Поки що Лісопаркова, але місцями вже схоже на лісоповал
У Лісопарковій зоні обласного центру відновилися будівельні роботи біля озера Котяче око. Рік тому забудовник намагався розпочати будівництво житлових споруд, проте місцеві мешканці влаштували акції протесту та викликали поліцію. Тоді роботи припинилися. Загалом, кажуть активісти, бетонні плити лежать на цьому місці вже п’ять років.
Тепер же поміж деревами знову працюють техніка й люди. І знову кропивничани забили на сполох, звернулись за допомогою до журналістів. Коли представники мас-медіа прибули на місце інциденту, тут уже працював екс-депутат міської ради Віктор Ніколаєнко. Він назвався керівником будівництва.
– Ми можемо тут будувати, бо цільове призначення цієї земельної ділянки визначено під будівництво та для ведення садівництва. І ні КП «Благоустрій», ні Генпрокуратура не можуть це змінити. Казали, що на цьому місці, де ми будуємо, колись були сосни. Ось, сосни по інший бік (вказує у сторону Лісопаркової). Тут взагалі був яр, – запевняє Віктор Ніколаєнко.
Рік тому колишній депутат від Партії регіонів вже намагався розпочати будівництво: були завезені техніка, бетонні плити та встановлено паркан. Після бурі громадського невдоволення будівництво припинилося рівно на рік.
– Ми проти цього будівництва. Там вже все поділено на ділянки, проведені комунікації, колодязі стоять, електроенергія підведена. Там, вздовж ставу, забудують усю смугу, поставлять паркан і до водойми підходу не буде ніякого. Так само, як і з того боку ставу: все ж забудовано. Мені це не байдуже, тому ми разом із однодумцями будемо вживати якісь заходи, – говорить місцевий житель Олександр Острий.
Згідно з документами, які привіз із собою депутат міськради VI скликання Ніколаєнко, відведена зона під забудову не відноситься до рекреаційної. Дозвіл на початок виконання будівельних робіт був виданий 24 грудня 2014 року. За його словами, оновлюватися він не має.
– Цей дозвіл, як свідоцтво про народження, видається один раз і на все життя, – додає Віктор Ніколаєнко.
Водночас існує рішення обласної ради від 2009 року, за яким Лісопаркова визначається як об’єкт природно-заповідного фонду. Тобто на таких ділянках забороняється будувати будь-що. Проблема полягає в тому, що межі Лісопаркової ще й досі не було визначено.
Ще у 2007 році рішенням №405 землі Лісопаркової були передані у приватну власність. Це викликало шквал обурення серед місцевого населення. Жителі міста у 2016 році навіть створили електронну петицію, щоб віднести землі Лісопаркової до природно-заповідного фонду. Петицію було підтримано та розглянуто. Проте до Кіровоградської міської ради заяви від комунального підприємства «Кіровоград-Благоустрій» Кіровоградської міської ради» як балансоутримувача про надання дозволів на виготовлення проектної документації по всіх об’єктах природно-заповідного фонду, парків, скверів та зелених зон міста Кропивницького не надходили. Тому правові підстави для підготовки зазначених проектів рішень були відсутні.
Згодом міська рада надала розпорядження про виготовлення технічної документації, яка б мала визначити межі заповідної зони Лісопаркової. Навіть кошти виділила. Та робота зупинилася, межі заповідної зони й досі не визначено.
На думку активістки об’єднання «Озеленення Кропивницький» Надії Паливоди, відновлення будівництва на Лісопарковій є тривожним симптомом для міста.
– У Лісопарковій є ділянки практично у всіх представників кропивницької еліти. І всі, ясна річ, хочуть будуватися. От вони і спостерігають: як піде? Промовчимо – за Ніколаєнком підуть і наступні. І не буде більше Лісопаркової. Буде селище елітних котеджів. Украдені в громади землі, - вважає Надія Паливода.
Минулої суботи люди вийшли на прощальний пікнік у Лісопарковій. Містяни взяли з собою корзинки, покривала, бутерброди та робили селфі на фоні будівництва. Вони кажуть, що це може бути остання можливість провести пікнік у цьому місці.
– Ми тут, бо тут ці залізобетонні блоки, і ми хочемо, щоб їх не було. Лісопаркова – це легені нашого міста. Їх потрібно зберегти, – говорить викладач педуніверситету Олександр Ратушняк.
Активісти написали на бетонних плитах заклик не руйнувати зелені насадження та припинити будівництво. А потім всі учасники пікніка сфотографувалися на Лісопарковій. Як гірко зауважила громадська активістка Зоя Лебідь, поки що Лісопарковій. Бо місцями вже схоже на лісоповал.
Аліна Кулик, Людмила Макей,
ФОТО Ігоря Вьюна