Пішов з Гідністю. Ким був останній упівець з Кіровоградщини Семен Сорока (Ясен)

  • 28 лист. 2017 20:15
  • 2388
    • Новина Пішов з Гідністю. Ким був останній упівець з Кіровоградщини Семен Сорока (Ясен) Ранкове місто. Кропивницький
     
    21 листопада в День Гідності та Свободи на 90—му році пішов із життя воїн УПА Семен Климович Сорока. Минулого тижня до храму святого Володимира у Кропивницькому прийшли попрощатися з ним кілька сотень людей. До заходу долучилися близькі борця, представники націоналістичних організацій, керівництво міста та люди, які знали Семена Сороку. 
     
    Щоб дізнатися більше про видатного українця, ми вирішили взяти довідку про Семена Климовича з архівів міської ради. 
     
    Семен Сорока народився 3 серпня 1928 року у родині хліборобів на Рівненщині. За покликом серця у 1940—х роках (в 15–річному віці зв’язковий УПА) став до лав борців за відновлення Самостійної Української Держави. З 1944 року отримав членство в організації ОУН—УПА. У 1948—1952 роках навчався у Дубнівському сільгосптехнікумі. В 1952 році був заарештований і засуджений на 25 років таборів. В 1958 році звільнений з Воркутинського концтабору. З 1959 по 1964 рік працював у Кіровоградському БМУ Облспоживспілки. 1964—1968 рр. — навчався в Київському державному університеті ім. Т.Г.Шевченка. У 1968—1970 роках вчителював у Седнівській СШ  Устинівського р–ну Кіровоградської області. Протягом 1970—1986 років працював у Кіровоградському БМУ Облспоживспілки. У 1986—1995 роках — у Кіровоградському РБУ об’єднання «Ера». З 1988 року офіційно вважається пенсіонером.
     
    З часів «хрущовської» відлиги, «горбачовської» перебудови приділяв значну увагу правозахисній діяльності, боротьбі з тоталітарним режимом. У 1988 році, за часів тоталітарного режиму, створив у м. Кіровограді (зараз — Кропивницький) правозахисну організацію, осередок Української Гельсінської Спілки, для забезпечення прав і свобод жителів міста за стандартами міжнародних пактів та угод. Незважаючи на тиск і переслідування з боку репресивних органів СРСР, брав активну участь у громадсько–політичному житті  Кіровограда та України в цілому. Очолював Кіровоградський осередок УГС. Після створення у квітні 1990 року Української Республіканської партії став її очільником у Кіровограді. З 1997 року по 2004 рік очолював Кіровоградське обласне Товариство політичних в’язнів і репресованих. Після проголошення Незалежності України активно сприяв утвердженню та розбудові української державності в місті, становленню й розвитку демократичних засад суспільства в Кіровограді. Брав участь у подіях на столичному Майдані Незалежності та в Кіровограді під час Революції Гідності. Багато зусиль докладав до духовного відродження України, ініціював та брав безпосередню участь у створенні релігійних громад в місті та забезпеченні їхньої стабільної діяльності, зокрема громади св. Володимира Великого. Проводив роботи по увічненню пам’яті жертв голодоморів та політичних репресій. Брав особисту участь у встановленні в місті Кіровограді пам’ятного знака “Жертвам Голодомору 1932—1933 років” у 2001 році та в його подальших реконструкціях. За ініціативи та участі Семена Сороки у 2012 році в Кіровограді споруджено пам’ятний знак «Борцям за волю України — жертвам політичних репресій”. Також Семен Сорока проводив велику роботу з пошуку та впорядкування місць поховань, збору свідчень та історичних матеріалів. 
     
     
    За часи незалежності проводив активну виховну роботу з дітьми та молоддю, пропагуючи славне минуле нашого народу та любов до Батьківщини. 
    За активну громадську діяльність і державницьку позицію Семен Сорока нагороджувався Почесною грамотою Івано— Франківської обласної державної адміністрації та обласної ради (1992 р.), орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2005 р.), відзнакою «Хрест звитяги» Львівської обласної ради (2007 р.), Почесною грамотою Кіровоградської облдержадміністрації та обласної ради (2008 р.), відзнакою Кіровоградської міської ради “За заслуги” ІІ ступеня (2010 р.), орденом «За заслуги» ІІ ступеня (2015 р.), медаллю «25 років Незалежності України» (2016 р.), грамотами релігійних та громадських організацій.
     
    Нагадаємо: При прощанні з ветераном УПА громада виконала пісню "Червона калина" (ВІДЕО, ФОТО)