Пенсійні пристрасті: що стоїть за проголошеною реформою

  • 31 січ. 2017 12:09
  • 1644
    • Новина Пенсійні пристрасті: що стоїть за проголошеною реформою Ранкове місто. Кропивницький
     
    Українці самі готуватимуть собі безбідну старість ще змолоду — відкладаючи гроші на окремий рахунок. В уряді пообіцяли нові правила нарахування пенсій в Україні вже з 1 січня цього року. 
    Пенсійна реформа має розпочатися в кінці 2016, і вже з 1 липня 2017 року може почати діяти накопичувальна система пенсій. Про це заявив міністр фінансів Олександр Данилюк.
    Але, здається, владні кола не все передбачили. Попри те, що основний «пенсійний» закон був ухвалений ще у 2003 році, протягом останніх тринадцяти років до нього вносили безліч змін та доповнень. Але навіть сьогодні його реалізація починає буксувати.
    — Не читайте Інтернет, — прокоментувала останні події заступник голови Кіровоградського обласного управління Пенсійного фонду Олена Романченко, — накопичувальний фонд почне діяти лише з початку 2018 року. Адже ми маємо підрахувати ту суму, яка в ньому буде, а з початку поточного року це фізично неможливо. 
    Натомість активісти громадської організації «Реанімаційний пакет реформ» пояснюють невідворотність введення особистих накопичувальних рахунків для майбутніх пенсіонерів, яким на 1 липня 2017 року не виповнилося 35 років, що дозволить їм накопичити надбавку до пенсії. 
    — Додатково до єдиного соціального внеску до 22% роботодавець платитиме в новий Накопичувальний пенсійний фонд на особистий рахунок працівника 2% від його заробітку в 2017 році, 3% — у 2018 році, 4% — у 2019 році і 5% — із 2020 року», — пояснив експерт Валентин Мельничук.
    Тим часом віце–прем’єр–міністр Павло Розенко вкотре заявив, що пенсійна реформа в Україні передбачає введення трирівневої системи пенсійного забезпечення. Основна мета — реформування діючого Пенсійного фонду.
    — Разом з МВФ, я думаю, що наше завдання — виписати ті системні заходи, які дозволять Пенсійному фонду України перетворитися в більш самостійну фінансову організацію, не таку залежну від державного бюджету України, — заявив він восени в інтерв’ю телеканалу «112 Україна». У свою чергу, очільник Мінсоцполітики Андрій Рева повідомив про створення бази, метою якої буде, якщо не повністю покрити, то принаймні максимально зменшити дефіцит Пенсійного фонду, який зараз становить 145 млрд грн.
    Паралельно у дослідженнях, що з’являються в інформаційному просторі, поширюються і чутки, й страшилки. Наприклад, портал Domik.ua розповів свою версію пенсійної реформи в Україні:
    Мінфін запідозрив у фіктивності десятки тисяч пенсіонерів, частина з них вже незабаром можуть залишитися без допомоги від держави. За підсумками 2016–го відомство планує заощадити на фейкових одержувачах соцдопомоги мільярди гривень. Однак у Пенсійному фонді (ПФ) не поспішають реагувати на інформацію Мінфіну — за даними ПФ, велика частина порушень не підтвердилася.
     
    Хто буде без пенсій
     
    Найбільша стаття бюджету України — соціальні витрати. Так, на соціалку витрачається 40% всіх коштів. При цьому, як кажуть у Мінфіні, єдиного реєстру одержувачів допомоги немає, в результаті по всій країні «мертві душі» отримують пенсії, а винахідливі українці оформляють допомоги на підроблені документи. Ще на початку року Міністерство финансів створило спеціальний відділ зі штатом всього 11 осіб — їхнє завдання зібрати інформацію, яка є в різних державних органах і банках, і порівняти її.
    За 2016 рік завдяки верифікації Мінфін запланував заощадити 5 мільярдів бюджетних гривень. На даний момент відомство виявило більше мільйона порушень на загальну суму 1,6 мільярдів гривень щомісяця. Правда, скасувати соцвиплати в Мінфіні не можуть — для цього інформацію про порушення направляють розпорядникам коштів — Міністерству соціальної політики і Пенсійному фонду.
    Все ж далеко не всі рекомендації відомств виконують. Як зазначають у Пенсійному фонді, списки пенсіонерів, які не пройшли верифікацію, Мінфін подає з помилками. Наприклад, інформація про те, що частина українців отримують пенсії за недійсними паспортами на бланках із зони боїв, не підтвердилася. Крім того, в списках «фейкових» пенсіонерів виявилося більше 10 тисяч пенсіонерів, які вже тривалий час не отримують виплати.
    — За результатами перевірки на основі рекомендацій не виявлено випадків подвійних виплат і виплат померлим громадянам. В окремих випадках внесені поправки персональних даних одержувачів пенсійних виплат у системі, — повідомляють в Мінсоцполітики.
    Існує ще кілька проблем: Пенсійний фонд не може подати списки пенсіонерів, які працювали в міграційній службі, СБУ і т. д, так як це порушує чинне законодавство. Для того, щоб перевірити інформацію, виявлену в результаті верифікації, Мінсоцполітики звернулося до Мін’юсту з проханням роз’яснити, якими документами можна підтвердити факт помилкового внесення до реєстру відомості про смерть. На що Мін’юст відповів: «На запити органів державної влади відповідають відділи державної реєстрації актів цивільного стану». У відповідь Мінсоцполітики повторно відправив листа до Мін’юсту з цим же питанням. До речі, з 60,9 тисяч пенсіонерів, яких Мінфін запідозрив у фіктивності, без грошей залишилися лише 32 тисячі осіб.                
    Продовження теми на наступному тижні.
    Максим Гуцалюк