Сергій Коваленко: Потрібно 12 годин, щоб приготувати захисні споруди у Кропивницькому на випадок війни
Російська Федерація завершує формування на кордонах України ударних з’єднань, які разом із частинами спецпризначення можуть скласти основу сил вторгнення. Військові дії можуть розпочати саме під час передвиборчої кампанії. Про це попереджає керівництво Збройних сил України. Не виключено, що у разі військового вторгнення може постраждати і мирне населення.
У випадку наступальних операцій ворога (під час бомбардувань та обстрілів) кропивничани мають сховатися у захисних спорудах. Для того, щоб їх підготувати до прийому громадян на території міста Кропивницького, за нормативним часом відводиться не більше 12 годин. Укриття будуть обладнані місцями для сидіння та всім необхідним для перебування в них людей. Про це в коментарі кореспонденту “Первой городской” розповів начальник Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Сергій Коваленко.
— Скільки захисних споруд на території міста і коли проводилася їх інвентаризація?
— У межах планувальних заходів щорічно інвентаризуються технічні підвальні приміщення (найпростіші укриття) та утримуються в санітарно-експлуатаційній готовності. Таких приміщень на території міста налічується 190. Також у Кропивницькому у разі потреби можуть бути використані 55 типових сховищ цивільного захисту. Вони знаходяться на території підприємств, вищих навчальних закладів.
— Де можуть сховатися люди, які проживають у приватному секторі?
— Мешканці приватного сектору у разі воєнних дій укриваються у 24 465 тимчасових найпростіших укриттях. Це підвали та погреби, розташовані на території домоволодінь.
— Скільки людей проживає на території міста Кропивницького і на яку кількість громадян розраховані захисні споруди?
— Загальна чисельність населення міста становить 240 тис. чоловік. З них у багатоквартирних будинках проживає 138,7 тис. чоловік, у приватних будинках 76,4 тис. Найбільша працююча зміна підприємств — 25 тис. чоловік. Працююче населення, зайняте на стратегічно важливих підприємствах, у разі надзвичайної події переховуватиметься у приміщеннях 27 сховищ цивільного захисту, які розраховані на одночасне перебування в них 10390 осіб. У решті 28 захисних спорудах на 14,6 тис. чоловік можливо здійснити укриття персоналу підприємств, що їх утримують, та населення, що проживає неподалік.
— Де мають переховуватися люди, які не працюють?
— Непрацююче населення (що вільне від роботи або має вихідний) — 215 тис. чоловік, як ми вже зазначали, укривається в найпростіших укриттях, котрі призначені для зниження комбінованого ураження людей від небезпечних наслідків надзвичайних ситуацій, а також від засобів ураження в особливий період. Тобто в найпростіших спорудах (підвалах), яких в нас у місті налічується 190.
— Що робити кропивничанам, якщо почався артилерійський обстріл або авіабомбардування?
— Якщо почався обстріл, ляжте на землю або підлогу, озирніться, виберіть більш надійне укриття. Головне — не панікувати. Потрібно заняти свою психіку чимось. Можна рахувати вибухи або спробувати подумки рахувати хвилини. По-перше, це відволікає. По-друге, так можна орієнтуватися в ситуації. Артилерійський обстріл не триває вічно, максимум — двадцять хвилин; авіаційний наліт — значно менше. Якщо обстріл продовжується, намагайтесь відповзти подалі від високих будинків, знайти глибоку канаву, підземний перехід або інше більш надійне заглиблене укриття.
— Якщо перед воєнними діями разом із сім’єю не вдалось покинути небезпечну зону, що потрібно робити?
— Для зменшення кількості уламків скла, нанесіть захисні смуги зі скотчу (паперу, тканини) на віконне скло для підвищення його стійкості до вибухової хвилі. Це зменшить травмування у разі його пошкодження. По можливості необхідно обладнати укриття у підвалі, зміцнити його мішками з піском та передбачити наявність аварійного виходу. Потрібно зробити вдома запаси питної та технічної води, запас продуктів тривалого зберігання, укомплектувати домашню аптечку, придбати вогнегасник, підготувати ліхтарики та батарейки, підготувати (закупити) прилади (примус) для приготування їжі у разі відсутності газу та електропостачання. На випадок термінової евакуації або переходу до захисних споруд цивільного захисту треба зібрати необхідні речі та документи. Особистий транспорт завжди має бути у справному стані і з запасом пального для виїзду з небезпечного району. При наближенні зими необхідно продумати питання щодо обігріву оселі у випадку відключення централізованого опалення.
Як зазначив Сергій Коваленко, споруди, розташовані на території Кропивницького, готові укрити 100% наявного населення.
Дмитро Семенюк