Пересадка серця у Кропивницькому
Борис Тодуров розповів про операцію та розвиток трансплантології в Україні
На початку грудня відбулася знакова медична подія у житті Кіровоградської області. На базі обласної лікарні відомий хірург-трансплантолог Борис Тодуров провів першу в регіоні пересадку серця. Що передувало цій події, як наразі розвивається трансплантологія в Україні та які зміни чекають на галузь у майбутньому, читайте у матеріалі Ранкового міста.
Вартість операції з пересадки серця становить 2 мільйони гривень, в закордонних клініках ця цифра вимірюється в доларах. За останні чотири роки трансплантологія в Україні проходить шлях становлення та розвитку. Саме зараз операції з пересадки донорських органів для українців є безкоштовними. Їх фінансує держава в рамках пілотного проєкту. На мапі України з’являються нові центри з трансплантології, на рахунках хірургів – все більше успішних операцій. З січня 2024 року пересадка органів оплачується Національною службою здоров’я в рамках Програми медичних гарантій.
Щороку в Україні близько 5 000 людей потребують пересадки органів. Для них ця операція – єдиний шанс на життя. Майже три десятки років українці, щоб отримати шанс на життя мали їхати за кордон. У 2019 році Верховна Рада прийняла закон «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині». З того часу розпочалося створення Єдиної державної інформаційної системи трансплантації (ЄДІСТ) – програми, в якій зберігається реєстр донорів та проводиться автоматичне співставлення пари донор-реципієнт. Почала збільшуватись кількість лікарень, що діагностують смерть мозку, розвивається база донорів та створюються нові центри трансплантації. Операції з пересадки органів почали проводити дітям. Попри початок повномасштабної війни, галузь не тільки витримала та показала свою гнучкість, а й продовжує розвиватися.
Пересадка серця у Кропивницькому: як це відбулося
До проведення операцій із трансплантацій донорських органів в Кіровоградській обласній лікарні готувалися більше року. За словами головної лікарки Лариси Андреєвої, фахівці закладу відвідували навчання й семінари. Обласна лікарня отримала погодження від Міністерства охорони здоров’я. Окрім того, підписали договори про співпрацю з Інститутом серця та Національним науковим Центром хірургії та трансплантології ім. Шалімова. Так обласна лікарня отримала можливість залучати фахівців цих закладів для проведення операцій із пересадки серця, нирки та печінки.
На початку грудня в обласній лікарні команда хірургів на чолі з директором Інституту серця Борисом Тодуровим пересадила серце 58-річному чоловікові з Київської області. Чоловік багато років хворів на ішемічну кардіоміопатію, переніс кілька операцій. Єдиним шансом на повноцінне та якісне життя для нього була пересадка серця, на яку він чекав рік.
Посмертним донором для нього стала 58-річна жінка. У неї лікарі діагностували смерть мозку. Щоб врятувати чиєсь життя рідні жінки дали згоду на донорство.
Операція пройшла успішно. Наразі пацієнт вже в Інституті серця та проходить реабілітацію.
15 грудня Борис Тодуров приїхав до Кропивницького, щоб узяти участь у конференції «Актуальні аспекти трансплантології у закладах охорони здоров’я Кіровоградщини». Тут він розповів про особливості проведення першої операції з пересадки серця у Кропивницькому, розвиток трансплантології в Україні та особливості проведення операцій з пересадки органів під час воєнного стану.
«Наразі виживаність пацієнтів після трансплантації в Інституті серця становить 97%, однорічна – 93%. Ми дуже пишаємося своїми результатами.
Під час воєнного стану виникли деякі труднощі у трансплантації, оскільки діє заборона на польоти. Ми не можемо швидко транспортувати серце для пересадки, тому наша команда оперативно виїжджає та проводить операції в різних регіонах, використовуючи свою ліцензію», – зазначив Борис Тодуров.
Згода на посмертне донорство: як це працює
Кожен повнолітній українець може і зараз визначитися – чи згоден він після смерті стати донором органів. Для цього потрібно написати письмову заяву про свою згоду або незгоду щодо посмертного донорства. Цю заяву внесуть до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації. Вся інформація у цій базі є закритою. Вона стає доступною лише у разі, якщо людині діагностували смерть мозку.
Як написати заяву на посмертне донорство:
Заяву про рішення щодо донорства можна написати трансплант-координатору у будь-якій лікарні. Знайти найближчий до вас заклад можна на сайті utcc.gov.ua у розділі «Регіональні центри».
Заяву необхідно подавати особисто, при собі мати паспорт або ID-картку та індивідуальний податковий номер.
Можна повідомити про своє рішення щодо посмертного донорства родичів. Тоді у відповідній ситуації вони зможуть передати побажання трансплант-координатору. Якщо в ЄДІСТ зареєстрована заява про згоду-незгоду на посмертне донорство, ніхто з родичів померлого не може її заперечити.
Людина має право за життя змінювати свої рішення – кількість заяв щодо згоди/незгоди на донорство, які вносяться до ЄДІСТ, необмежена. Остання заява є вирішальною і нівелює всі попередні.
Важливо! Посмертними донорами органів не можуть бути діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування; люди, визнані недієздатними; ті, чия особистість невстановлена. Також у законі чітко прописано – посмертними донорами не можуть бути військовослужбовці, які загинули під час бойових дій.
Катерина Федченко
Фото: авторки та з фейсбук-сторінки Інституту Серця