Олександр Горбунов: від антикорупційних законів до майбутньої назви Кіровограда
Минулі пленарні тижні у Верховній Раді України були як ніколи гарячими. Трудовий кодекс, Державне бюро розслідування, закон про зовнішніх трудових мігрантів, біженців і нарешті «безвізовий» пакет. Про основні теми далі в коментарях народного депутата України Олександра Горбунова.
- Уявіть собі, сьогодні вУкраїні діє трудове законодавство, прийняте ще у 1972 році, в якому є ще норми Ради народних комісарів.Чи може бути воно актуальне?
- В новій редакції Трудовогокодексу, за який ми голосували,передбаченозначне розширення гарантій та наданонизку переваг для працівника. Одна з найважливіших змін в цьому проекті - це запровадження нового поняття – надомна робота, що дозволить збільшити гарантії для працюючих жінок та неповнолітніх осіб.Жінка, яка перебуває удекретнійвідпустці, має право на трудову діяльність, якою може займатись вдома чи неповний робочий час. При цьому вона не втрачає виплат допомоги по догляду за дитиною. Окрім того, хочу наголосити, на питанні, яким зараз спекулюють опоненти – начебто в новому Кодексі прибрали статтю про заборону звільнення вагітних жінок. Це не правда. Стаття 108 має назву «Заборона звільнення вагітних жінок, жінок, які мають дітей до 3-х років, та одиноких матерів», і можливий лише один випадок для звільнення таких жінок – це ліквідація підприємства. Інших випадків не існує взагалі».
Окрім того, в новій редакції передбачено: можливість працівнику самостійно визначати час початку і час закінчення роботи; збільшення тривалості мінімальної щорічної відпустки з 24 до 28 календарних днів;
заборону без згоди працівника змінювати умови трудового договору; зростання з подвійного до потрійного розміру доплати за понаднормові години праці, підвищено розмір вихідної допомоги при звільненні працівника за скороченням, і встановлено її залежно від стажу особи; введена заборона звільнення працівників, які досягли пенсійного віку, та, разом з тим, збільшена з 20 до 30% погодинна доплата за роботу в нічний час.
- Поговорімо про «безвізовий» пакет. Дуже багато було суперечок навколо нього, та все ж таки він проголосований і ми ще на один крок стали ближче до безвізового режиму з країнами ЄС.
- Найголовніші закони – антикорупційні. На мій погляд вони є пріоритетними, перш за все, для кожного з нас, а не тільки для ЄС. А маємо ми: Закон про конфіскацію майна корупціонерів; Закон про арешт майна, отриманого злочинним шляхом; Законопроект «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу щодо окремих питань накладення арешту на майно з метою усунення корупційних ризиків при його застосуванні»;
Уточнений перелік кримінальних злочинів, які підвідомчі Службі безпеки України; Законопроект, який вносить зміни до Кодексу адміністративного судочинства, і має на меті зобов'язати суди негайно розглядати позови про примусове видворення або затримання для ідентифікації іноземців та осіб без громадянства. А ще ухвалено Закон про Державне бюро розслідувань, ми нарешті зробили крок, щоб забрати слідство від Генеральної прокуратури до нормального справедливого, я сподіваюся, органу, який буде проводити слідство в особливо важливих справах. Цестало значним кроком у боротьбі з корупцією та в боротьбі за чесне, справедливе і всебічне слідство в Україні.
- Наступне, про що хотіли б почути – це про Закони України "Про внесення змін до Закону України" Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту " щодо вдосконалення процедури документування осіб" та «Про зовнішню трудову міграцію».
- До мене особисто та до моєї громадської приймальні зверталися дуже багато переселенців. Тому я не з чуток знаю про їх проблеми. Цей законопроект став для них, так би мовити, ковтком чистого повітря. Проектом пропонується визначити, що центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, протягом 15 робочих днів з дня прийняття рішення про визнання особи такою оформляє і видає кожній особі, яка досягла шістнадцятирічного віку, посвідчення (зараз - 7 робочих днів з дня отримання рішення).
Що ж стосується Закон України «Про зовнішню трудову міграцію», то він визначає зовнішню трудову міграцію як працю за кордоном України. Це стосуєтьсятрудових мігрантів, які працюють на підставі трудового договору (контракту); самостійно забезпечують себе роботою; надають оплачувані послуги (виконують роботи).
Даним законом встановлено, що центральні та місцеві органи виконавчої влади, СБУ вживають у межах повноважень усіх можливих заходів для запобігання незаконній зовнішній трудовій міграції та торгівлі людьми. Ті фірми та компанії, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні на роботу за кордоном, ЗМІ, інші організації або фізичні особи, які поширюють недостовірну інформацію, пов’язану із зовнішньою трудовою міграцією, будуть нести відповідальність. А це дуже важливо. Крім того - загальна середня, професійно-технічна та вища освіта, здобута трудовими мігрантами і членами їхніх сімей за кордоном, відтепер визнається в Україні відповідно до законодавства.
Наприкінці розмови Олександр Володимирович, наголосив ще на одній дуже важливій новині минулого тижня. На засіданні комітету освіти і науки, 11 жовтня 2015 року, було розглянуто проект Закону "Про внесення змін до Закону України "Про географічні назви" щодо встановлення географічних назв", ініціатором якого є Олександр Горбунов. Нагадаємо - законопроектом забороняється присвоювати географічним об`єктам назви, які є іменами або псевдонімами монархів, державних, політичних, військових діячів Російського (Московського) царства, Російської імперії – ХІV-XX століть або похідними від них, назви, співзвучні з такими іменами або псевдонімами, назви, які містять у собі елементи титулів монархів Російського (Московського) царства, Російської імперії XIV –XX ст.
- Було прийнято одностайне рішення про підтримку цього законопроекту і винесення його на голосування в сесійну залу. Думаю, що вже найближчим часом цей законопроект буде на розгляді у Верховній Раді.