Що треба знати про дрібних крилатих вампірів?
22 трав. 2017 14:21
1366
Людям і тваринам у теплу пору року часто докучають кровососні комахи — комарі, ґедзі та мошва.
Комарі — одні з найнастирливіших комах. Кров смокчуть тільки самиці, самці ж харчуються квітковим нектаром та соком рослин. Їх налічується близько 300 видів, найнебезпечніший з них — малярійний комар.
Звичайний комар сидить, тримаючи черевце паралельно поверхні, а малярійні підводять черевце вгору. У місці укусу комара утворюється невелике почервоніння, виникає свербіння, відчуття жару. Свербіння можна усунути, змочивши шкіру нашатирним спиртом або розчином питної соди: 1/2 чайної ложки на склянку води. Для запобігання укусам комарів застосовують репеленти, фумігатори та протимоскітні сітки.
Ґедзі найбільше водяться поблизу водоймищ, бо споживають багато води. Смокчуть кров тільки самиці. Їх привертає квітчастий, кольоровий одяг, тому бажано одягатися у світлий одяг для запобігання укусів ґедзів. Рухомі об’єкти вони розпізнають краще, ніж нерухомі. У місці укусу ґедзя відчувається жар, значний набряк з білим пухирцем посередині, почервоніння шкіри та збільшення лімфатичних вузлів. Ранка може загноїтися та боліти до двох тижнів, тому її треба негайно промити з милом, прикласти компрес розчином питної соди, міняючи його кожні 15 хвилин. З настанням сутінків ґедзі буквально сліпнуть і не орієнтуються у просторі, тому їх ще називають сліпнями.
Мошва літає великими зграями і докучає людям і тваринам у жаркі сонячні дні, у похмуру погоду та в сутінках вона малоактивна. Мошок приваблює світлий одяг та запах поту. Момент укусу мошки майже невідчутний, бо у її слині є знеболювальні речовини, а також розріджувачі крові, гістамін та ферменти. Слина мошки отруйна. Через декілька хвилин після укусу з’являється жар, сильне свербіння, великий червоний набряк. Набряк спадає через декілька днів, а свербіння може турбувати кілька тижнів. Діти зазвичай розчісують місце укусу до крові та появи виразок.
Численні укуси мошок викликають підвищення температури та появу ознак загального отруєння. Тому потрібно якнайшвидше протерти шкіру нашатирним спиртом і прикласти лід. Внутрішньо можна прийняти антигістамінний засіб.
Численні укуси кровососних комах небезпечні для людей. У алергіків можуть проявитися алергічні прояви у вигляді червоного висипу. Утримуйтесь від розчісування місця укусу, бо це призводить до ще більшого свербіння, а при розчісуванні до крові є небезпека занесення в рану інфекції.
Накладіть на місце укусу холодний компрес: пов’язку, змочену содовим розчином (чайна ложка питної соди на 1/2 склянки води) або нашатирним спиртом.
Повідомляє НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області.