На Кіровоградщині облаштовують ветеранські простори
Ветеранські простори вкрай важливі та необхідні по всій Україні, адже вони є не лише ефективним та реалістичним інструментом реінтеграції ветеранів та посилення їх громад, а й потужним засобом комунікації громадянського суспільства та ветеранської спільноти з владою всіх рівнів. А це – шлях до стійкості нації. Як на Кіровоградщині облаштовують ветеранські хаби, читайте у матеріалі.
Начальник Кіровоградської ОВА Андрій Райкович у березні 2022 року видав розпорядження про створення ветеранських хабів в усіх громадах області. Мета – допомогти військовим, звільненим зі служби за станом здоров’я, інтегруватися в суспільне життя.
«З метою інтеграції в суспільне життя області військовослужбовців, звільнених з військової служби під час воєнного стану за станом здоров’я (на підставі висновку військоволікарської комісії про непридатність до військової служби) та виключених з військового обліку, а також надання широкого спектру послуг ОВА рекомендує створити у громадах ветеранські простори «Центр – Ветеран», – зазначив Андрій Райкович.
Він додав, що з кожною громадою питання створення такого простору відпрацюють індивідуально та налагодять механізм співпраці.
Так, у ветеранських просторах мають надавати цілий комплекс послуг ветеранам та членам їхніх родин: психологічна підтримка, фізична реабілітація, юридичні послуги, допомога у пошуку роботи.
Станом на вересень 2023 року ветеранські хаби створені в усіх громадах області, окрім Кропивницького. Тут планують створити ветеранський простір, як окреме комунальне підприємство, тож наразі триває юридичне оформлення цього процесу.
У Глодоській громаді Новоукраїнського району ветеранський простір функціонує на базі Центру надання соціальних послуг. Його директорка Наталія Мороз розповідає, що громада вирішила взяти участь у проєкті «Шлях стійкості», який фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини. Мета проєкту – виявити ветеранські потреби на місцях та створити всі умови для психосоціальної підтримки ветеранів та їхніх родин та посилити спроможність реінтеграції ветеранів та ветеранок у громаду.
Наразі у у громаді готуються до відкриття великого ветеранського хабу, який назвали «Поруч»:
«Хотілося б, звісно, щоб такі простори не знадобилися, щоб війна закінчилася, а наші захисники повернулися живими та здоровими. Проте ми розуміємо, що питання, пов’язані з адаптацією військових, будуть виникати».
Ветеранський хаб облаштують на території колишньої лікарні у мальовничій зеленій зоні. Тут планують також облаштувати дитячий майданчик, аби відвідувачі хабу мали змогу залишити дітей та займатися вирішенням своїх справ.
Ремонт у приміщенні робитимуть за грантові кошти, планують витратити 50 тисяч євро. На обладнання спрямують 340 тисяч гривень. Оплату заробітних плат фінансуватимуть з бюджету громади. Умова проєкту – хаб має працювати 10 років з моменту відкриття.
За словами Наталії Мороз, у ветеранському хабі облаштують спортивний куточок, аби всі охочі могли займатися реабілітацією та окрему дитячу кімнату. Окрім того, розширять штат – залучать масажиста.
Ветеранський простір матимуть змогу відвідувати не лише ветерани, а й внутрішньо переміщені особи та жителі громади. За словами посадовиці, наразі понад 200 жителів громади проходять службу в Збройних Силах України.
У Долинській громаді ветеранський простір відкрили на початку червня 2023 року. Очолив хаб учасник бойових дій – Вадим Миpошниченко. Чоловік зазначає, що у просторі ветерани можуть отримати психологічну, юридичну допомогу та допомогу у працевлаштуванні.
«До нас звертаються багато людей, тож запит на роботу простору від суспільства є».
За прогнозами Міністерства у справах ветеранів, після війни в Україні налічуватиметься близько 3 мільйонів ветеранів. Щонайменше 10% населення України будуть дотичними до ветеранських послуг після завершення російсько-української війни.
«І, звісно, держава має, поки ще тривають активні бойові дії, відпрацювати механізм, як підготуватися до того, щоб зустріти всіх наших воїнів після нашої перемоги і змодерувати таким чином, щоб вони інтегрувалися у мирне життя.
Тобто це і соціальний захист ветерана, це і, наприклад, запровадження прозорої процедури отримання житла військовослужбовцями ще під час служби, це і відповідні медичні гарантії, гарантії ментального здоров’я і так далі.
Людина отримала бойовий досвід і має потім прийти додому, в родину, інтегруватися в громаді, отримати можливість перенавчання на якусь цивільну спеціальність і потім працевлаштуватись.
Ветерани – це категорія потужних людей, які здатні стати потенціалом відновлення країни», – зазначають у Міністерстві ветеранів.
Катерина Федченко
Здійснено за підтримки асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в paмкaх pеaлізaції проєкту «Хaб підтримки регіональних медіа». Погляди aвтоpів не обов'язково збігaються з офіційною позицією пapтнеpів.
Фото: фейсбук-сторінка Наталії Мороз, та фб-сторінка голови Долинської громади Євгенія Звіздовського