Облаштування та утримання колодязя має безпосередній вплив на якість води в ньому.
Нагадаємо, колодязі не можна розташовувати на забруднених територіях, в низинах, що можуть бути підтоплені. Також поблизу забороняється розміщувати об’єкти, які можуть забруднити воду (звалища, худобомогильники, склади пестицидів, паливно-мастильних матеріалів тощо).
Для захисту від потрапляння атмосферних опадів, сміття, сторонніх предметів, поверхневих вод, колодязь обладнується навісом, кришкою, що щільно прилягає, навколо облаштовується бетонована відмостка з ухилом від наземної частини колодязя. Щорічно необхідно проводити чищення колодязя з наступною дезінфекцією, якість води підтверджується лабораторними дослідженнями.
Такі вимоги до облаштування та утримання стосуються як індивідуальних колодязів, так і громадських.
Протягом 2023 року спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області у складі робочих груп комісійно обстежили 1558 громадських колодязів, розташованих на території області. З них, на 1122 (72%) виявлені порушення.
Серед основних недоліків варто виокремити:
незадовільний санітарно-технічний стан колодязів (зруйновані зруби, відсутні навіси та кришки, відмостки в тріщинах, їх верхній шар зруйнований, потребують заміни або відсутні відра),
не проводиться щорічне чищення та дезінфекція,
не здійснюється виробничий контроль безпечності та якості питної води,
у колодязях, де лабораторний контроль організований, згідно результатів наданих балансоутримувачами, 44,2 % досліджених зразків води питної не відповідають вимогам за санітарно-хімічними показниками, вмісту нітратів.
На виконання рекомендацій Держпродспоживслужби області протягом 2023 року проведені ремонтні роботи 290 громадських колодязів (14,4 %), чищення 320 (15,9 %) та дезінфекція в 702 (34,9 %) джерелах нецентралізованого водопостачання.
Джерело: ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області