Професорська ковбаса та депутатське морозиво: хто в Україні заробляє на «роялті»
Винаходи, торгові марки, патенти. В деклараціях чиновників – не тільки квадратні метри та готівка. Видання bihus.info підрахувало, скільки заробляють чиновники на торгових марках та патентах.
«Співаючий ректор» України Михайло Поплавський запатентував навіть власне прізвисько «культурний олігарх». У декларації голови вишу - 127 авторських прав. Це патенти на пісні, кліпи, прощальні концерти. Та і це не все. Ще у активі ректора – торгові марки «професорська» та «ректорська» ковбаса та навіть окрошка. Загалом у минулому році Михайло Поплавський заробив за рахунок роялті (виплат власнику авторських прав) понад 26 млн гривень.
А депутату Житомирської міськради Петру Рудю авторські права принесли 19 мільйонів гривень. Він - власник торгової марки “Рудь”, що є найбільшим українським виробником морозива.
34-ма патентами на промислові зразки та знаки для товарів і послуг володіє мер Кропивницького та власник компанії “Ятрань” Андрій Райкович. У 2017 році за рахунок роялті він заробив 18 млн гривень.
Депутат Гліб Загорій отримав понад 9 млн гривень роялті від фармацевтичної фірми “Дарниця”.
І замикає п’ятірку фіналістів мер Києва Віталій Кличко, якому його спортивний бренд приніс майже 5 млн гривень.
Також у списку творчих і винахідливих топ-чиновників - народні депутати Володимир Мисик, Сергій Лещенко, Ольга Богомолець, Оксана Білозір, Роман Семенуха та молодий письменник й за сумісництвом міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.
Загалом у 2017 році виплати за користування авторськими правами та творча діяльність принесли українським чиновникам понад 105 млн гривень.
Підготовлено ГО «Інтерньюз-Україна» в рамках проекту «Декларації»
Нагадаємо: Нацагентство з питань запобігання корупції перевірить декларації нардепів Павелка і Жеваго