Що потрібно для щастя? Думки кропивничан
20 березня світ відзначає Міжнародний день щастя. Таке рішення прийняла Генеральна асамблея ООН 28 червня 2012 року. Ініціатором свята став уряд невеликої держави у Південній Азії Бутану. Дата обрана не випадково: саме на цей день припадає весняне рівнодення, коли ніч зрівнюється з днем.
Так автори ідеї прагнули показати: усі люди мають рівні права на щастя, як і на те, щоб кожного дня зустрічати сонце. Відтоді щороку цього дня у різних країнах проходять тренінги, учасники яких обговорюють значення щастя у житті людини та можливості поліпшити добробут суспільства.
Кореспондентка газети "Первая городская" вирішила поцікавитися у кропивничан, що ж їх робить щасливими.
Сергій Стельмашенко, 34 роки, приватний психолог:
- Розуміння щастя для кожної людини індивідуальне. Воно залежить і від віку, і навіть від статі. Психологи вважають, що найщасливішими почуваються діти та люди старшого віку. У дитинстві ми пізнаємо світ та радіємо кожному відкриттю. А у старшому віці відчуваємо щастя від того, що найскладніші етапи життя: самореалізація, народження дітей - уже позаду, і ми можемо присвятити час собі. Щодо мене, то у дитинстві я почувався щасливим, коли навчився кататися на велосипеді. А у свідомому віці - коли зустрів дівчину, з якою почувався самим собою та міг поговорити про будь-що. Для щастя нам дуже важливо відчувати, що нас люблять і підтримують, та любити у відповідь. Також необхідно знати, що наша діяльність корисна для інших.
Щастя - це більше духовне поняття, ніж матеріальне. Людина може мати великі статки, при цьому не мати чого прагнути і від цього бути нещасливою. Щастя - це ризикувати, виходити із зони комфорту, і коли цей ризик виявляється виправданим. Я почувався дуже щасливим, коли переборов себе і отримав водійські права. Щасливими люди бувають, маючи мету і йдучи до неї. Причому щастя - це не стільки кінцевий пункт, як сам шлях. А найбільше щастя - у простих речах: жити, мати змогу ходити, бачити, чути. Просто іноді ми про це забуваємо.
Валентина Заремба, 24 роки, оператор:
- Я вважаю, що людину робить щасливою можливість знайти себе у світі, в країні, де вона проживає. Усвідомлення свого призначення - це і є щастя. Це може бути будь-що: улюблена робота, сім’я чи людина, заради якої ти живеш. З погляду науки щастя - це задоволення моральних чи матеріальних потреб. Коли людина чогось хоче і це отримує, виникає імпульс, що сигналізує про задоволення, виробляються так звані гормони щастя. Мене робить щасливою моя робота. Я працюю в "Телеконтакті" оператором, спілкуюся з різними людьми, і це дуже цікаво. А ще щастя - це мати друзів, яким можна подзвонити у будь-який момент, порадитися, поділитися тим, що на душі.
Володимир Вященко, 30 років, заступник директора з виховної роботи Наукового ліцею:
- Універсального рецепта щастя, напевно, не існує. Кожен визначає його для себе сам. Для мене це прокинутися з гарним настроєм, сповненим бажання прожити новий день цікаво та насичено. Це розуміння, що ти нагороджений елементарними, але важливими речами: жити, дихати, бачити, усміхатися, спілкуватися з людьми. Це організовувати навчальний процес своїх учнів так, щоб бачити їхні задоволені і зацікавлені обличчя. Тоді я усвідомлюю, що все не даремно і моя робота таки озивається в дитячих серцях. Щастя – це не пряма лінія, а крива зі своїми злетами і падіннями. Утім, все в наших руках.
Марина Єрмолаєва, 21 рік, поетеса:
- Для мене щастя - це тривалий стан, який можуть порушити хіба що якісь важкі переживання. Це саме життя: чимось займатися, самостійно робити вибір і йти за ним. Водночас щастя – момент: якщо людина відчуває, що вона щось може тут і зараз, це воно і є. Останній раз я почувалася щасливою, коли вирвалася з міста у вихідні, забула про обов'язки й метушню, дивилася кілька годин на поля, дерева. Опинилася в дорозі на кілька годин, мала змогу побути на самоті й подумати. Коли я пишу вірші, це частково також щастя. Дехто вважає, що вірші пишуть нещасливі люди. Насправді ж,стан нещастя виникає, коли у людини бракує сил щось зробити. А поезія, навпаки, народжується, коли є сили творити і хочеться їх направити у потрібне русло.
Артем Стьожка, 22 роки, студент:
- Як на мене, щастя – це самореалізація. У кожної людини вона своя: робота, сім'я тощо. Існує стереотип, що щастя для жінки – це її родина, а для чоловіка – успішна кар'єра. Я думаю, це не залежить від статі. Кожна людина – індивідуальність зі своєю метою та світовідчуттям. Існує безліч прикладів успішних бізнес-вумен та чоловіків, які беруть на себе виховання дітей. І вони щасливі, бо знайшли свій шлях. Узагалі щастя – це особливий стан, спосіб життя, а не момент, як у новелі Винниченка. Наприклад, мені подобається писати книжки. Я щасливий, коли це роблю, протягом усього процесу.
Анастасія Іваненко, 20 років, фармацевт:
- Я щаслива, коли здорова і можу займатися звичними справами. Коли хворію, то почуваюся роздратованою, не хочу нічого робити, нікого бачити. Хвороба негативно позначається і на настрої, і на фізичному самопочутті, втрачається гармонія з собою, і ні про яке щастя вже не може йтися. Недарма ж іменинникам у першу чергу бажають міцного здоров'я, адже без нього і світ немилий. Тому найбільше щастя – коли нічого не болить і не відволікає від нормального життя. Також щастя для мене – це здоров'я і добробут близьких людей.
Нагадаємо, у Кропивницькому презентували громадську платформу «Захисти свій голос».
Наталка Нічишина