Мешканці Кіровоградщини підтримали ініціативу «Сади Перемоги»
Навесні 2022 року стало зрозуміло, що через окупацію росіянами та бойові дії близько 30% сільськогосподарських угідь не можна буде ані засіяти, ані засадити городиною. Тому з’явилася корисна ініціатива «Сади Перемоги». У цю Всеукраїнську програму активно включилася й тилова Кіровоградщина, маючи на меті збільшити площі під посадку овочів на 15%.
Посадили більше городини
Воєнні дії на українській території призвели до кризи у забезпеченні країни зерном, овочами, олійною та м’ясною продукцією. Мешканці Кіровоградської області поставилися до ініціативи «Сади Перемоги» з розумінням і з ентузіазмом взялися до роботи. Оскільки люди вміють і знають, як вирощувати городину, то переважна більшість жителів розбила садок чи город, аби принаймні нагодувати власну родину.
Громади області виділили понад 30 га землі під вирощування кабачків, огірків, томатів, картоплі, буряка, капусти і моркви. Коли зібрали урожай, підрахували – валове виробництво овочів у межах області зросло на 30%, тож харчові потреби мешканців Кропивниччини було забезпечено.
У Попельнастівській сільській раді залучили близько 2 га землі, висадивши кабачки, огірки, капусту, буряки. Стільки ж землі під городину обробили у Кетрисанівській сільській раді. У Надлацькій теж виділили додатково 1 га під картоплю.
Долучилися й інші господарства області. Так, у Петровому земельну ділянку в 50 соток під «Сади Перемоги» передала місцева мешканка. Її Віктор із Валентиною засадили картоплею самотужки, а волонтери допомогли зібрати врожай.
Допомагали доглядати поля з городиною місцеві жителі, соціальні працівники, фермерські господарства та внутрішньо переміщені особи. Тож восени зібрали гарні врожаї, якими поділилися з мешканцями територій, що постраждали від бойових дій – Миколаївською, Запорізькою, Сумською, Харківською, Київською та Чернігівською областями. Окрім цього було сформовано резерв, щоб за потреби відправляти овочі в інші області.
Жителі Попельнастівської громади з вирощеної городини зробили консервацію і привезли власну продукцію до шпиталю у Кропивницькому.
У Первозванівці Галина Козакова залучила 10 соток городу під кабачки, моркву, цибулю, помідори. Все це разом із цибулею, щавлем, петрушкою передається бійцям на передову. Торік вправна господиня накрутила 1200 банок консервації, якою смакували захисники. А з арахісу, вирощеного на цій же ділянці, готуються поживні енергетичні батончики для захисників і захисниць.
Інші громади теж не пасли задніх. Практично в кожній збільшили ділянки під городину. В середньому по області відзначено зростання вирощування овочів на 3%.
Херсонські баштани у Кропивницькому районі
Допоки херсонські поля зайняті окупантами, а тепер ще й зіпсовані великою водою з підірваної Каховської ГЕС, баштани перемістилися в центр країни. Так, у Соколівській громаді відвели 25 га під дині та кавуни. Звісно, раніше наші фермери більше орієнтувалися на зернові, але тепер змушені були зануритися в тонкощі вирощування солодких плодів.
Під керівництвом Геннадія Тактарова на території фермерського господарства «Родюче» було висаджено чимало гібридних сортів. Пшеницю, ячмінь, сою, соняшник в умовах війни важко збувати, а баштанні культури залюбки розбиратимуться місцевим людом.
На полях ще з лютого почали монтувати теплиці. Щойно зберуть урожай кавунів і динь, продовжать цю роботу. Тут вирощуватиметься розсада баштанних культур, а потім її пересаджуватимуть у відкритий ґрунт.
Звісно, існує проблема зі зрошуванням. Особливо потребу в поливі рослини відчувають, коли наливаються плоди. Та й прохолодні весняні дні можуть добряче попсувати картину. У таких випадках кавунчики накривали агроволокном, щоб вберегти квіти від перемерзання.
До роботи на новоствореному баштані запрошують місцевих та переселенців, зокрема, й з Херсона. Тож без смачних солодких плодів місцеві цьогоріч не залишаться. У господарстві планують проводити гуртовий розпродаж, а також заповнити овочеві ринки обласного центру.
Всього в Кіровоградській області цьогоріч виділили під баштани 3 тис. га, що перевищує тогорічний показник на 10%. Уряд обіцяє фінансову допомогу фермерам за умови написання проєкту функціонування тепличних комплексів. Сподіватися на виплати можуть великі й маленькі господарства, які обробляють від 1 га до 120 га землі. Торік людям, що працюють на землі, сплачували по 3,1 тис. грн за кожен гектар.
Сад на даху
Гарний приклад подав «Гончаренко Центр» у Кропивницькому для безземельних українців. Сад на даху облаштували місцеві волонтери разом із переселенцями. В ящиках із ґрунтом висадили не лише квіти, як це було раніше, але й зелень, полуницю, овочі. М’ята й меліса згодяться до чаю, який питимуть прямо тут, на даху, ввечері після спекотної днини.
Поливають висадку за графіком, який склали спеціально, щоб рослини не зачахли під літнім сонечком. Навіть ті, хто ніколи не працював на землі, спробували свої сили, і багатьом подібне заняття припало до душі. Надлишок ящиків роздали всім охочим вирощувати овочі в себе на балконах.
Як бачимо, кожен може зробити власний внесок у наближення Перемоги і взяти участь в ініціативі «Сади Перемоги». Навіть мешканці багатоповерхівок здатні виростити невеличкий врожай овочів чи зелені в себе на підвіконні чи на балконі.
Анета Цегельник