сподіваються, що їхніми насадженнями милуватимуться ще їхні діти з онуками.
Фруктовий сад у Світловодську
Думають про світле майбутнє й працівники Світловодської ЦРЛ. Медики спільними зусиллями висадили довкола лікарні сім десятків фруктових дерев. Серед саджанців – яблуні, груші, сливи, алича, кілька черешень. Таким чином люди в білих халатах внесли свій внесок в акцію «Сади Перемоги». Виходить, люди вірять у Перемогу і незламність українського духу і дбають про нащадків.
Плетені верби біля ЦДЮТ
Ще одна алея дерев, але декоративних, з’явилася у Світловодську поблизу Центру дитячої та юнацької творчості. Працівники висадили верби, але не плакучі, а з переплетеними стовбурцями. У кожної композиції вийшов власний візерунок. Виглядає це дуже екзотично.
Директор центру Володимир Шабалін довго готувався до подібної акції. Спочатку потренувався переплітати верби в себе на дачі. Коли все вийшло, і гілочки прийнялися, навчив робити подібне персонал, і гуртом взялися до роботи. Тепер вербова алея стала візитівкою міста.
Анета Цегельник
Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів