Психологічна допомога військовим та членам їхніх родин: чому це важливо

  • 2 жовт. 2023 11:00
  • 3466
    • Новина Психологічна допомога військовим та членам їхніх родин: чому це важливо Ранкове місто. Кропивницький

    Щодня тисячі військових переживають стресові та травматичні події. Дуже часто, щоб впоратись з душевним болем потрібно звернутися до фахівців, професійних психологів чи психотерапевтів.

    Те саме стосується і рідних військових. Як та де військовослужбовці та члени їхніх родин можуть отримати психологічну допомогу на Кіровоградщині, читайте у нашому матеріалі.

    «Намагаюсь поговорити, а син мовчить»

    Людмила розповідає про свого сина Віктора (ім’я змінене на прохання героїні, авт). Йому 42 роки, неодружений, тому живе разом із батьками. До війни, згадує жінка, син працював на будівництві, мав багато друзів. Чоловік мріяв створити родину. Все життя прожив у Кропивницькому.

    «Він у мене дуже веселий, добрий та старанний. У школі гарно навчався. Якщо хтось просить про допомогу нікому не відмовляє. Вміє все по господарству робити. Турботливий. Завжди уважний. Допомагав нам з чоловіком дуже».

    Віктора мобілізували до лав Збройних Сил України навесні 2023-го року. Спочатку проходив навчання, потім відправили на фронт. Там чоловік отримав поранення ноги та контузію. Після госпіталю відновлюється вдома.

    Людмила каже, що син змінився став замкнутим, не хоче спілкуватися з друзями, погано спить уночі:

    «Буває спитаєш його щось, а він може не відповісти, промовчати. Іншим разом грубо відповість. Я бачу, що йому болить душа, що його щось турбує. Намагаюсь поговорити, а він мовчить. Не підпускає до себе. Через хвилювання за сина сама спати не можу. Постійно думаю про те, як йому допомогти».

    Жінка планує вмовити сина звернутися до психолога, сподівається, що професіонал зможе допомогти та якось розрадити сина.

    Що з психологічною реабілітацією військових та членів їхніх родин на Кіровоградщині?

    У квітні цього року начальник обласної військової адміністрації Андрій Райкович видав розпорядження № 358 «Про психологічну підтримку населення, яке постраждало від російського вторгнення».

    Так, згідно з цим розпорядженням міським, селищним та сільським головам рекомендували забезпечити надання психологічної допомоги особам, що постраждали від війни, а також організувати роботу місцевих психологічних хабів.

    Таким чином, станом на липень 2023 року у громадах Кіровоградської області створили 40 психологічних хабів. Сюди можуть звернутися військові та члени їхніх родин та отримати допомогу.

    Директор обласного центру соціальних служб Сергій Пастернак зазначає, що раніше в подібних хабах надавали психологічну підтримку внутрішньо переміщеним особам. Зараз же їх переформатовують для роботи з військовими. Психологи проходять навчання для того, щоб мати навички роботи з відповідною категорією людей.

    У той же час, Сергій Пастернак відзначає, що наразі бракує кваліфікованих кризових психологів, які можуть працювати з військовими, сім’ями військових, загиблих, поранених, зниклих безвісти, ветеранів, яких виключили з числа військовослужбовців,

    Громади виходять з тих ресурсів, які в них є. Тож шкільні психологи, психологи закладів соціальної сфери проходять навчання та перекваліфікацію.

    Сергій Пастернак

    Директор обласного центру соціальних служб вважає, що до питання психологічної реабілітації та надання психологічної допомоги військовим треба підходити більш комплексно і говорити не лише про психологічні хаби, а й про ветеранські простори.

    Потрібно проводити широку інформаційну кампанію, аби люди знали куди звертатися та де можна отримати психологічну допомогу.

    Молодший сержант ЗСУ Юрій Гудименко акцентує увагу на тому, що військові повинні звертатися до психологів і що нічого дивного, чи того, що заслуговує на осуд, у цьому немає.

    «Наше суспільство все ще за звичкою намагається триматися подалі від людей з професією з корнем «псих-». Психіатри, психологи, психотерапевти – все це змішане у головах і викликає захисну реакцію: «Я не піду, бо я не псих».

    Війна ламає як долі, так і душі. Всі люди у камуфляжі знають: те, що ми бачили і продовжуємо бачити щодня, залишається в тобі. І інколи його стає забагато. А інколи його більше, ніж тебе. І так само, як немає ніякого сорому у тому, щоб говорити із кардіологом про проблеми з серцем, немає ніякого сорому і у тому, щоб говорити з професіоналом про проблеми з душею. Інколи це необхідно».

    Юрій Гудименко, скріншот з відео

    На Кіровоградщині військові та члени їхніх родин можуть отримати психологічну допомогу:

    • у психологічному хабі,
    • у свого сімейного лікаря
    • онлайн, офлайн та стаціонарно в обласному шпиталі ветеранів.

    Дистанційну допомогу можна отримати:

    • Veteran Hub – простір для ветеранів та громадських організацій, які працюють у галузі ветеранських справ. Лінія підтримки для близьких ветеранів і військових доступна з усієї України щодня з 8.00 до 22.00 за телефоном: 067-348-28-68.
    • «Телефон довіри» – це цілодобова лінія допомоги, де працюють психіатри і психотерапевти. Зателефонувати можна за номерами: (044) 456-17-02 та (044) 456-17-25.

    Катерина Федченко

    Здійснено за підтримки асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в paмкaх pеaлізaції проєкту «Хaб підтримки регіональних медіа». Погляди aвтоpів не обов'язково збігaються з офіційною позицією пapтнеpів.