Перехід на зимовий час. Думки кропивничан з цього приводу
Цього року переводити годинники мешканці країни будуть у ніч з 27 на 28 жовтня. О 4-й годині ранку кропивничанам також необхідно буде перевести стрілки годинників на годину назад і поспати цього дня трішки довше.
Двічі на рік стрілки годинників переводяться на годину в більш ніж 100 країнах світу. Вже за традицією в останній тиждень жовтня українці переводять стрілки своїх вимірювачів часу на годину назад. Хтось це робить власноруч, а комусь допомагає інтернет. Перехід на зимовий час більше до вподоби українцям, адже з’являється «зайва» година сну.
Необхідність щорічно змінювати літній та зимовий час виникла через короткий «світловий» день, який настає з приходом осені. У 2011 році Верховна Рада України намагалася відмінити «зимовий час», однак того ж року передумала, відтак переведення стрілок годинників в Україні відбувається у звичайному режимі.
Здавалося б, зайва година сну має піти лише на користь нашому організмові, однак медики запевняють, що навіть такі незначні зміни в часі дуже впливають на організм, адже збивається біоритм, порушується сон та ослаблюється імунітет. І хоча більшість і не помічає ніяких змін, спеціалісти запевняють: переведення стрілок може серйозно позначитися на здоров’ї людини. Тому на адаптацію потрібен щонайменше тиждень.
Для тих, хто важко переносить зміну часу, медики рекомендують готувати свій організм заздалегідь. Адже під час переводу на зимовий час багато хто скаржиться на сонливість, дратівливість та підвищену втому. Ретельніше за своїм здоров’ям мають слідкувати ті, хто страждає на гіпертонію, остеохондроз або артрит — саме ці захворювання найчастіше загострюються після переведення стрілок.
Фахівці радять утриматися від алкоголю та жирної їжі, а натомість вживати більше вітамінів, пити воду та медитувати.
Кропивничани ж про перехід на зимовий час відгукуються по-різному. Хтось взагалі не відчуває зміни часу, вважаючи, що одна година не є значною, а хтось не бачить сенсу у щорічному переведенні годинників.
Уперше літній і зимовий час було запроваджено у Великій Британії у 1908 році для економії та раціональнішого розподілу електроенергії. Єврокомісія ЄС 12 вересня цього року представила план відмови від сезонного зміну часу, яким пропонує країнам Євросоюзу відмовитися від переведення годинників назавжди.
При цьому країни зможуть самостійно обрати, за яким часом хочуть жити: за зимовим чи за літнім. Держави мають визначитися з часом до квітня 2019 року, аби плавно розпочати перехід на єдиний час.
— Мій організм нормально сприймає переведення стрілок. Одне, що не запам’ятовую, так це, в яку сторону і коли треба переводити, але техніка дійшла до того, що все оновлюється автоматично, за що розумним людям велика подяка, — говорить Ірина Лягул.
— Подумаєш, проблема! Так годинники переводять лише на одну годину, а не на 12. Які проблеми можуть бути? Була восьма вечора, а стала сьома. Так відбувається багато років, — каже Олександр Школяров.
— Навіщо стрілки годинників взагалі переводити? Не бачу в цьому сенсу. Кажуть, буде економія енергоносіїв. Але виникає запитання: у чому ця економія проявляється? — обурюється Андрій Гільманов.
— Знову львів’яни говоритимуть, що їм незручно, бо о восьмій ранку в них буде ще темно. От якби зробили в Україні часові пояси… Щоб уже мешканцям усіх регіонів було зручно, — розмірковує Михайло Капущенков.
— Для мене плюс у тому, що можна поспати довше. А от мінусів трішки більше. День стає коротшим, раніше темніє, а відтак хочеться лягати раніше, бо за вікном уже ніч. Та й прокидатися важко вранці, бо також темно, — розповідає Анна Бандюк.
Аліна Кулик