Молоді Кропивницького пояснили можливі наслідки куріння вейпів
Про куріння вейпів та електронних сигарет говорили з молодими кропивничанами в громадському просторі «Krop:hub», сповіщає Кропивницька міська рада. Захід організувало управління молоді та спорту Кропивницької міської ради, а спікерами заходу були представниця благодійної організації «100% життя. Кропивницький» Аліна Кареліна та лікар-нарколог Олександр Будько.
- Це не лекція і не урок здорового способу життя, кожен із нас індивіадульність і логічно правильно оцінити подальший розвиток вашого життя з вейпом – справа кожного, кожний і кожна обирає свій шлях. В часи гострого коронавірусу ми чули фейкові заклики, що вейпінг захистить від вірусу або що вейпінг корисний для легенів, і не чинить такої шкоди як звичайні нікотинові цигарки. Закликаю всіх жити правильним сприйняттям інформації і фільтрувати заклики світових компаній-виробників електронних сигарет. Зробіть свій крок і вийдіть із субкультури вейперів, - зазначила аступниця начальника управління молоді та спорту Кропивницької міської ради Катерина Черкасська.
До складу рідини для електронних сигарет входять: пропіленгліколь, гліцерин, ароматизатор, нікотин і дистильована вода.
- Наслідки куріння електронних сигарет ще маловивчені, тому наразі ми можемо тільки говорити про шалену шкоду організму в цілому, адже коли ми куримо вейп, ми вдихаємо пар, наш організм постійно насичується вологим повітрям. Нечисленні дослідження з проблеми впливу інгредієнтів рідини електронних сигарет (пропіленгліколя й гліцерину) на організм людини свідчать про їх вкрай негативний вплив. Гліцерин і пропіленгліколь, потрапляючи в альвеоли у вигляді аерозолів, сприяють руйнуванню сурфакта, який забезпечує підвищення розтяжності легень і перешкоджають злипанню альвеол. Руйнування сурфакта призводить до спадання легеневої тканини (ателектазу). Внаслідок ателектазу сусідні ділянки ураженої легені піддаються перерозтягненню, що викликає компенсаторну емфізему, - розповідає Аліна Кареліна.
Вейпери викликають ризик розвитку смертельної «попкорнової хвороби легенів» стверджує лікар-нарколог Олександр Будько.
- Вчені виявили токсичний хімікат в 75% ароматизаторів для електронного куріння. Діацетил - хімічна речовина, яка використовується в якості замінника аромату масла в електронних сигаретах, стала причиною для розвитку бронхіоліту. Головне, не починайте “парити” просто тому, що це модно. Якщо ви не курили звичайні сигарети, не варто піддавати свої внутрішні органи додатковому навантаженню, просто віддаючи данину стилю. Далі це обов’язково перейде в залежність, і я не хочу, щоб ви в майбутньому були моїми пацієнтами. Зрозумійте, нікотин створює ризик появи інших адикцій - від куріння/паріння до вживання наркотиків, - зазначає практикуючий лікар-нарколог Олександр Будько.
Далі розмова продовжилася відповідями на запитання від учасників. Олександр Будько розповідав про реалії практики нарколога, коли все для пацієнта починалося з кальяну чи вейпу.
На завершення зустрічі перші 20 учасників, які були зареєстровані за електронним посиланням, отримали подарунки від кінотеатру «Портал» та книги сучасної письменниці Анни Лачиної.
Поради батькам: звертайте увагу на дитину та чим вона займається. У випадку з курінням вейпів, рекомендують 5 ознак того, що дитина парить:
1. Дивний запах. Якщо один з батьків зайшовши в кімнату дитини відчув незвичайний солодкий запах, як післясмак від напою або десерту, це цілком може означати, що в приміщенні парили вейп. Зверніть увагу на вікна, якщо на них присутній легкий наліт (плівочка-конденсат).
2. Жирні плями на одязі. Заправка для електронних сигарет - досить в'язка і масляниста. Це пояснюється з'єднанням усіх її складових компонентів.
3. Постійна зарядка акумуляторів. Електронні сигарети працюють від батарей: вбудованих або знімних. Якщо у вашому будинку з'явився новий зарядний пристрій для таких акумуляторів, це привід задуматися про вейп.
4. Нова термінологія. Коли вейпер-новачок тільки занурюється у величезний світ електронних сигарет і ароматних хмар, його чекає цілий том нових слів, справжній словник вейпера - починаючи з самого поняття «електронка», закінчуючи «жижками», «заправками» або «витратниками».
5. Прохання про додаткові кишенькові гроші. Якщо ви помітили всі перераховані вище ознаки, і ваша дитина, до того ж останнім часом просить збільшити можливість його кишенькових витрат, дійсно варто поговорити з ним про його захоплення. Є великий шанс, що все це приведе вас до відповіді, на який ви розраховуєте. Матеріали для вейпів досить вартісні.