Що розкопали у скіфському кургані на Кіровоградщині?
Привіт від скіфів!
Археологічна експедиція Центральноукраїнського державного педагогічного університету провела рятівні розкопки кургану скіфського часу на Кіровоградщині. Про це повідомляє Археологічний інститут ім. Нінель Бокій.
Навесні 2017 року внаслідок оранки на кургані біля села Васине Знам’янського району було виявлено верхню частину скіфської антропоморфної стели. Унікальність виявленого артефакту викликала необхідність подальшого дослідження цього кургану. Проведення охоронних розкопок біля Васиного стало можливим завдяки підтримці голови Кіровоградської облдержадміністрації Сергія Кузьменка.
9 липня археологічна експедиція Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка на чолі з кандидатом історичних наук, доцентом Іриною Козир розпочала охоронні розкопки кургану. В складі експедиції університету також працювали викладачі Олександр Чорний та Кирило Панченко. Участь у розкопках брали студенти різних курсів та випускники факультету історії та права.
Науковцям пощастило відкрити у кургані залишки поховання знатного скіфського воїна. Була розкопана непоруйнована дерев’яна гробниця складної форми близько 15 м в діаметрі. Під час поховального обряду ця гробниця була частково спалена. На жаль, курган, як і більшість поховальних споруд скіфського часу, був пограбований ще в давнину. На місці розкопок, в гробниці та на кургані в цілому, виявлені фрагменти античних хіоських амфор, стінки чорнолакового посуду, залишки дерев’яних підносів з жертовною їжею та один бронзовий наконечник стріли.
Також у кургані знайшли нижню частину вже згаданої антропоморфної стели, що дозволяє відновити її первинний вигляд. Статуя висотою понад 2,6 м виготовлена з сірого граніту. Вона представляє собою масивне зображення воїна з двома нагрудними прикрасами (гривнами) на шиї та ритоном у лівій руці. У нижній частині тулуба зображений пояс, до якого прикріплені меч, точильний брусок, нагайка та горит – спеціальний футляр для лука й стріл. Набір речей, зображених на стелі, та виявлені в кургані артефакти дозволяють датувати пам’ятку рубежем VI – V ст. до н. е.
Розкопки кургану біля Васиного дають можливість археологам в повній мірі відтворити всі етапи поховального обряду, здійсненого тут майже 2,5 тисячі років тому – від зведення дерев’яної споруди до насипання кургану, та навіть – встановити ймовірний час його пограбування. Імовірно, ця могила могла належати особі дуже високого соціального стану, можливо, воєначальнику.
Важливість здобутих під час розкопок матеріалів визначається, у першу чергу, знахідкою у самому кургані кам’яної стели та гарним станом збереження дерев’яної поховальної споруди, що є рідкісним для усього регіону Північного Причорномор’я. Крім того, навколо кургану виявлено рів з двома перемичками у західному та східному секторах, який слугував ритуальним кордоном між світом живих і потойбіччям. Все це в комплексі робить курган біля села Васине на Кіровоградщині унікальним серед подібних старожитностей скіфського часу в Україні.
Експедиція висловлює вдячність за підтримку в організації розкопок – ректорату ЦДПУ імені Винниченка та деканату факультету історії та права, Знам’янській районній державній адміністрації, голові Мошоринської сільської ради О. Кондратенку, голові Асоціації фермерів Знам’янського району А. Русакову, вчителю історії Мошоринської школи Н. Демешко, випускникам Є. Свінцову та С. Селівончику.
Щира вдячність нашому бульдозеристу В. Лосєву – справжньому віртуозу своєї справи!
Окрема подяка нашим чудовим студентам та випускникам за продуктивну й злагоджену роботу в команді. Без їх самовідданої, подекуди – героїчної праці ці розкопки були б неможливими!