Наближається всесвітня поминальна субота
Закон Любові
Головна тема неділі м'ясопусної (в цьому році 23 лютого) - християнська любов і справи милосердя. Євангельське читання на Божественній літургії в цей день - притча Христа Спасителя про Страшний Суд (Євангеліє від Матфія). За яким законом буде Господь Бог судити нас, коли настане цей день? Притча відповідає - за законом любові і милосердя. Адже жодна чеснота не цінується так, як милосердя. Господу Богу приємно, коли наше серце буває чуйне на потреби бідних і убогих людей, коли ми співчутливі до всякого чужого горя і скорботи. «Милості хочу, а не жертви» - говорить Господь гордим фарисеям. І в заповідях блаженств Ісус Христос особливо підкреслює «Блаженні милостиві, бо помилувані вони будуть» (Євангеліє від Матфія). Коли людина робить справу милосердя, то вона самою справою більш-менш відрікається від себе самого, від свого самолюбства заради ближнього, здобуває перемогу над собою. Справами милосердя проявляється любов до Бога і ближніх - істинно милосердна людина є разом і істинно доброю і моральною. Але звершуючи тілесні справи милосердя, подбаємо і про духовні справи, якими тіло і душа ближніх полегшуються і втішаються. І не забудемо слова преподобного Ніла Синайського: «Снабжай бедных, они умилостивят к нам Судию».
Неділя м’ясопусна так називається, що з нею закінчується дозвіл їсти православним м'ясо до Пасхи Христової (мясопуст - відпуст або припинення вживання м'яса).
Церква Христова піклується про спасіння не тільки живих, але і про спочилих православних християн. Помирає людина - ми бачимо тіло, яке є прах, бо від землі взято і знову повертається в землю. А інше, що є в людині - невидима духовна сила, душа - ніколи не вмирає. І тому після своєї тілесної смерті людина продовжує жити, тільки в іншому світі, але з тими ж духовними відчуттями і почуттями, з якими вона жила в тілі, перебуваючи на землі. «Бог не є Богом мертвих, а живих, бо всі в Нього живуть» - говорить Спаситель (Євангеліє від Луки). Маючи віру в цю божественну істину, ми і молимося за своїх покійних і творимо за них милостиню, знаючи, що вони чують нас і чекають нашої допомоги.
22 лютого в цьому році - м’ясопусна всесвітня поминальна субота. Пам'ять звершується усіх від віку спочилих православних християн. Встановлення це відноситься до апостольського переказу і починається повсюдно з IV століття, хоча ще в Старому Завіті відбувалося поминання покійних, і святий пророк Ієремія вважав навіть окаянними і від імені Божого знедоленими тих, за ким не було поминання. Воістину поминати померлих є священний і високий обов'язок всіх християн, і ми повинні всіляко виконувати його. Якими засобами можна поліпшити загробну участь померлих? Молитвою, милостинею і поминанням на Божественній літургії.
Нехай наші серця, сповнені любові до наших померлих рідних, сповняться і молитовним почуттям до Бога за них. Нехай душі всіх, хто молиться, зіллються в один молитовний крик до Бога про помилування наших покійних, про прощення їм гріхів вільних і невільних і про упокоєння їх в обителях райських, вічно блаженних. Нехай вони, перебуваючи в потойбічному світі, відчують нашу любов і пам'ять про них.
А з 24 лютого починається в цьому році сирна седмиця або Масляна. У продовженні цієї седмиці не їдять м'яса, а тільки рибу, молочні продукти і яйця. За старих часів на Масляну пекли млинці, ходили один до одного в гості, до батьків, до хрещених. Але цей тиждень не перетворювався на тиждень розгулу, пияцтва і обжерливості. Всі дні, а в ці особливо, не забували про нужденних, пам'ятаючи, що милосердя - пропуск в Царство Боже...
І не будемо забувати слова святителя, лікаря, архієпископа Луки Кримського: «Позаботимся заранее о том, чтобы Страшный Суд был для нас не нестерпимым ужасом, а радостью. Будем жить так, чтобы труба Архангела не испугала нас, а привела в великую радость, и воспели бы мы песнь Вечному, Праведному Судии, который воздаст каждому по делам его».
Протоієрей Євгеній Назаренко